Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác

Pod koši vládly Slovenky

ME v Lotyšsku: české družstvo dnes čeká klíčový duel o postup s Ukrajinou

LJEPAJA České basketbalistky prohrály ve svém druhém vystoupení na mistrovství Evropy v Lotyšsku se Slovenskem 58:65, když po vyrovnaném úvodním poločase opět nezvládly závěrečnou čtvrthodinu. Slovensko–Česko 65:58 V dnešním závěrečném utkání ve skupině A tak po dvou porážkách potřebují nutně zvítězit nad Ukrajinou, aby postoupily do osmifinálových bojů.

„Navzdory porážce jsme odvedli dobrý výkon. Začátek byl z naší strany slušný. V závěru nám chyběly zkušenosti,“ řekl po utkání trenér Milan Veverka.

Stejně jako v prvním zápase na šampionátu proti Španělsku, vyšel i tentokrát českým basketbalistkám úvod. Signál k náporu dala hned první přesná tříbodová střela Vítečkové. České hráčky i dál přesněji střílely, v páté minutě po trojce Veselé už vedly 10:4.

Zbytečnými chybami v rozehrávce ale české basketbalistky nabídly soupeřkám laciné protiútoky. V první čtvrtině se podařilo českým hráčkám uhlídat nejnebezpečnější hráčku Slovenska Žirkovou. Ta však v druhé čtvrtině přešla z rozehrávky na křídlo, odkud se dostávala mnohem častěji do střeleckého prostoru.

Za první poločas zatížila konto českého týmu 11 body. Právě její zásluhou udržely Slovenky po první půli nerozhodný výsledek 35:35.

Hodně se trápila jedna z tradičních opor Vítečková, která se probrala až v závěru utkání. Navíc hned po přestávce si připsala čtvrtou osobní chybu pivotka Kulichová, což poznamenalo podkošovou hru. „Na místě pivotky musely zaskakovat Hartigová a Pecková. Obě toho v reprezentaci v důležitých zápasech ale mnoho neodehrály,“ uvedl Veverka.

Slovenky sice své soupeřky herně příliš nepřevyšovaly, postupně si však v závěru třetí čtvrtiny vytvořily pětibodový náskok. Poté už české basketbalistky vypadly z role, hrály nervózně a nepřesně kombinovaly.

Nejvíce bodů: Žirková 18, Kupčíková 10, Gyurcsiová 9, Jalčová a Lásková po 7 - Vítečková 14, Veselá 12, Elhotová 8, Hartigová a Pecková po 6. Rozhodčí: Juras (Srb.), Černovová (Rus.), Maestre (Fr.). Trestné hody: 6/5 - 10/10. Fauly: 12:15. Trojky: 4:6. Doskoky: 40:36. Diváci: 300. Čtvrtiny: 12:17, 35:35, 50:47. Další utkání skupiny A: Španělsko -Ukrajina 85:59.

1. Španělsko 2 2 0 151:118 4 2. Slovensko 2 2 0 142:113 4 3. ČESKO 2 0 2 117:131 2 4. Ukrajina 2 0 2 114:162 2 Skupina B: Polsko - Řecko 62:60, Maďarsko - Lotyšsko 59:76. Skupina C: Turecko - Litva 69:66, Srbsko - Rusko 37:72. Skupina D: Izrael - Itálie 64:75, Francie - Bělorusko 63:61 po prodl.

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...