Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
26. května 2014 10:29, aktualizováno  11:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předseda zelených Liška rezignuje kvůli výsledkům eurovoleb

Nebylo tak velkou chybou, že jsme do Topolánkovy vlády vstoupili, ale že jsme z ní včas neodešli, tvrdí Liška. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebylo tak velkou chybou, že jsme do Topolánkovy vlády vstoupili, ale že jsme z ní včas neodešli, tvrdí Liška. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

PRAHA Předseda zelených Ondřej Liška rezignuje kvůli neúspěchu strany v evropských volbách k 8. červnu na svou funkci. Strana si nové vedení zvolí na podzim. Liška se o funkci v něm ucházet nebude. Řekl to na pondělní tiskové konferenci. Potvrdil také, že zelení podají stížnost k Ústavnímu soudu na pětiprocentní klauzuli u voleb do Evropského parlamentu.

Strana zelených získala v eurovolbách 3,77 procenta hlasů a nepřesáhla tak potřebnou hranici pěti procent. Z toho pro sebe Liška vyvodil důsledky a rozhodl se rezignovat.

Rychlé rozhodnutí má být důkazem toho, že v čele Strany zelených stojí lidé, kteří reagují na změny a usilují o transparentnost. Rezignace nabude platnost 8. června, kdy zasedne republiková rada zelených. Stranu poté povede první místopředsedkyně Jana Drápalová.

Nového řádného předsedu zelení zvolí na sjezdu, který se uskuteční krátce po podzimních komunálních volbách. Liška se o další funkce na podzim ucházet nechce, prostor by podle něj měli dostat komunální politici, avšak zdůraznil, že ze strany neodchází nadobro. "Moje srdce a hlas jsou nadále zelené," ujistil své příznivce.

V proslovu se také dotkl tématu pětiprocentní klauzule, kterou považuje za protiústavní, neboť znemožňuje voličům menších stran, aby měli v europarlamentu své politické zástupce. Strana zelených se proto, podobně jako Pirátská strana, rozhodla podat ústavní žádost na zrušení této klauzule. Liška už o tom hovořil s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Jak zelení, tak Piráti by podle Lišky bez pětiprocentní klauzule v eurovolbách získali po jednom mandátu.

Šestatřicetiletý Liška vede zelené od konce roku 2009, od té doby svou funkci několikrát obhájil. Do Sněmovny se však strana s Liškou v čele nikdy neprobojovala. V podzimních parlamentních volbách získala těsně nad tři procenta hlasů.

Ondřej Liška

Staronový předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Staronový předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Rok a místo narození: 1977 v Brně

Vzdělání: Biskupské gymnázium v Brně; politologie a religionistika na Masarykově univerzitě v Brně

Současná funkce: předseda Strany zelených (od prosince 2009)

Působení v politice: v roce 2002 vstoupil do SZ, vyprofiloval se jako její zahraničně-politický expert; v letech 2003 až 2004 byl místopředsedou strany (odstoupil kvůli sporům s tehdejším vedením strany)

od června 2006 do června 2010 byl členem Poslanecké sněmovny; v roce 2007 byl místopředsedou poslaneckého klubu Strany zelených; od prosince 2007 do poloviny roku 2009 zastával funkci ministra školství, mládeže a tělovýchovy; v září 2008 zvolen prvním místopředsedou Strany zelených (od 8. června 2009 po odstoupení předsedy Martina Bursíka stranu vedl) a 5. prosince 2009 byl zvolen předsedou strany; tuto funkci obhájil poprvé na stranickém sjezdu v listopadu 2010, podruhé na sjezdu v listopadu 2012 a zatím naposledy letos v lednu

Rodina: je ženatý a má dvě dcery

Ostatní: Strana zelených pod Liškovým vedením ve volbách opakovaně neuspěla. Například v roce 2010 získala jen 2,44 procenta hlasů a po čtyřech letech opustila Sněmovnu, v loňských předčasných volbách sice dopadla lépe, 3,19 procenta hlasů ale na vstup do parlamentu nestačilo. Lépe se SZ až na výjimky nevedlo ani ve dalších volbách, ať už do Senátu, zastupitelstev krajů nebo nyní do europarlamentu, kdy strana získala 3,77 procenta hlasů.

Je autorem odborných textů a knihy Církev v podzemí (2000), která zmapovala skryté aktivity katolické církve v českých zemích v době komunismu.

V letech 2000 až 2001 pracoval v Nadaci Fórum 2000. V roce 2005 spolu zakládal občanské sdružení Brno věc veřejná. Jako zastupitel městské části Brno-Střed Liška například spolupořádal kontroverzní výstavu o pochodu smrti brněnských Němců.

Hovoří plynně německy a anglicky, umí francouzsky, rusky, polsky a italsky, učí se arabštinu a hebrejštinu. Občas vystupuje se skupinou Lesní zvěř, která hraje směs jazzu, hip hopu a drum’n’bassu.

jzlJakub Zelenka, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.