25. června 2009 9:21, aktualizováno  10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Počet obětí záplav už je deset, velká voda hrozí dál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 49Diskuse
Životy nejméně šesti lidí si vyžádaly záplavy, které v noci na 25. června postihly část Novojičínska. Na snímku následky povodní v Jeseníku nad Odrou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Životy nejméně šesti lidí si vyžádaly záplavy, které v noci na 25. června postihly část Novojičínska. Na snímku následky povodní v Jeseníku nad Odrou. | foto: Jaroslav OžanaČTK

OSTRAVA Velká voda, která se prohnala v noci Moravskoslezským krajem, se může opět vrátit. Během dneška a zítřka se očekávají další přívalové deště. Povodně si na Novojičínsku už vyžádaly deset obětí, stovky domů v kraji voda poškodila, zaplavené jsou silnice, nefungují některé železniční tratě. Kvůli povodním se schází bezpečnostní rada státu.

Hlavní události kolem povodní

- zemřelo 10 lidí
- řeky se rozvodnily na střední Moravě, Královéhradecku a na jihu Čech
- České dráhy uzavřely tratě od Hranic na Moravě po Ostravu
- bude dál pršet
- sešla se bezpečnostní rada státu

Vývoj situace sledujeme online zde

Na pomoc do záplavami postiženého Novojičínska již byly vyslány desítky policistů z okolních okresů. Na místě nyní pomáhá i 20 speciálně vycvičených záchranářů ze záchranného hasičského sboru v Hlučíně na Opavsku, což je někdejší armádní jednotka.

Jste u povodní ?

Jste u povodní a pořídli jste nějaké fotografie či krátké videozáznamy? Můžete je poslat serveru lidovky.cz na adresu internet@lidovky.cz a my je zveřejníme. Nejlepší snímky budeme honorovat.

Na adresu internet@lidovky.cz nám můžete posílat i své vzkazy a zážitky.Policie zatím potvrdila, že kvůli velké vodě zemřelo deset lidí. Tři utonulí jsou z Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku a jedna žena utonula v Novém Jičíně-Žilině. Podle mluvčí nemá policie zatím k dispozici žádné bližší informace, protože voda stále opadává a policisté se k obětem záplav nejprve musí dostat. Podle informací ČTK v Jeseníku zemřeli dva muži a žena.

K šesti mrtvým z dnešního rána přibyl šestačtyřicetiletý muž, který utonul v Životicích u Nového Jičína. Osmou obětí je od středečního večera pohřešovaný muž, jehož tělo bylo nalezeno v obci Černotín na Hranicku. "Svědek viděl dotyčného procházet v Černotíně přes most, kde protékala voda. Údajně uklouzl a spadl do říčky. Pak už ho neviděl. Předpokládáme, že se jedná právě o pohřešovaného muže," poznamenala policejní mluvčí.

Mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl řekl, že se záchranáři nemohli dostat ke zhruba sedmdesátiletému seniorovi v Kuníně na Novojičínsku. "Dříve se tam dostali hasiči, pokoušeli se pána resuscitovat, ale zemřel," uvedl Humpl. Dodal, že záchranáři nemohli kvůli záplavám včas přijet ani k osmdesátileté seniorce v Bernaticích na Novojičínsku. Počet obětí ale nemusí být podle policie konečný.

Osobní vůz v Ženklavě, z něhož hasiči zachraňovali člověka.

Krajský krizový štáb spolu s povodňovou komisí vyhlásil na Novojičínsku stav nebezpečí, který bude trvat až do 24. července. "Stav nebezpečí zahrnuje řadu úkonů, které je třeba provést i po opadnutí vody," uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.

Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) řekl, že kraj je schopen lidem a obcím postiženým povodněmi pomoci z peněz ze zajišťovacího fondu. Občané postižení povodní by tak mohli získat 20.000 korun, postižené obce by na likvidaci následků záplav mohly od kraje dostat až půlmilionový příspěvek. S největší pravděpodobností by se jednalo o dar.

Bude pršet, hrozí další záplavy

V Moravskoslezském kraji bude během dnešního dne i pátku znovu pršet. "Během dneška nelze vyloučit ani přívalové deště s kroupami," řekl meteorolog Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Pršet by mělo na území celého regionu a déšť se tak zřejmě nevyhne ani Novojičínsku.

"Dneska se opět budou vytvářet přeháňky a bouřky. Srážková činnost už by měla začít kolem poledne. V úhrnech by to v průměru mělo být pět až deset milimetrů, ojediněle se může stát, že někde bouřka může být i s přívalovými srážkami kolem 30 milimetrů a také nejsou vyloučené kroupy," uvedl Jarcovják.

Meteorologové neumí přesně určit, kde by se přívalové deště mohly objevit. "Současná situace se bude ještě těmi dnešními přeháňkami a bouřkami komplikovat," doplnil Jarcovják. Ani páteční vyhlídky meteorologů nejsou příliš optimistické. V noci by sice přeháňky měly slábnout, ale déšť se opět vrátí. Přestože v pátek ráno by mohlo být zpočátku i polojasno s mlhami, později se podobně jako dnes budou tvořit srážky.

Hydrometeorologové varují před silným deštěm a povodněmi, které dnes budou ohrožovat zejména Jihočeský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj, a před silnými bouřkami, které zasáhnou kraje Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský a Vysočinu.


Palas dále uvedl, že o situaci na Novojičínsku už informoval premiéra Jan Fischera. Upozornil ho také na fakt, že kraj nebude schopen následky povodně likvidovat pouze z vlastních zdrojů, ale bude potřebovat pomoc státu. Výši škod zatím není možné odhadnout.

Premiér svolal Bezpečnostní radu státu mimořádně na Novojičínsko. Fischer také vyjádřil "hlubokou soustrast nad oběťmi, které si velká voda na dosud vyžádala, a účast se všemi obyvateli postižených obcí".

Situace na vodních tocích se na severu Moravy se zatím uklidňuje, hladina rozbouřené Jičínky klesá. Vodohospodáři ještě očekávají kulminaci Odry. Stav pohotovosti dosahuje Odra v Bartošovicích na Novojičínsku a Opava v Opavě.

Životy nejméně šesti lidí si vyžádaly záplavy, které v noci na 25. června postihly část Novojičínska. Na snímku následky povodní v Jeseníku nad Odrou.

Stržené domy, auta smetená ze silnice pod most, hasiči prohledávající trosky. Tak dnes ráno vypadá Jeseník nad Odrou na Novojičínsku, kterým se v noci prohnaly záplavy. Velká voda poškodila řadu nemovitostí. Záchranáři například zachraňovali ze střechy jedné z nich dvacet lidí. ČTK situaci popsali mluvčí policie a hasičů.

"Jednapadesátiletá žena utonula v Novém Jičíně-Žilině. Pak máme informaci o dvou seniorech, kteří měli jiné zdravotní problémy a vinou záplav se k nim včas nedostali záchranáři," uvedla mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková.

Šálková dodala, že počet obětí nemusí být ale ještě konečný. "V Jeseníku nad Odrou je nyní situace nejvážnější. Voda strhla domy. Je možné, že ne všem se podařilo před vodou uniknout," řekla.

Dodala, že spousta lidí se pokoušela před záplavami ujet v autech. "Proud byla ale tak silný, že auta strhával. Tady pod mostem jich leží hned několik na sobě. Nevíme, zda v některém někdo nezůstal," popsala mluvčí vážnost situace.

Následky povodně v Kuníně

Dispečer Povodí Odry ČTK řekl, že se situace na toku Jičínky, kde voda během večera stoupla o víc než pět metrů, uklidnila. "Hladina Jičínky už výrazně opadla. Očekáváme nyní kulminaci Odry. Nepředpokládáme ale, že by se měla řeka dramaticky vylít," řekl.

Podle internetových stránek vodohospodářů nyní platí druhý stupeň povodňové aktivity tedy stav pohotovosti na dvou místech Moravskoslezského kraje.

Této úrovně dosahuje Odra v Bartošovicích na Novojičínsku a Opava v Opavě.

Vsetínsko počítá škody

Lidé na Vsetínsku se vzpamatovávají z velké vody, která ve středu večer zaplavila až stovky domů. Nejvíce zasaženými jsou Zubří, Zašová, Valašské Meziříčí, Lešná. ČTK to dnes řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

"Po odčerpání vody z rodinných domů začínají hasiči jezdit také na čerpání vody a odstraňování následků do firem a výrobních provozů. Dostávají se i k méně akutním pomocím a k zásahům, které bylo možné odložit na pozdější dobu," podotkl mluvčí.

Podle informací Ředitelství silnic a dálnic jsou některé komunikace stále neprůjezdné, na silnicích leží nánosy bahna a dalších naplavenin. I přesto, že hladiny řek klesly na normální stav, meteorologové ještě očekávají jejich výrazné vzestupy. Povodňové ohrožení trvá do 18:00.

V některých úsecích byla zastavena železniční doprava. Uzavřeny jsou tratě Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm, kde vlaky nahrazuje autobusová doprava, a Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm. Zde ovšem není zatím možné zavést náhradní dopravu; jsou zaplavené i silnice. České dráhy apelují na cestující, aby zvážili případné cesty.

"Pokud cestující musí vyjet, doporučujeme před cestou obrátit se na telefonní linku 840 112 113 a zjistit aktuální stav," sdělila ČTK regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Všechny informace o omezeních jízdy vlaků cestující také naleznou na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.

Občané postižení středečními přívalovými dešti mohou své požadavky na čerpání vody uplatnit na operačním středisku Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, telefon 950 670 222. O odvoz uhynulých zvířat mohou požádat městskou policii.

Lidovky.cz, ČTK
  • 49Diskuse

Najdete na Lidovky.cz