Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V sobotu přibylo 301 nakažených, to je víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných ale klesl

Covid 19

  8:41aktualizováno  8:56
Za sobotu laboratoře odhalily 301 nově nakažených, což je o 50 více než minulý týden. Reprodukční číslo kleslo na 1,11. Rovněž klesl počet hospitalizovaných, a to na 146. V těžkém stavu je 29 pacientů. Počet nakažených v pátek stoupl na 444 z původně ohlášených 442 případů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Jakub Stadler, MAFRA

Za sobotu laboratoře provedly 15 499 PCR testů z nich bylo 1,76 procent pozitivních. Antigenních testů bylo provedeno 33 664, pozitivních jich bylo 0,08 procent. Nejvíce nakažených zůstává na Opavsku, Karlovarsku či v Praze nebo Vsetínsku.

Počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem dál stoupají. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. V prvním zářijovém týdnu se dvakrát dostal lehce nad 300, v následujícím se pak jednou vyšplhal k téměř 600 a v tomto týdnu se v pracovních dnech pohyboval kolem 500. Od pondělí do soboty přibylo v tomto týdnu 2862 případů, zatímco ve stejném období v minulém týdnu to bylo asi o 400 méně.

Za celou dobu epidemie covidu v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci a zemřelo 30 430 lidí s covidem.

Proti nemoci covidu jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu očkování dostali lidé v zemi už zhruba 11,71 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. Počty očkovaných v posledních týdnech poklesly. V sobotu byly naočkovány asi tři tisícovky lidí, zhruba o 500 méně než před týdnem.

Ministerstvo chystá výzkum covidu

Kvůli covidu plánuje ministerstvo zdravotnictví upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového podprogramu by mělo být možné pro příští dva roky čerpat až 150 milionů korun na výzkum související s covidem. V pondělí program projedná vláda.

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid bude možné čerpat až 150 milionů

Změnou určení části peněz chce ministerstvo umožnit analýzu a zobecnění poznatků o pandemii covidu a formulovat vhodné postupy pro další fungování zdravotní péče.

„V současnosti, kdy epidemiologická data začínají pomalu vykazovat určitou stagnaci, je nezbytné na základě racionálních postupů, dat a získaných znalostí přistoupit k jejich analýze, zobecnění a formulace postupů pro zdravotnictví ČR. S určitým odstupem od konce nouzového stavu je aktuálně nutné provést analýzu dopadu tohoto onemocnění na zdravotní péči s cílem zdokonalit jednotlivé postupy pro případ přetrvávání epidemie nebo pro případ jejího opakování,“ píše se v dokumentu.

Výzkumníci se mají zaměřit zejména na diagnostiku, léčbu středně těžkých a těžkých forem nemoci covid-19, riziko přetížení pracovišť intenzivní péče nebo dopady do oblasti duševního zdraví.

13. září 2021

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat