Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V sobotu přibylo 301 nakažených, to je víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných ale klesl

Česko

  8:41aktualizováno  8:56
Za sobotu laboratoře odhalily 301 nově nakažených, což je o 50 více než minulý týden. Reprodukční číslo kleslo na 1,11. Rovněž klesl počet hospitalizovaných, a to na 146. V těžkém stavu je 29 pacientů. Počet nakažených v pátek stoupl na 444 z původně ohlášených 442 případů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Jakub Stadler, MAFRA

Za sobotu laboratoře provedly 15 499 PCR testů z nich bylo 1,76 procent pozitivních. Antigenních testů bylo provedeno 33 664, pozitivních jich bylo 0,08 procent. Nejvíce nakažených zůstává na Opavsku, Karlovarsku či v Praze nebo Vsetínsku.

Počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem ve srovnání s předchozím týdnem dál stoupají. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. V prvním zářijovém týdnu se dvakrát dostal lehce nad 300, v následujícím se pak jednou vyšplhal k téměř 600 a v tomto týdnu se v pracovních dnech pohyboval kolem 500. Od pondělí do soboty přibylo v tomto týdnu 2862 případů, zatímco ve stejném období v minulém týdnu to bylo asi o 400 méně.

Za celou dobu epidemie covidu v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci a zemřelo 30 430 lidí s covidem.

Proti nemoci covidu jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu očkování dostali lidé v zemi už zhruba 11,71 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. Počty očkovaných v posledních týdnech poklesly. V sobotu byly naočkovány asi tři tisícovky lidí, zhruba o 500 méně než před týdnem.

Ministerstvo chystá výzkum covidu

Kvůli covidu plánuje ministerstvo zdravotnictví upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového podprogramu by mělo být možné pro příští dva roky čerpat až 150 milionů korun na výzkum související s covidem. V pondělí program projedná vláda.

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid bude možné čerpat až 150 milionů

Změnou určení části peněz chce ministerstvo umožnit analýzu a zobecnění poznatků o pandemii covidu a formulovat vhodné postupy pro další fungování zdravotní péče.

„V současnosti, kdy epidemiologická data začínají pomalu vykazovat určitou stagnaci, je nezbytné na základě racionálních postupů, dat a získaných znalostí přistoupit k jejich analýze, zobecnění a formulace postupů pro zdravotnictví ČR. S určitým odstupem od konce nouzového stavu je aktuálně nutné provést analýzu dopadu tohoto onemocnění na zdravotní péči s cílem zdokonalit jednotlivé postupy pro případ přetrvávání epidemie nebo pro případ jejího opakování,“ píše se v dokumentu.

Výzkumníci se mají zaměřit zejména na diagnostiku, léčbu středně těžkých a těžkých forem nemoci covid-19, riziko přetížení pracovišť intenzivní péče nebo dopady do oblasti duševního zdraví.

13. září 2021

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat