Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rekordní v historii měření je i říjen, v Klementinu bylo průměrných 14,1 stupně

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Říjen v pražském Klementinu byl stejně jako září nejteplejší od roku 1775, kdy na této nejstarší meteorologické stanici v zemi začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota v říjnu dosáhla 14,1 stupně Celsia, odchylka od dlouhodobého průměru let 1775 až 2014 tak byla 4,3 stupně.
  14:53aktualizováno  15:32

Na svém webu o tom ve středu informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dosud nejteplejší říjen z roku 1795 překonal letošní desátý měsíc o tři desetiny stupně. V poslední době byl velmi teplý říjen v roce 2001, který se podle meteorologů umístil s průměrnou teplotou 13,7 stupně na třetím místě z 249 dosavadních říjnů. Naopak zatím nejchladněji bylo v říjnu před 118 lety, tehdy naměřili v Klementinu průměrnou měsíční teplotu 5,6 stupně. „Z říjnů, které můžeme pamatovat, byl poměrně chladný říjen 2003 s průměrnou teplotou 7,9 stupně Celsia. Celkově se umístil na 29. až 31. nejchladnějším místě,“ uvedli meteorologové.

Nejteplejším klementinským dnem letošního října byl pátek 13. října, kdy průměrná teplota dosáhla 19,8 stupně. O čtyři dny později byla nejnižší, v průměru bylo 7,3 stupně.

Klementinum, kde se počasí sleduje nepřetržitě od roku 1775, stojí v historickém centru Prahy. Měření na této stanici ovlivňuje řada faktorů, například umístění měřicích přístrojů v areálu nebo poloha ve středu města, přesto představuje podle meteorologů pro moderní vědu ojedinělý a nesmírně cenný zdroj informací o stavu počasí a podnebí v novodobé historii.

Dosavadní rekordy pro nejvyšší a nejnižší průměrnou denní teplotu v říjnu tak překonány nebyly. Zatím nejvýše se ve sledovaném měsíci dostala od počátku měření v Klementinu rtuť teploměru 3. října 1929, a to k 21,9 stupně. Naopak nejníže spadla 30. října 1776, kdy bylo v průměru minus 3,1 stupně. V 15 říjnech z 249 od roku 1775, tedy v šesti procentech, byla průměrná denní teplota pod nulou, uvedl ČHMÚ.

Říjen byl rekordní i v Brně

Také v Brně ústav v září i říjnu zaznamenal nejvyšší teploty od začátku měření v roce 1800, oznámil ve středu v tiskové zprávě. Průměrná teplota tam v desátém měsíci dosáhla 13,2 stupně Celsia, což je o 4,4 stupně více, než je průměr let 1961 až 1990.

Říjen se přitom dlouho neoteploval, změna nastala až po přelomu 20. a 21. století. Statisticky významně se říjen začal oteplovat až v posledních deseti letech, řekl agentuře ČTK klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

„Letošní podzim zatím trhá jeden rekord za druhým. Celkově se podzimní měsíce oteplují ze všech sezon nejpomaleji a zhruba do přelomu století jsme výrazné trendy nepozorovali, na rozdíl například od léta, kde je vidět výrazný nárůst už o 20 let dříve,“ řekl Zahradníček. Říjen se za 224 let měření v Brně oteplil o 1,1 stupně Celsia, celoroční průměr oteplování je dvojnásobný.

Říjen byl teplotně pod průměrem naposledy v roce 2010, druhý nejteplejší byl v roce 1802 a třetí v roce 1907. Tehdy však podle klimatologa šlo o přirozenou variabilitu, a nikoliv údaj zapadající do dlouhodobého trendu.

Neobvyklé sucho a teplo ovlivňují vegetaci

Častější výskyt podzimního sucha a prodloužení vegetační sezony může být podle Zahradníčka problém s ohledem na brzké podzimní mrazy, které mohou vegetaci poničit.

„Některé rostliny letos na podzim naplno znovu vykvetly,“ připomněl. Jihomoravští zemědělci tento týden uvedli, že některým buď extrémně vyrostla řepka a je ohrožena mrazy, nebo naopak kvůli suchu v některých částech kraje ozimy vůbec nevzešly nebo jen špatně. Pozitivním dopadem může být zvýšení kvality vína. Změn, které se týkají nejenom fungování přírody, může být mnohem více, a to jak negativních, tak pozitivních.

Letos jde o třetí extrémní měsíc. Září bylo teplejší o pět stupňů, leden dokonce o 5,2 stupně. Klimatologové letos upozorňují i na to, že extrémně vysoká je teplota oceánů a i odchylka globální teploty se již několik měsíců pohybuje nad dosavadními maximy a téměř s jistotou už lze říci, že letošní rok bude nejteplejší v historii měření. Proč se letošní teploty dostaly globálně tak vysoko nad dosavadní maxima, vědci zatím nedokážou spolehlivě určit.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,