Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Po sto letech první orlí námluvy

Česko

Úspěch ornitologů v Beskydech: Za uměle vysazenými mláďaty přilétl mladý dravec

BARTOŠOVICE V Beskydech se rodí láska okřídlených dravců. Může se stát, že impozantní orli skalní budou mít v České republice poprvé po sto letech mláďata.

S velkými nadějemi sledují ochránci přírody vztah, který navázali orlice Isabela a orel Kysučan. Ten přitom za svou vyvolenou přiletěl ze Slovenska, není tedy jedním z orlů, které ochranáři do Beskyd přivezli. Mláďata by tak mohla být „federální“.

Sblížení obou ptáků je podle ornitologa Petra Orla jednoznačně pozitivní zprávou. „Drží se spolu jako můj s mojí, není vyloučeno, že by už příští rok mohli stavět hnízdo,“ myslí si. Mláďata by ovšem v hnízdě ještě nebyla. Ty mívají orlice až kolem čtvrtého roku života, Isabela byla vypuštěna loni a je jí teprve jeden rok.

Orlí samec už předtím koketoval s jinými samičkami S jedenáctkou „moravských“ orlů, které ochranáři přivezli také ze Slovenska, se divoký orel z Kysuc začal přátelit již před dvěma lety. Proto mu ochranáři podle místa, odkud do Beskyd přiletěl, začali říkat Kysučan. „Jde o pětiletého orla, který evidentně obsadil a drží teritorium v Beskydech. Je zcela zřejmé, že k obsazení tohoto prostoru ho přiměli vypouštění orli, s mláďaty byl poměrně v úzkém kontaktu. Dlouho byl ve společnosti orlic Kiki a Isabely, ve druhé polovině prosince loňského roku však Kika odletěla na potulku,“ líčí podrobnosti ze života dravců Petr Orel ze Záchranné stanice pro ohrožená zvířata v Bartošovicích.

Vylíhnutí mláďat na českém území je cílem projektu Návrat orla skalního do Beskyd, který ornitologové z Bartošovic zahájili před čtyřmi lety. Tehdy poprvé vypustili do beskydské přírody mláďata, která si dovezli ze Slovenska. A každý rok vypouštějí další. Celkem tak žije na území Beskyd už jedenáct uměle vypuštěných orlů.

Zejména ti starší se nezdržují jenom v Beskydech, jeden z nich byl zahlédnut až u jihočeské Třeboně. Všichni vypuštění orli jsou opatřeni vysílačkami, pohyb jednoho z nich, orla jménem Jakub, sleduje dokonce satelit. Znamená to, že každé tři dny dostanou ornitologové přesnou zprávu o místě jeho pohybu. V těchto dnech je Jakub zhruba šedesát kilometrů západně od místa vypuštění.

Mladé orly sledují také ukryté kamery V pozorování Kysučana a Isabely slouží ornitologům kromě vysílačky na těle orlice také zařízení, které spouští fotoaparát v okamžiku, kdy se před ním něco pohne. Zařízení je namontováno v Beskydech u vypouštěcí voliéry. Ve voliéře si mladí orli před vypuštěním několik týdnů zvykají na okolní přírodu. V zimě ornitologové mladé ptáky u voliéry pravidelně přikrmují. Za krmivo slouží uhynulá zvířata, většinou sražená automobily. Orlové dostávají to, co by jinak měli na jídelníčku i v přírodě. Tedy zajíce, lišky nebo kočky.

Poslední orli skalní se přímo na území České republiky narodili podle odhadů ornitologů někdy na přelomu 19. a 20. století, oficiální doklad o tom je ale až z 80. let 19. století. Na začátku dvacátého století byla populace orlů skalních u nás zcela vyhubena.

Orly přivezou ochranáři na Moravu ještě dvakrát Proto se nyní na Moravu musí mláďata orlů dovážet ze sousedního Slovenska, kde orlové přežili a kde je možné odebrat z hnízd slabší druhorozená mláďata, která by jinak nepřežila. Paradoxně ještě ve 30. letech minulého století byli mladí dravci na Slovensku vyhlášenou pochoutkou. Program návratu orla skalního do Beskyd má skončit příští rok. Čeští ornitologové mají v plánu přivézt a poté v Beskydech vypustit tři až čtyři mláďata ročně. Cílem je, aby u nás trvale hnízdily dva až čtyři páry orlů skalních. Přesun orlů na české území se zatím daří. Po čtyřech letech od zahájení projektu zahynul jediný orel.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: