Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českem prošly silné bouře s krupobitím. Nechaly po sobě zatopené sklepy a garáže

Česko

  10:58aktualizováno  22:43
Přes Olomoucký a Jihomoravský kraj postupovala velmi silná bouřka. Ta se ve večerních hodinách odebrala směrem na východ. Výstraha před silnými bouřemi platila pro východ a jih Česka. Na několika místech napadaly kroupy. Přívalový déšť s úhrny až 40 milimetrů může ojediněle rozvodnit menší toky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bouře zasáhly odpoledne a vpodvečer rovněž Jihomoravský kraj. Hasiči tam vyjížděli do 19:00 ke třem desítkám zásahů souvisejících s bouřkami. Nejvíce zásahů bylo v regionu Boskovic, a to převážně čerpání vody, sdělili na síti X (dříve twitter).

Na Blanensku voda zaplavila podle informací Českých drah trať Skalice nad Svitavou – Boskovice. Podle drah tam bude provoz obnoven zřejmě až ve čtvrtek v poledne. Místo vlaků byly nasazeny autobusy.

Později večer se silné bouřky objevily i v Moravskoslezském kraji. Mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák uvedl po 22:00 na síti X, že od 20:40 řešili 37 událostí spojených s čerpáním vody po bouřkách, všechny v okrese Opava.

Silné deště se podle Českého hydrometeorologického ústavu objevily i na Jesenicku. Na stanici Zlaté Hory spadlo ve velmi silné bouřce jen za půl hodiny 33,4 milimetru srážek, tedy 33,4 litru vody na metr čtvereční.

„Přes Jihomoravský kraj postupuje dále k východu pásmo dalších velmi silných bouřek, které mohou být doprovázené nárazy větru přes 70 km/h nebo přívalovými srážkami,“ uvádí ČHMÚ na sociální síti X. Na několika místech v Česku napadaly také kroupy, lidé sdílejí fotky na sociálních sítích.

Výstraha před velmi silnými bouřkami platila do sedmi večer pro Jihomoravský kraj, konkrétně Brno, Bučovice, Hustopeče, Kuřim, Kyjov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Šlapanice a Židlochovice. Do půl šesté odpoledne platila i v okresech Konice, Litovel, Olomouc a Prostějov v Olomouckém kraji.

Olomoučtí hasiči už informovali, že se na jejich území silná bouřka prohnala Konickem a obcí Dzbel. Za obcí je uzavřena část komunikace, která byla poškozena přívalovým deštěm, řekla krátce před 20:00 mluvčí hasičů Lucie Balážová. Voda tam zaplavila také sklepy, ze kterých hasiči čerpali vodu. „Se Správou železnic monitorujeme místní trať, zda nedošlo rovněž k jejímu poškození,“ podotkla Balážová.

„Konickem se nyní prohnala silná bouřka. Ve Dzbelu zaplavila voda z polí jednu ulici a vlila se i do některých sklepů a garáží. Na místě bylo šest jednotek, které čistili těžkou technikou propustky, aby voda mohla odtéct. Začínají čerpat vodu ze sklepů. Podle obyvatel zde teklo půl metru vody. Situaci v okolí monitorujeme,“ napsali hasiči na síti X.

Pardubičtí hasiči informovali o podobné situaci také v Moravské Třebové. Zde prudká voda zatopila sklepy a cesty. Hasiči museli vyčerpávat vodu ze sklepů, ulic a domu.

„Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami,“ uvádí meteorologové ve výstraze.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od středečních 16:00 do čtvrtečních 03:00 pro kraje Zlínský, Olomoucký, Jihomoravský, Moravskoslezský a části Vysočiny, jižních Čech a Pardubického kraje.

V noci mohou bouřky na Moravě přecházet i opakovaně přes jedno místo, uvádí ČHMÚ na sociální síti X. Později odpoledně mohou také padat až dvoucentimetrové kroupy. V hornatých oblastech se podle meteorologů mohou vyskytnout i ojedinělé supercely. K ránu se má situace uklidňovat.

Meteorologové varují, že přívalový déšť může také zatopit sklepy nebo podchody. Nárazy větru pak mohou lámat větve stromů. „Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně,“ uvedli.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!