Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Podepsáno. Radar a 250 vojáků

Česko

* Česko podepsalo s USA smlouvu o umístění radaru v Brdech

* Odpovíme vojensko-technicky, reagovala podrážděná Moskva

* Condoleezza Riceová oznámila, že zájem o rakety má i Litva

PRAHA Je pár minut po desáté. Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová přistává v Praze.

Necelých pět hodin nato přichází historická chvíle - spolu s českým ministrem zahraničí Riceová podepisuje hlavní smlouvu o umístění radaru USA na českém území. Kromě zařízení dokument dovoluje na českém území pobyt 250 amerických vojáků.

Jen o několik desítek minut dříve přirovnal český premiér Mirek Topolánek smlouvu o radaru k Marshallovu plánu. „Nemám rád patetická slova, ale sáhnu k nim. My jsme v minulosti chybu udělali a selhali jsme, když jsme nepřijali Marshallův plán. A takovou chybu už nesmíme zopakovat,“ uvedl Topolánek po jednání s americkou ministryní. Narážel na fakt, že podepsaná smlouva musí být schválena ještě v parlamentu, kde nemá jistou podporu.

„Je pro mě velikou ctí a radostí, že smím dnes podepsati tuto smlouvu se Spojenými státy.“ „Jsem velmi pyšná na to, že tady mohu s vámi stát,“ neskrývali po podpisu své nadšení Schwarzenberg a Riceová. Vybudování štítu podle nich posílí bezpečnost Česka, Evropy i transatlantického prostoru.

Radost z úspěšného završení jedné etapy ale nesdíleli demonstranti před ministerstvem zahraničí. Odpůrci výstavby radaru dokonce trefili rajčetem ministra Schwarzenberga a jeho bodyguarda.

Ostrá reakce přišla včera z Ruska. „Začne-li se u našich hranic skutečně rozmisťovat americký strategický systém protiraketové obrany, budeme nuceni reagovat nikoliv diplomatickými, ale vojensko-technickými metodami,“ varovala ruská diplomacie.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

„Měl jsem za krátkou dobu, jeden a půl let, kdy jsem měl čest býti ministrem zahraničí České republiky, příležitost podepsati dvě smlouvy velikého významu, jednu po panu premiérovi, Lisabonskou smlouvu a druhá je tato,“ uvedl těsně po podpisu smlouvy český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Považuji tuto smlouvu za obzvláště závažnou.“

Americká ministryně Riceová také označila dohodu za „klíčovou“. Jak řekla, „všichni čelíme hrozbám ze států, jako je Írán, a musíme být schopni na ně reagovat“. Český vyjednávací tým zároveň pochválila, že vyjednával „velmi dobře a velmi tvrdě“. Z podpisu je podle Riceové nadšen i George W. Bush, se kterým mluvila těsně před odletem z Washingtonu. V rozhovoru pro Českou televizi poté potvrdila, že USA jednají o štítu i s Litvou. „Litva má zájem a my jednáme se všemi, kdo má zájem,“ řekla.

Podepsání hlavní smlouvy je ale jen prvním krokem na cestě k umístění radaru na českém území. Je potřeba ještě dojednat druhou ze smluv, takzvanou SOFA, která se týká přímo pobytu Američanů v České republice.

Jasné také stále není, zda smlouva získá dostatečnou podporu v českém parlamentu a ratifikační proces bude tak úspěšně zakončen. Ministr Schwarzenberg je ale optimistický. „Dohoda je spolu s Lisabonskou smlouvou součástí jedné klenby, která tvoří bezpečnostní politiku České republiky. Věřím, že bude dostatečně poslanců, kteří si budou vědomi své odpovědnosti a přistoupí ke hlasování kladně,“ uvedl šéf české diplomacie. Stejného názoru je i vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík. „Myslím si, že smlouva projde, protože by byla vláda bláhová, kdyby ji předložila k ratifikaci za situace, kdy by neměla vysokou míru jistoty, že projde.“

„Dohoda je spolu s Lisabonskou smlouvou součástí jedné klenby, která tvoří bezpečnostní politiku ČR.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!