Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hladiny po nočních bouřkách začínají klesat, hasiči evidují stovky výjezdů

Česko

  7:07aktualizováno  9:31
Po nočních bouřkách a intenzivním dešti platil ráno povodňový stupeň asi na desítce míst ve středních a jižních Čechách. Nejhorší byla situace v Českém Krumlově na Polečnici, v Hracholuskách na Zlatém potoku, v Bavorově na Blanici a na Botiči v pražských Průhonicích, kde ještě kolem 5. hodiny platil stupeň číslo 3, tedy stav ohrožení.

Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Středeční bouřky podle meteorologů přinesly až pěticentimetrové kroupy, přívalové srážky a nárazy větru kolem 80 km/h. Situace se pomalu uklidňuje, prší už jen ojediněle, hladiny už většinou klesají, výstraha meteorologů před povodněmi platí do čtvrtečního poledne.

Hladiny řek začaly stoupat už ve středu večer, kdy v jižních Čechách na třetí povodňový stupeň vystoupaly dva potoky, Křemžský a Zlatý. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace uklidnila.

Českým Krumlovem se v noci prohnala blesková povodeň, z koryta se vylila řeka Polečnice. Zalila budovy kolem Chvalšinské ulice. Kolem 7:00 klesla povodeň řeky Polečnice, Zlatý potok v Hracholuskách a Botič v Průhonicích u Prahy ze třetího povodňového stupně na druhý. Meteorologové uvedli, že na Botiči v profilu Jesenice-Kocanda a na Zlatém potoce v profilu Hracholusky překročil v noci průtok hranici padesátileté vody. V noci dosáhl stupně ohrožení také Pitkovický potok v Kuří u Říčan.

Jihočeští hasiči měli od středečního večera do čtvrtečního rána kolem 230 výjezdů, odčerpávali vodu, odklízeli stromy. Vyplývá to z informací hasičů, obcí a Povodí Vltavy. Kvůli popadaným stromům jsou neprůjezdné i některé tratě. Bez elektřiny je v kraji asi 1000 odběratelů firmy EG.D ze skupiny E.ON.

Řeka Blanice zalila osadu Podlesí pod Bavorovem. Hasiči proto museli uzavřít i silnici vedoucí do rekreační oblasti. „Vodu ve sklepích ani v domech naštěstí nemáme. Ještě, že jsem ale stačil přeparkovat auto nahoru, jinak bych nevyjel. Vida jde ještě trošku nahoru, ale to je nejspíš, jak teče dolů z polí. My jsme tu však na povodně zvyklí,“ říkal jeden ze starousedlíků, kteří si okolo deváté hodiny dopoledne přišli podívat, kam až se Blanice vylila.

Vážná byla situace i jinde v jižních Čechách. Vytrvalé deště společně s nasycenou půdou se podepsaly na bleskové povodni, která zatopila několik domů v Týně nad Vltavou. Nejhůře dopadla místní čtvrť Peklo, kam se valila voda ze dvou stran. Částečně zaplavený byl také hlavní průtah městem II/105.

Přívaly vody vytopily také sklep vltavotýnské Sokolovny, kde poškodily motor v předscéně. Podle jednoho ze zaměstnanců Sokolovny se tak stalo už podruhé během posledních několika dnů. Voda se dovnitř valila kanalizací a skrz poškozené betonové podlahy. Pracovníci Městského centra kultury a vzdělávání dokonce museli postavit menší provizorní hráz z pytlů vs pískem, aby zabránili větším v škodám na technice.

Dlouho do noci odstraňovali škody ve městě také místní hasiči, kteří odčerpávali vodu ze zatopených sklepů nebo z areálu letní plovárny. Řada míst v centru města je nyní nepřístupná, a to včetně části náměstí, kde proud vody vytrhal kamennou dlažbu.

V Praze hasiči do 6 hodin ráno zasahovali u 25 případů. „Jednalo se o spadlé větve a čerpání vody ze zatopených prostor,“ uvedli ráno na Twitteru.

Hasiči Královéhradeckého kraje měli hlášeno asi 40 událostí. Stejně jako ti pražští odstraňovali stromy ze silnic, čerpali vodu či kontrolovali ucpané kanalizace. „Nejsou hlášena žádná zranění,“ uvedli. Ve čtvrtek dopoledne zůstývalo bez elektřiny 800 domácností.

Nejvíce vody za posledních 24 hodin napršelo ve Vlčicích u Trutnova, kde od středečního rána spadlo téměř 80 litrů vody na metr čtverečný. Kromě Trutnovska nejvíce pršelo na Rychnovsku v Orlických horách, například na Zakletém vrchu spadlo téměř 60 litrů vody na metr čtverečný. V Hradci Králové za posledních 24 hodin napršelo 36 litrů vody na metr čtverečný.

Silné deště vzedmuly hladiny řek v Královéhradeckém kraji, ale povodňových stupňů nedosáhly. Například hladina Cidliny v Novém Bydžově stoupla pětinásobně k téměř jednomu metru. Hranice prvního povodňového stupně v Nové Bydžově je 150 centimetrů, ve čtvrtek ráno měla hladina Cidliny 65 centimetrů, vyplynulo z dat Povodí Labe.

Popadané stromy na Vysočině

Na Vysočině museli hasiči hlavně odstraňovat popadané stromy, pročišťovat kanalizaci a odčerpávat vodu ze sklepů rodinných domů. U jiných pomáhali s provizorním zajištěním poničené střechy. Od středečního odpoledne kvůli tomu měli přes 40 výjezdů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu napršelo na Vysočině za uplynulých 24 hodin na více místech přes 40 litrů na čtvereční metr, v Hubenově na Jihlavsku to bylo přes 70.

Kromě deště s sebou bouřky nesly také kroupy, které padaly i v Tasově nebo obci Ruda na Žďársku. Do Antonínova Dolu nebo do Mikulovic jeli hasiči pomáhat s opravou poničené střechy, v Jihlavě museli pročistit kanalizaci, aby pomohli s odtokem vody ze zatopené zahrady.

Kvůli stromům spadlým do kolejiště nejezdily ve středu večer na několika úsecích vlaky. Mezi Horní Cerekví a Kostelcem u Jihlavy byl provoz během silné bouřky preventivně zastavený. Spadlý strom blokoval ve středu večer i jeden jízdní pruh dálnice D1 na 94. kilometru. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové ho hasiči brzy odstranili a po 21:00 bylo místo průjezdné.

Meteorologové ve čtvrtek očekávají polojasno až oblačno, přeháňky nebo bouřky jen ojediněle. Nejvyšší teploty v Čechách se budou pohybovat mezi 26 až 30 stupni Celsia, na Moravě a ve Slezsku mezi 31 až 35 stupni.

Autoři: , ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat