Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Počet pojistných podvodů roste

Česko

Vminulosti společně provozovali autobazar. Po určité době se oba muži dohodli, že si každý pořídí autobazar vlastní. A své „podnikání“ doplnili malými zlepšováky. Nakupovali vraky bouraných aut, které na sebe nebo na někoho z příbuzných zaregistrovali a pak je pojistili proti krádeži. Po nějaké době nahlásili policii jejich odcizení. Na pojišťovně pak požadovali uhrazení škody v řádech statisíců.

Takhle vypadá typický příklad pojistného podvodu z poslední doby. „Auta však nebyla ani pojízdná a v několika případech doslova fyzicky neexistovala již v době, kdy probíhala technická kontrola a uzavírala se pojistná smlouva,“ uvádí Jiří Cívka, mluvčí pojišťovny Generali, která tento případ nedávno řešila.

A podobné zkušenosti potvrzují i další pojišťovny. Velmi často dochází k fingování nehod nebo předkládání nadhodnocených faktur za opravu vozidla, na jejichž základě žádají majitelé pojistky větší odškodnění. „Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si často ani neuvědomují, že se jedná o trestný čin s hrozbou nepodmíněného odnětí svobody až na 12 let,“ upozorňuje Cívka.

S finanční krizí navíc pokusů o pojistné podvody přibývá. Podle světových statistik se jen v oblasti pojištění motorových vozidel o něj pokusí až 35 procent lidí. Pojišťovny ale mají pro nepoctivce jasné sdělení: na kontroly se zaměřují čím dál více a spolu se strmým nárůstem podvodů stoupá strmě i počet odhalení. „V poslední době se zaměřujeme i na prověřování případů, kdy jsou uplatňovány škody na zdraví,“ říká Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny. Auta lákají k podvodům nejvíce Nejvíce podvodů spadá do oblasti havarijního pojištění a povinného ručení. Podle pojišťoven se letos jedná zhruba o 65 procent všech případů, například Generali ale uvádí ještě vyšší číslo - 76 procent.

„V prvním pololetí letošního roku opět výrazně narostl počet odhalených podvodů. Meziročně tím pojišťovna ušetřila o 40 procent peněz více než za stejné období loňského roku. Zatímco loni se jednalo o částku 50 milionů korun, letos to bylo 88 milionů,“ upřesňuje Milan Káňa z Kooperativy.

Svůj podíl na zvyšování podvodů a neoprávněné požadování stále vyšších částek po pojišťovnách má kromě ekonomické krize také zvýšení hranice, kdy se nemusí volat k nehodě policie, z padesáti na sto tisíc korun. Často podvodníci požadují částku blížící se právě této hranici.

Případů, kdy lidé volají k nehodě policii, čím dál více ubývá. Zatímco v minulém roce jezdila ke každé sedmnácté nehodě, letos až ke každé 21. nehodě. „Přivolat policii k fingované dopravní nehodě je schopný jen velmi úzký počet zpravidla ostřílených pachatelů,“ tvrdí Cívka.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...