Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Pochod radikálů zbrzdí tři protiakce

Česko

Městský soud dnes rozhodne o další žalobě extremistů na hlavní město, které zakázalo jejich pochod v den výročí pogromu na Židy v nacistickém Německu.

PRAHA Představitelé židovské komunity a sdružení zabývajícího se dodržováním lidských práv připravili tři shromáždění, jimiž chtějí čelit zamýšlenému pochodu neonacistů. Ten si radikálové naplánovali na 10. listopad, tedy výročí pogromu na Židy v nacistickém Německu známého jako křišťálová noc.

Aktivisté bojující za lidská práva hodlají extremistům přehradit cestu na několika místech Josefova. Pod heslem Společně proti neonacismu svolává pražská židovská obec ve dvě hodiny odpoledne demonstranty ke Staronové synagoze a Židovské radnici. Na třetí hodinu odpoledne nahlásila shromáždění na Staroměstské náměstí Židovská liberální unie. O dvě hodiny později se sejdou lidé svolaní sdružením Tolerance a občanská společnost na rohu ulic Břehové a Maiselovy.

O konání pochodu radikálů bude dnes už potřetí rozhodovat soud. Mladí národní demokraté totiž opět bojují za zrušení zákazu pochodu nahlášeného z Tychonovy ulice na Hradčanské náměstí, který vydal pražský magistrát. Úřad zažalovali už potřetí.

Spory o pochod pravicových radikálů se táhnou už od poloviny září. Tehdy extremisté poprvé nahlásili svůj záměr uspořádat pochod. Magistrát jeho konání zakázal a soud jeho zákaz zrušil. Totéž se opakovalo o několik týdnů později.

Naposledy počátkem tohoto týdne neonacisté ohlásili pro svůj pochod osm nových tras a pohrozili městu, že pokud je neschválí, vyrazí do ulic podle původního plánu, tedy do bývalé židovské čtvrti. Náhradní trasy ani výhrůžky ovšem magistrát nepřesvědčily a akci opět zakázal. O dalším osudu pochodu se rozhodne dnes odpoledne u městského soudu. Vzhledem k tomu, že město podložilo zákaz stejnými argumenty jako v minulých případech, však lze očekávat, že soud jeho rozhodnutí do třetice zruší.

Akci radikálů kritizuje i řada politiků, protesty se zvedly i v zahraničí. Prezident Václav Klaus prohlásil, že není možné zůstat vůči akci neonacistů pasivní. Jeho postoj ocenil při návštěvě Pražského hradu prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder.

Během křišťálové noci byly v roce 1938 v Německu zavražděny desítky Židů, na třicet tisíc osob bylo odvlečeno do koncentračních táborů.

Autor: