Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Ransdorf mě přeskočil i díky spaní v práci, míní vykroužkovaný komunista

Zprávy z EU

  12:30aktualizováno  18:53
PRAHA - Byl trojkou na kandidátce KSČM, přesto Jaromír Kohlíček mandát v Evropském parlamentu neobhájil. Se 14 384 preferenčními hlasy ho totiž "převálcoval" Miloslav Ransdorf a odsunul ho mezi náhradníky.

Europoslanec Miloslav Ransdorf foto: ČTK

Dojem z Ransdorfova dosavadního evropského angažmá je přitom rozpačitý: kamery ho zachytily, jak během jednání europarlamentu spí, reportéři ho zase přistihli, jak si přišel pro náhradu 300 euro, i když v parlamentní budově strávil pár minut. Podle Kohlíčka ale skandály v důsledku Ransdorfovi pomohly.

Ransdorfa komunisté umístili "až" na čtvrté místo kandidátky, hlasy voličů ho ale vynesly na druhou příčku. Dosavadní europoslanec Jaromír Kohlíčék se tak musí s dobře placenou funkcí rozloučit. "Čekal jsem, že se to může stát, protože on je velice populární. Tolik znalostí jako on nemá polovina europoslanců," komentoval Kohlíček pro server Lidovky.cz výsledek hlasování.

Spíše než znalostmi se přitom Ransdorf u českých voličů zapsal přešlapy. Nejen Česko obletěly záběry, na nichž přímo v poslaneckých lavicích klimbá, zatímco jeho soused pokládá dotaz. Nizozemští novináři zase komunistického europoslance přistihli, jak si jde do parlamentu pro třistaeurovou dietu (asi 7 500 Kč), aniž by se účastnil schůze. Když se ho reportér dotázal, zda to nepovažuje za podvod, podrážděný Ransdorf ho udeřil. A do třetice se europoslanec ocitl v exekuci, nevrátil totiž sedmisettisícový dluh.

Zmíněné průšvihy však podle Kohlíčka paradoxně mohou za Ransdorfovu popularitu. "Kdo je viděn takovýmto způsobem, toho si voliči zapamatují. To je známé pravidlo z marketingu: Nevím, kdo to je, ale už jsem ho někde viděl. Většina lidí si už za 14 dní nepamatuje, v jaké souvislosti ho viděli, ale jen, že ho viděli," nabízí komunista originální vysvětlení popularity Ransdorfa.

Europarlament? Tam spí spousta lidí

Jeho šlofíček v europarlamentu dokonce zlehčuje. "Tam spí spousta lidí. Jsou tam i osmdesátiletí a ti fyzicky nemohou nespat. Vemte si, že zasedání je od devíti od rána do půlnoci a čekáte, až přijde řada na vaše minutové vystoupení, tak chápu, že je někdo unavený," vysvětluje.

Jaromír Kohlíček

Neúspěch bere sportovně, Ransdorfovi už v noci osobně pogratuloval. "Potřepali jsme si rukou, Míla říkal, že je škoda, že tam nebudeme spolu," popisuje odsunutý komunista. Severočeský politik se nyní musí poohlédnout po nové práci, o uplatnění prý strach nemá. "Obešlu si sklárny v okolí, kde bych mohl pracovat. Manuálně jsem dělal úplně vše, mohl se uplatnit velmi dobře kdekoliv," tvrdí Kohlíček.

KSČM s bezmála 11 procenty obsadila v evropských volbách čtvrtou příčku a získala tři mandáty. Vedle Ransdorfa do lavic Evropského parlamentu míří dosavadní poslankyně českého parlamentu Kateřina Konečná, post obhájil europoslanec Jiří Maštálka.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...