Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet insolvencí se v květnu meziročně zdvojnásobil

Česko

PRAHA V letošním květnu bylo v ČR podáno 1338 insolvenčních návrhů, což je o 93 procent více než ve stejném období před rokem. Dynamika růstu se však letos snižuje. Na historických maximech se ale stále drží počty insolvenčních návrhů fyzických osob. Informovala o tom společnost Creditreform.

Počet insolvenčních návrhů na právnické osoby a podnikatele kulminoval v březnu, od té doby mírně klesají. Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkurzem, a nebo reorganizací. Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny.

V květnu 2010 jich bylo prohlášeno 132. Mezi největší firmy, na které byl v květnu prohlášen konkurz, patří firmy Trailer, Oděvní podnik Prostějov a Karel Dvořák. Oděvní podnik se snažil řešit svůj úpadek reorganizací. Protože se ani vedení ani věřitelům nepodařilo sestavit reorganizační plán, prohlásil soud na společnost konkurz.

Reorganizaci jako řešení problémů firmy navrhovali také věřitelé a vlastníci firmy Lenoxa, dodavatele tepla na Liberecku. Soud však rozhodl o prohlášení konkurzu.

Na 894 insolvenčních návrhů u fyzických osob v květnu představuje jen sedmiprocentní nárůst proti dubnu. Přesto jde opět o druhé historické maximum. Teprve v letošním roce se naplno projevují důsledky ekonomické krize, kdy zadlužení lidé nemohou dostát svým závazkům, uvedla firma Creditreform. Tuto situaci je možné od roku 2008, kdy vstoupil v platnost insolvenční zákon, řešit oddlužením. To se děje buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře.

***

NÁVRHY INSOLVENCE

Meziroční srovnání

2009 2010

leden 441 819

únor 594 1084

březen 678 1436

duben 723 1291

květen 694 1338

červen 891

červenec 863

srpen 824

září 883

říjen 867

listopad 994

prosinec 1040

celkem 9492 5698

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...