Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko zasáhlo vydatné sněžení. Výstraha je prodloužená až do neděle

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Východ Česka v pátek zasáhlo vydatné sněžení. Na jihovýchodě Moravy spadly srážky především v dešti, sněžilo i na Vysočině a ve Slezsku. Vydatnější sněžení Česko zasáhne také v neděli, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Silničáři varují před mlhami a vrstvami ujetého sněhu.
  11:37

Na jihovýchodě Moravy značná část srážek v pátek spadla v dešti, v západních částech šlo především o mokrý sníh. Na Vysočině a východě Čech napadlo od 2 do 10 centimetrů sněhu, na Moravě a ve Slezsku od 1 do 15 centimetrů. Nejméně nasněžilo ve Zlínském kraji, kde sice spadlo nejvíce srážek, ale většina srážek spadla v dešti.

Jednu z nejvyšších sněhových pokrývek hlásí z nížinatých oblastí střední Moravy. „Dlouho ovšem tato situace nevydrží. Během dne bude sníh v nižších polohách rychle odtávat. Ve vyšších polohách naopak při celodenních mrazech vydrží,“ píše web In-počasí.

Naopak na horách včerejší sněžení nijak vydatné nebylo. V Beskydech napadlo jen pár centimetrů a v Jeseníkách napadlo do 10 centimetrů. 

Na silnicích se kvůli sněžení začala v některých úsecích na Moravě zhoršovat sjízdnost. Během několika hodin od zhoršení počasí policisté evidovali desítky nehod, uvedl policejní mluvčí Petr Vala. Šlo především o drobné kolize v menších rychlostech, kdy řidič nestihl včas zareagovat na dění před ním.

Řidiči by měli být opatrní i v Orlických horách a v Krkonoších. Na nesolených silnicích leží vrstva ujetého sněhu. Ojediněle by se v Královéhradeckém kraji v sobotu mohly objevit mrznoucí mlhy. Hlavní silniční tahy v kraji byly v sobotu ráno po chemickém ošetření mokré, uvedli silničáři a meteorologové.

Na neděli meteorologové vydali výstrahu

V pásu od Šumavy přes Vysočinu po Krkonoše a Jeseníky může během neděle napadnout až deset centimetrů sněhu, na horách až 15 centimetrů. „Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě i zásobování. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně,“ uvedl ČHMÚ.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli mezi 06:00 a 20:00 pro Jihočeský a Pardubický kraj, Vysočinu, většinu Královéhradeckého a Olomouckého kraje, jihovýchodní část středních Čech, sever Jihomoravského kraje a západní polovinu Moravskoslezského kraje. Mokrý sníh může způsobit škody na stromech a elektrickém vedení, varovali meteorologové.

ČHMÚ vzkazuje řidičům, aby nezapomněli na zimní výbavu. Na horách by lidé měli dodržovat pokyny Horské služby.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!