Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po titulu přijdou výkyvy, varuje šéftrenér Lener

Česko

PRAHA Na konci dubna podepsal smlouvu a o měsíc později už slavil obrovský úspěch českého hokeje. Přesto nový šéftrenér hokejových reprezentací Slavomír Lener (55) varuje: „V juniorském hokeji nám ostatní země utíkají.“

* LN Je český hokej v krizi?

Nejsem příznivcem silných slov. Ale faktem je, že zámoří, Švédsko či Finsko jsou v práci s mládeží někde jinde. Stačí se podívat na výsledky juniorských šampionátů.

* LN Jak je tedy možné, že si Češi odvezli z Německa zlato?

Mezi seniory máme pořád spoustu kvalitních hokejistů v NHL a díky ruské KHL jsou i v Evropě. Problém ale nastane u další generace, které je nyní 15-20 let. Až ti současní mistři světa odrostou, bude těžké jejich místa zacelit.

* LN Jak dlouho se mohou Češi držet mezi elitou?

Ještě nějakou dobu ano. Na šampionátu se v dobrém světle ukázali hráči, kteří budou jednou národní tým vést - Jakub Voráček, Lukáš Kašpar či Roman Červenka. Problémy také nebudeme mít mezi brankáři - tam jsme stále ve špičce.

* LN Co se dá dělat, aby krizový scénář českého úpadku nenastal?

Musíme využít úspěch k rozvoji. Tedy znovu nastartovat hokejová gymnázia a akademie, najmout profesionální trenéry pro mládežnické výběry, obnovit cesty juniorů na turnaje do zámoří. V tomhle všem máme obrovské rezervy.

* LN Takže plánujete titul „prodat“?

Ano. Chceme zlepšit nábor malých hokejistů, agitovat na školách, prostě hledat nové talenty. Tahle práce se ale projeví až za nějakých dvacet let.

* LN Jenže junioři jsou už nyní dlouhé roky bez medaile.

Jsem přesvědčen, že se dá pomoci i jim. Třeba kvalitnějším a profesionálnějším tréninkem se dají zlepšit výkony o deset až dvacet procent. Tahle generace by se pak měla umisťovat na šampionátech do šestého místa.

* LN Osmnáctka však před třemi lety dokonce sestoupila z elitní skupiny MS...

I to se může stát a na nás je, abychom se z toho poučili. Stejně tak ale může přijít úspěch. S výkyvy je prostě nutné počítat. Taková je nyní realita českého hokeje.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!