Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Meteorologové varují před požáry, sucho se rozšiřuje na většinu Čech

V Národním parku České Švýcarsko opět vypukl požár. (18. května 2023) foto: Národní park České Švýcarsko

Severozápadní Čechy i Prahu zasáhla sucha, kvůli kterým hrozí v daných oblastech požáry. Meteorologové neočekávají v následujících dnech výrazné srážky, a výstraha je proto platná až do odvolání. V dalších dnech se výstraha rozšiřuje na další území Čech. Lidé by podle meteorologů neměli rozdělávat ohně v přírodě a měli by šetřit vodou.
  11:45

„V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů,“ uvedli ve své nedělní výstraze meteorologové.

Doporučují proto během víkendu a ani na začátku následujícího týdne nerozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Lidé by se měli řídit místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou vydávat města a obce, a dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Nebezpečí požárů kvůli suchu hrozí především v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze. Tam už od pátku zavedl pražskými magistrát preventivní opatření, která by měla zabránit případným požárům.

„Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od pátku 26. května od 12:00 hodin do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru,“ uvedl v pátek mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Co je považováno za místo se zvýšeným nebezpečím požáru a co je na něm zakázáno, uvádí magistrátní web.

Nebezpečí požárů je platné do odvolání. Vzhledem k tomu, že meteorologové v následujících dnech neočekávají v ohrožených oblastech deště, lze předpokládat, že se výstraha bude od pondělí týkat také Pardubického a Královéhradeckého kraje.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor: