Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po prvním otřesu přijdou další

Česko

Na dně oceánu vznikl „schod“ vysoký přibližně jeden metr, říká seismolog Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

* LN Co je příčinou nynějšího zemětřesení v Japonsku?

Otřesy vyvolal posun dvou zemských desek na dně Tichého oceánu. Pacifická se zde podsouvá pod Severoamerickou rychlostí přibližně osm centimetrů za rok. To je velmi vysoká hodnota, protože obvykle se vzájemný pohyb desek měří spíše na desítky milimetrů. Když se desky posunují osmicentimetrovou rychlostí, za sto let urazí osm metrů.

* LN Co při posunu desek vlastně probíhá?

Pokud se pohyb „zadrhne“, vzniká veliké napětí, které se v nepravidelných intervalech v rozmezí desítek až tisíců let uvolňuje smykovým pohybem zemských ker. Přitom se okraj jedné desky během několika minut zvedne a na dně oceánu se vytvoří „schod“, jehož výška závisí na velikosti zemětřesení. Odhaduje se, že tentokrát měří asi jeden metr. Porušená část zlomu, laicky řečeno délka schodu, činí přibližně 500 kilometrů. Pro srovnání při zemětřesení na Sumatře v roce 2004 byl zlom asi dvojnásobně dlouhý.

* LN Jak dojde k otřesům země?

Během pohybu desek se po celé délce porušené oblasti, v tzv. ohnisku zemětřesení, šíří seismické vlny. Představme si je jako elastické pohyby v zemském tělese vyzařované v důsledku šíření trhliny ve zlomu. Seizmické vlny jsou jedním z projevů zemětřesení a připadá na ně asi třetina celkové uvolněné energie. Ostatních 70 procent energie spotřebuje uvolnění zaklesnutých bloků, jejich posun a přeměna na teplo.

* LN Jak odhadujete vývoj další situace?

Podle dosavadních zkušeností víme, že po silném zemětřesení přicházejí během několika dnů ještě další tzv. dotřesy, které už mají vždy slabší intenzitu. Platí ale, že čím větší je hlavní otřes, tím silnější bývají dotřesy.

* LN Kromě záchvěvů půdy se dají očekávat značné škody způsobené vlnou tsunami. Jak tato vlna vzniká?

Posunem oceánského dna. Pokud na dně oceánu vznikne schod, část dna se jakoby propadne. Následný pohyb vody vyvolá vlnu, která se šíří všemi směry. Volná vodní plocha Tichého dává vlně tsunami lepší podmínky šíření, než měla vlna vyvolaná zemětřesením na Sumatře v roce 2004. Tsunami je na volném oceánu téměř nepostřehnutelná, protože je vysoká jen pár desítek centimetrů. Ale díky velmi dlouhé vlnové délce putuje tisíce kilometrů bez větších ztrát energie. Po hladině se pohybuje rychlostí 700 až 800 kilometrů v hodině. Při pobřeží se čelo vlny zbrzdí a výška tsunami se může pohybovat od několika decimetrů až po deset a více metrů. Záleží na hloubce u pobřeží.

* LN Platí, že pokud je dno u břehu v menší hloubce než 50 až 70 metrů, lze očekávat vodní stěnu vysokou několik metrů?

Tak jednoduché to není, ale v principu platí, že velikost vlny závisí na tvaru dna, konfiguraci pobřeží a určitou roli sehrávají také útesy v blízkosti břehu. Problémy by mohly nastat tam, kde je ploché pobřeží a vlna se může šířit hluboko do vnitrozemí.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...