Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Počurávání. Jak na ně?

Česko

Většina Čechů je přesvědčena, že by se dítě mělo přestat v noci počurávat do tří let. Nemusí. Důležité je srovnat pitný režim. Pokud to nezafunguje, navštívit lékaře. Ušetříte tím dítěti psychické trauma.

Noční pomočování trápí řadu dětí, a tím i jejich rodiče. Podle statistik jím trpí asi dvacet procent pětiletých dětí a deset procent šestiletých. V průběhu dětství jeho výskyt každým rokem spontánně klesá, ale není výjikou ani u školáků. U adolescentů se výskyt snižuje na jedno procento.

Pomočování, odborně enuréza, se vyskytuje vzácně ale i u dospělých. Někteří chápou termín pomočování jako synonymum k termínu inkontinence. Ve skutečnosti se jedná o dvě různé diagnózy. Zatímco inkontinence znamená mimovolný únik moči v bdělém stavu, k enuréze naopak dochází pouze během spánku. Typickým příkladem dospělého enuretika jsou pivaři, kteří se po větší konzumaci piva i přes nucení na močení nevzbudí. Po konzumaci alkoholu tělo navíc vylučuje méně hormonu vasopresinu, který v noci snižuje množství moče asi na polovinu oproti denní fázi, a při jeho nedostatku je tedy moči více. Dva dny zapisujte, kolik tekutin dítě přijme a vyloučí Snížená tvorba tohoto hormonu může být jednou z příčin nočního pomočování dětí. Kromě ní může být příčinou i zvýšený budící práh mozku, a to hlavně v první třetině noci, nebo menší kapacita nevyzrálého močového měchýře. Enuréza může být také dědičná. Pokud se v noci počurává čtyřleté či pětileté dítě, raději navštivte lékaře, ačkoliv s věkem noční pomočování zpravidla samovolně ustupuje. Je ale dobré nechat dítě vyšetřit a vyloučit závažnou příčinu. Pokud se počurává i přes den, a tím pádem se nejedná o jen o enurézu, ale i inkontinenci, navštivte ho raději dříve.

Vyšetřením a následnou léčbou dítě vyvarujete psychickému traumatu. „Obecně platí, že čím déle porucha trvá, tím hlubší je zásah do sebevědomí. Včasný začátek léčby je proto klíčový. Umožní předejít psychickým traumatům dříve, než začne mít dítě problémy také v kolektivu,“ říká klinická psycholožka Jarmila Turbová s tím, že sebehodnocení bývá výrazněji narušeno u chlapců než u dívek.

Praktický dětský lékař se bude podrobně ptát na obtíže, prohlédne dítěti pohlavní orgán, bederní a křížovou oblast zad a nechá mu vyšetřit moč, aby vyloučil infekci. Eventuálně může požadovat ultrazvuk ledvin, aby vyloučil například vrozenou vadu. Ultrazvukem se provádí také vyšetření močového měchýře. Provádí se před a po vyčurání.

Než půjdete do ordinace, zapisujte podrobně dva dny příjem a výdej tekutin dítěte. Zaznamenávejte přesně čas, kdy a čeho se napilo a kdy a kolik vyčuralo. Tato informace je pro lékaře důležitá a stejně by vás o ni požádal. Ze zápisu může lékař nepřímo usoudit, zda se jedná o poruchu tvorby hormonu, či ne a je důležitý také k posouzení kapacity močového měchýře. Vyšetření, které by jednoznačně prokazovalo sníženou přítomnost vasopresinu v těle, se běžně neprovádí.

Prvním krokem k odstranění problému by měla být úprava pitného režimu dítěte, a to hlavně ve večerních hodinách. Dvě hodiny před spaním by dítě nemělo téměř vůbec pít, mělo by si pouze loknout čisté vody. Slazené nápoje mu nedávejte. Děti jich kvůli chuti vypijí daleko více, než jaká je jejich potřeba. Dostatečné množství tekutin v rámci pitného režimu by mělo dítě přijmout během dne.

Dítě by mělo pomáhat s úklidem počurané postele Psycholožka radí, abyste dítěti počurávání nevyčítali, a hlavně na něj nekřičeli a netrestali ho. Naopak byste měli zachovat klid a chválit ho za každý úspěch. „Důležité je vést dítě k pomoci při úklidu znečištěné postele a ocenit jeho spolupráci při dodržování pravidel,“ říká Turbová. Podle ní by rodiče měli vědět, že pomočování nijak nesouvisí s inteligencí.

Pokud režimové opatření nezafungovalo, lze zahájit aktivní léčbu. V současnosti jsou k dispozicci dvě zákaldní ověřené možnosti. Můžete dítěti koupit přístroj, který se dá do pyžamka a v okamžiku, kdy je mokré, dítě vzbudí. Osmdesát procent dětí se po třech měsících už v okamžiku, kdy potřebují čurat, probudí samo. Na přístroj ale nepřispívá pojišťovna a stojí asi 2500 korun.

Další možností je užívání takzvaného desmopresinu, který v těle nahradí hormon vasopresin, a tím zmenší objem moče. Desmopresin je někdy potřeba užívat několik měsíců nebo i rok. Viditelný efekt musí nastoupit během několika týdnů. Poté se začne lék pomalu vysazovat. Pokud se vysadí příliš rychle, problémy se mohou vrátit.

V případě, že za noční pomočování může nevyzrálý močový měchýř, může dítě užívat léky na jeho povolení. Další účinnou možností jsou například i tricyklická antidepresiva. „Tyto léky však nejsou první volbou. Lze je využít u případů, které odolávají uvedeným možnostem a u malých dětí je lelze doporučit vůbec,“ říká pediatr Josef Gut, který se problematikou pomočování systematicky zabývá. Podle něj by rodiče měli dítě učit na nočník zhruba kolem osmnácti měsíců jeho věku a plínky na noc mohou používat třeba i ve čtyřech letech. To, zda budou v noci dítě budit na močení, či ne, ponechává pouze na nich.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...