30. září 2016 5:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pochybný tendr na vánoční trhy. Praha vyloučila firmu s vyšší nabídkou, vysvětlení nemá

Vánoční trhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Za několik týdnů by měly Václavské a Staroměstské náměstí ovládnout vánoční trhy, místo toho ale panuje v metropoli kvůli soutěži o nového provozovatele chaos. Společnost Zahrada Čech, nabízející jednu z nejvyšších nabídek, neprošla do druhého kola tendru. Nyní si proto stěžuje na postup magistrátu. Od vedení Prahy žádá vysvětlení. Zatím ale marně.

Účastníci tendru:

  • Taiko a.s. (postup do druhého kola)
  • Farmářské trhy, z.s. (postup do druhého kola)
  • Zahrada Čech, s.r.o.
  • Yashica, s.r.o.
  • Catering Garden, s.r.o.
  • Phoenix promotion, s.r.o.

„Naše společnost v rámci své nabídky předložené do prvního kola předmětného výběrového řízení splnila veškeré požadavky vyhlašovatele. Přestože tedy byly ze strany naší společnosti splněny veškeré požadavky pro účast ve druhém kole, což plyne z dokumentace vyhlašovatele, nebyla naše společnost k předložení cenové nabídky vyzvána,“ píše pražským radním společnost Zahrada Čech, která se chtěla stát novým provozovatelem vánočních trhů na Václavském a Staroměstském náměstí.

Server Lidovky.cz má dokument, který od vedení firmy v pondělí obdržela primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a radní Karel Grabein Procházka (ANO), k dispozici. V něm si zástupci společnosti Zahrada Čech, která pořádá stejnojmennou výstavu i další akce a z poloviny patří městu Litoměřice, stěžují na to, že ji magistrát vyloučil z tendru bez udání jakéhokoli důvodů.

Sami důsledně upozorňují na pochybné okolnosti provázející výběrové řízení. „Značně netransparentním se jeví samotný postup vyhlašovatele vůči naší společnosti, kdy nám byl dne 26. srpna 2016 doručen dopis sepsaný dne 22. července 2016, kterým nám bylo bez jakéhokoli odůvodnění sděleno, že naše společnost do druhého kola nepostupuje,“ stojí dále v již druhé stížnosti adresované magistrátu. První kritický dopis odeslala již na konci srpna. Odpověď přitom stále nedostala.

Výpověď za nevýhodnou smlouvu

Na seznamu možných vítězů tendru nyní figurují jména společností Farmářské trhy a Taiko, přičemž druhá z uvedených měla trhy v režii posledních dvanáct let.

Stanovisko magistrátu:

„První kolo výběrového řízení bylo především o ideovém záměru a vizualizace. Tu, kterou předložila Zahrada Čech, zcela neodpovídala představám majetkové komise, jež návrhy posuzovala. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí jsou podle žebříčku sestavovaným zahraničními médii (USA Today) hodnoceny jako nejlepších na světě a každoročně přilákají miliony turistů, a proto je pro hlavní město Prahu jejich podoba zcela zásadní. Majetková komise v době posuzování prvního kola žádné cenové nabídky (ani od Zahrady Čech) neměla k dispozici a ani je neznala,“ ohrazuje se pražský magistrát.

Kvůli nevýhodné smlouvě, podle níž společnost městu platila za roční pronájem prostorů na Staroměstském a Václavském náměstí 2,66 milionu korun, jí ale v roce 2014 s ní tehdejší primátor Tomáš Hudeček vypověděl spolupráci.

Zahrada Čech v tendru, na jehož přípravu měla Praha dva roky, přišla v létě s exkluzivní nabídkou. Městu chtěla ročně na nájemném platit šest milionů a byla by ochotna bezodkladně složit jistinu ve výši jednoho milionu korun. Přesto ale byla ze soutěže vyřazena.

O to zajímavější otázkou je, proč postoupila do dalšího kola firma Taiko, která nabídla „pouhé“ čtyři miliony. Odpověď chybí. Magistrát totiž nechce již několik týdnů výběrové řízení jakkoli blíže komentovat. Všechny dotazy, které server Lidovky.cz od konce srpna, kdy měl být vybrán vítěz, úřadu odeslal, byly zodpovězeny bez jasného vysvětlení. Kvůli stále trvajícímu řízení prý není možné poskytovat žádné bližší informace.

Podobně formulovaná odpověď přišla i ve čtvrtek, tedy den před tím, než mělo být prodloužené výběrové řízení definitivně uzavřeno. „Městská rada tento týden výsledky výběrového řízení neprojednala, v této chvíli se proto nemůžeme k této otázce vyjadřovat,“ přišlo z tiskového oddělení magistrátu s tím, že soutěž stále ještě nebyla dokončena. Kdy bude uzavřena, úřad Krnáčové už nesdělil.

Situaci nijak neosvětlil ani pražský radní, který byl pověřen vyřízením stížnosti firmy Zahrada Čech. „Omlouvám se, ale vzhledem k tomu, že výběrové řízení nebylo ukončeno, tak vám nemohu podat bližší informace,“ napsal redakci v krátkosti Karel Grabein Procházka (ANO).

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí (fotografie z roku 2010)
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí (fotografie z roku 2010)

Dva měsíce před zahájením adventu tak stále není jasné, kdo bude novým provozovatelem vánočních trhů. Chybí i informace o tom, kdy a jestli vůbec bude na Staroměstském náměstí stát již tradiční vánoční strom, protože jeho výběr musí schválit právě vítěz výběrového řízení. „Vánoční strom tradičně vybírá provozovatel vánočních trhů,“ uvedl opět v krátkosti mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podle informací serveru Lidovky.cz i deníku Metro doporučí komise jako nejvýhodnější nabídku tu, s níž přišla společnost Taiko, dříve v médiích spojovaná s lobbistou a přítelem exprimátora Pavla Béma Romanem Janouškem. Její zástupci dlouho nechtěli celou záležitost blíže komentovat, serveru Lidovky.cz poslali vyjádření až dva a půl dne po vydání článku.

Vyjádření firmy Taiko

  • Společnost Taiko, která byla dvanáct let úspěšným pořadatelem Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze, se letos přihlásila i do nového výběrového řízení, které na pořadatelství těchto trhů v centru metropole vypsal Magistrát hlavního města Prahy. Podle našeho názoru jsme předložili kvalitní a v mnoha směrech inovativní nabídku, jejíž zásluhou jsme také postoupili do druhého kola tohoto výběrového řízení. Jeho průběh jsme nikdy veřejně nekomentovali a konečné rozhodnutí o jeho vítězi ponecháváme výhradně na posouzení výběrové komise a Rady hlavního města Prahy.
  • V posledních dnech jsme však hluboce znepokojeni únikem informací z průběhu tohoto, stále ještě probíhajícího výběrového řízení – přitom mnohé z nich jsou zcela zavádějící. Dávají podnět nejen k naprosto neopodstatněným spekulacím, ale umožňují také jednomu z neúspěšných uchazečů, který byl vyřazen už v prvním kole, šířit prostřednictvím některých médií nepravdivá tvrzení. Nebráníme se rozhodně přímému měření sil s konkurenčními projekty, ale za zcela nekorektní považujeme argumenty, kterými se nás snaží poškodit a celé výběrové řízení před veřejností znevěrohodnit.
  • Tato tvrzení se týkají údajně vyšší cenové nabídky společnosti Zahrada Čech za pronájem prostor v centru města, která byla vyšší než naše, a přesto prý nezajistila této společnosti postup do druhého kola. To považujeme za zcela lživý výrok, neboť v prvním kole výběrového řízení uchazeči žádnou finanční nabídku nepředkládali. To byla až podmínka druhého kola, do něhož se však společnost Zahrada Čech nedostala, proto žádnou nabídku ani nemohla předložit. Navíc informace o předložení výše finanční nabídky byla tajná, takže je překvapivé, že se o ní společnost vůbec dozvěděla.
  • Považujeme za krajně neetické, že se neúspěšný uchazeč snaží manipulovat veřejným míněním takto neseriózními a vykonstruovanými smyšlenkami. V případě námitek či nespokojenosti s průběhem a výsledkem výběrového řízení má každý uchazeč k dispozici jiný legislativní rámec, který může využít. Očividné lži a poškozování jiných účastníků však k úspěchu rozhodně nevedou.
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky