Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Po stopách slavného chilského pera. Institut Václava Klause nechce říct, kde je

Česko

  6:06
PRAHA - Video Václava Klause a jeho „krádeže“ chilského pera není zapomenuto ani po čtyřech letech. Na Pražský hrad dorazil nedávno dotaz, kdo má slavné pero nyní u sebe. Jenže Hrad o něm nemá žádné zprávy a zdali se nachází u exprezidenta Václava Klause, odmítá jeho mluvčí sdělit. „Novinářskou slávu už na tom netrhnete,“ odbyl stroze otázku serveru Lidovky.cz Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Kde je nyní chilské pero Václava Klause? foto: Česká televizeReprofoto

Od etudy bývalého prezidenta Václava Klause s takzvaným chilským perem uplynuly už více než čtyři roky, do paměti veřejnosti se ale vryla nepochybně. Svědčí o tom minimálně žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím, která na začátku ledna tohoto roku dorazila na pražský Hrad.

Neznámý žadatel se v ní ptá na státní návštěvu bývalého prezidenta Václava Klause v Chile v roce 2011, a zejména se dotazuje na „osud a skutečnosti protokolárního pera“. 

Příhoda s protokolárním perem známá jako chilský incident Václava Klause se stala v dubnu roku 2011. Klaus byl tehdy coby hlava státu na státní návštěvě Chile. Během tiskové konference se svým protějškem Sebastiánem Piñerou nešikovně přemístil pero z pouzdra do kapsy svého saka. 

Konkrétně se žadatel chtěl dozvědět následující:

1. kdo nyní má „chilské pero“ v držbě;
2. kde se nyní „chilské pero“ nachází;
3. pokud je „chilské pero“ v prostorách Vámi spravovaného Hradu, od kdy tomu tak je;
4. uvažuje se o jeho vrácení do Chile.

Na otázky ohledně pera, které se ve své době dostalo do hledáčku českých i světových médií a nešťastným videem se bavil celý svět, ale žadatel odpověď z Hradu neobdržel. „K otázce č. 1 Kanceláři prezidenta republiky není známo. K otázce č. 2 Kanceláři prezidenta republiky není známo. K otázkám č. 3 a 4 Odpovědi logicky vyplývají z vyjádření k otázkám č. 1 a 2,“ stojí v dokumentu, který Hrad zveřejnil podle informačního zákona na svých webových stránkách.

DOKUMENT SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE:

Odpověď Hradu na žádost o informace ohledně takzvaného chilského pera Václava...

Kde je chilské pero? Neřekneme

Protože se podle výše uvedené odpovědi chilské pero na pražském Hradě nenachází, obrátil se server Lidovky.cz se stejným dotazem přímo na Institut Václava Klause. Jenže i po několika letech je incident z Chile, zdá se, pro exprezidenta stále citlivé téma. 

Chilský prezident dostal náhradu za pero, které mu odnesl Klaus

Jeho mluvčí Petr Macinka se nejprve zeptal, co přesně má redakce „chilským perem“ na mysli. Když mu server Lidovky.cz incident z Chile 2011 osvětlil, dočkal se jen nekonkrétní odpovědi: „Pravda sice byla taková, že nechtěl rušit projev prezidenta Piñery tím, že by si hrál s něčím na stole, na druhou stranu video podbarvené sugestivní hudbou z produkce ČT bylo podáno právě v tom kontextu, který zmiňujete,“ uvedl Macinka na první dotaz. 

Jediným účelem podle něj bylo poškodit hlavu státu. „České televizi se to tehdy docela podařilo, ale obávám se, že jakkoliv se k tomu chcete vracet, novinářskou slávu už na tom žádnou netrhnete,“ odbyl dotaz.

Když se server Lidovky.cz druhý den připomenul s tím, že stejný dotaz přistál v lednu tohoto roku také na pražském Hradě, Macinka přesto odmítl odpovědět: „Opravdu musím říct, že obdivuji Vaše nasazení. Vy jednou dokážete, že tehdy ta země přece jen byla placka, i když se pak nejspíš zakulatila... Pěkný den,“ odvětil stroze Macinka. Na otázku, zda nyní pero vlastní Klausův institut, ale neodpověděl.

Klaus by si prý „utrhl ruku“

Klaus: Kauza chilského pera mě mrzí. Utrhl bych si ruku

Dlouho přitom nebylo jisté, zdali si Klaus mohl pero z konference vůbec odnést. Podle všeho se jednalo o protokolární pero, kterým mělo dojít k podpisu několika dohod mezi Českou republikou a Chile. Ostatně před Klausem toto pero použil tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který signoval smlouvu o cestovním ruchu. Jenže podle vyjádření úřednice z tiskového oddělení chilského prezidenta se mělo dokonce jednat o umělecký výrobek z dílny chilských šperkařů.

Rok po incidentu Klaus poznamenal, že je zcela standardní brát si při státnických návštěvách tyto předměty takříkajíc na památku, ihned ale dodal: „Kauza chilského pera mě netěší a utrhl bych si ruku,“ přiznal tehdy Klaus a dodal: „Je to celé laciná příležitost k atakům na mě.“ (VÍCE čtěte ZDE).

Autor: