7. ledna 2016 8:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počasí podle krajů: Vysočinu halí mlha, silnice jsou na většině míst sjízdné

Smog z aut - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog z aut - ilustrační foto. | foto: MAFRA: Alexandr Satinský

VYSOČINA Mlha ve čtvrtek ráno působí problémy řidičům na celém území Vysočiny. Hlavní tahy jsou většinou vlhké po chemickém ošetření, na Žďársku se místy objevují zmrazky. Na vedlejších silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, řidiči však podle silničářů musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. Nejsou hlášeny žádné nehody.

Podle meteorologů bude během dne zataženo až oblačno, místy přechodně až polojasno. Mlhy by se lokálně mohly objevovat po celý den, mohou být i mrznoucí. Večer a v noci se postupně od západu místy objeví sněžení, v západní části kraje i srážky smíšené nebo mrznoucí. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat kolem nuly.

Zlínský kraj

Na silnicích ve Zlínském kraji leží ve čtvrtek místy rozbředlý sníh nebo jeho ujetá vrstva krytá posypem. Hlavní tahy i ostatní vozovky druhé a třetí třídy jsou většinou holé nebo mokré. Menší cesty však mohou namrzat, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji bylo ráno oblačno až zataženo, místy foukal slabý vítr a viditelnost snižovala mlha. Teploty se pohybovaly od minus čtyř do minus jednoho stupně Celsia. Podle Českého hydrometeorologického ústavu odpoledne stoupnou nejvýše na plus jeden stupeň Celsia.

V pátek a v sobotu se podle meteorologů mírně oteplí, když denní teploty dosáhnou až k plus čtyřem stupňům Celsia.

Středočeský kraj

Na středočeských silnicích jsou místy zbytky sněhu, řidiči by měli být opatrní například na Kladensku, Rakovnicku, Mělnicku, Praze-západ, Kolínsku, Kutnohorsku a také na teplické dálnici D8 a příbramské D4.

Teploty se ráno v regionu pohybovaly většinou od minus tří do minus jednoho stupně Celsia. Ve středních Čechách je zataženo, mlhavo, fouká slabý vítr, ve většině okresů se nevyskytují žádné srážky. Řidiči by měli jízdu přizpůsobit aktuálním podmínkám, například na silnicích na Mělnicku je vrstva rozbředlého sněhu a snížená viditelnost.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné. V horských oblastech leží místy zbytky rozbředlého sněhu, vyplývá z informací silničářů. Teploty v kraji se pohybují od minus čtyř do minus dvou stupňů Celsia.

Silnice jsou podle silničářů mokré po chemickém ošetření. Především v Krušných horách leží na silnicích prvních i nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu. Podle policejního webu dopravu nekomplikuje žádná vážnější nehoda.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji převážně zataženo, místy se objeví mlhy. Večer by mělo od západu začít sněžit, později se objeví i déšť nebo mrznoucí déšť. Nejvyšší teploty vystoupí na minus dva až plus jeden stupeň, na horách na minus čtyři až minus jeden stupeň Celsia.

Moravskoslezský kraj

Všechny hlavní tahy v Moravskoslezském kraji jsou bez problémů sjízdné. Se zvýšenou opatrností by měli jet řidiči po silnicích nižších tříd ve vyšších polohách hlavně v lesních úsecích, kde leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem a můžou tam být vyjeté koleje. Uvedla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

V kraji v noci nesněžilo ani nepršelo. Nejnižší teplota je nyní minus dva stupně Celsia, ale většinou se pohybuje kolem nuly a na některých místech jsou až plus tři stupně.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji se ve čtvrtek ráno objevují sněhové přeháňky, i na hlavních tazích leží místy sníh. Platí to nejen pro silnice 10 a 14 z Jablonce na Harrachov, ale také pro silnici 35 z Liberce na Turnov. Teploty v kraji se drží pod bodem mrazu, silničáři doporučují jezdit opatrně. Žádné problémy související s počasím však v kraji zatím podle policie hlášeny nejsou.

V Libereckém kraji je ve čtvrtek ráno zataženo, místy se objevují mlhy. Sněžení není příliš vydatné, do rána napadlo většinou kolem dvou, v horských oblastech maximálně pět centimetrů sněhu. Teploty se pohybují od minus dvou do minus pěti stupňů. Fouká slabý proměnlivý vítr. Přes den by se podle meteorologů měly teploty pod bodem mrazu udržet, někde mohou vystoupat maximálně k jednomu stupni nad nulou.

Hlavní tahy jsou dnes ráno podle silničářů většinou holé a mokré, místy mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích nižších tříd, zejména v horských oblastech, leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu. Řidiči by proto měli být opatrní a zpomalit.

Plzeňský kraj

Na silnicích v Plzeňském kraji je ve vyšších polohách rozbředlý sníh. Ostatní níže položené vozovky jsou vlhké, některé i suché. Ledovky se netvoří. Teploty jsou kolem nuly, v horských polohách mírně mrzne. V průběhu dne se má trochu oteplit, přeháňky nejsou hlášené. Silničáři doporučují řidičům zvýšenou opatrnost na všech silnicích. Uvedl jejich krajský dispečer Jiří Slapnička. Policie i silničáři nehlásili v noci ani ráno žádné vážné nehody.

Posypové vozy vyjely ve čtvrtek brzy ráno jen ve vyšších polohách od Javorné výše, tedy na Sušicku a Železnorudsku na Klatovsku, kde se silnice udržují převážně kamennou drtí. „V noci tam napadlo do jednoho centimetru sněhu,“ uvedl Slapnička. V ostatních místech kraje nesněžilo.

Na všech silnicích je hodně soli, jíž se udržují zhruba dvě třetiny komunikací v Plzeňském kraji, i drtě. „Při normálním způsobu jízdy by neměly mít mít problémy ani autobusy,“ řekl dispečer. Opatrnost doporučuje hlavně ve vyšších polohách a v místech, kde se sype drtí.

„Teploty se pohybují kolem nuly, což je nejhorší, protože nevíte, kdy to zmrzne,“ řekl Slapnička. V horských polohách Šumavy je kolem minus dvou stupňů Celsia. „Během dne vystoupají teploty mírně nad nulu, na horách budou okolo nuly,“ uvedl. Řidiči by si měli podle dispečera uvědomit, že pluh nestáhne z komunikace všechnu sněhovou břečku a i po projetí silnice na ní vždy zůstane sněhová kaše.

Pardubický kraj

Vozovky v Pardubickém kraji pokrývá na mnoha místech sníh. Na hlavních silnicích je po solení rozbředlý, na menších cestách někde i uježděný. Informuje o tom Správa a údržba silnic Pardubického kraje.

Souvislá sněhová vrstva pokrývá vozovky na Lanškrounsku, Litomyšlsku, Moravskotřebovsku, Poličsku, Svitavsku a Žamberecku. Řidiči by měli být opatrní i v okolí Ústí nad Orlicí, Skutče a v Železných horách.

Ve čvrtek ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, foukal slabý vítr. Na mnoha místech znepříjemňovala dopravu mlha. Teploty se držely v rozmezí od minus čtyř do minus jednoho stupně.

Královéhradecký kraj

Na vedlejších cestách v Královéhradeckém kraji zůstává uježděná vrstva sněhu, která je krytá posypem. Hlavní silniční tahy v kraji jsou mokré po chemickém ošetření.

Na některých cestách zůstávají na chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu, například na Náchodsku leží na vedlejších cestách zhruba dvoucentimetrová vrstva ujetého sněhu.

Na většině území hradeckého kraje bylo ráno zataženo, teploty se pohybovaly těsně pod bodem mrazu. Podle meteorologů by dnes mělo být zataženo, ojediněle se může objevit slabé sněžení, mrznoucí mrholení či mrznoucí mlhy. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat kolem bodu mrazu.

Jihočeský kraj

Většina jihočeských silnic stále zůstává sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Na řadě komunikacích se v porovnání s minulými dny však situace zlepšila a řidiče by na nich neměly potkat komplikace. Se zvýšenou opatrností jsou však nadále sjízdné vozovky na Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku a Strakonicku. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Zlepšil se i stav komunikací nižších tříd, na nichž v minulých dnech často ležela ujetá vrstva sněhu. Nyní tento stav zůstává jen na Písecku. Řidiči si musí ve čtvrtek po ránu dát pozor na mlhy, které se vyskytují hlavně na Jindřichohradecku a na úsecích dálnice D3 na Táborsku.

Teploty se v regionu pohybují lehce pod nulou. Přes den by podle předpovědi meteorologů mělo přestat mrznout. Podobné počasí lze očekávat i v pátek.


ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?