Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podezřelý Otakar T. byl obviněn z vraždy a znásilnění Aničky

Slovensko

  13:43aktualizováno  18:47
PRAHA - Z vraždy a znásilnění devítileté Anny z Prahy ve čtvrtek policie obvinila jednačtyřicetiletého Otakara T. Muž je také navíc obviněn z krádeže vloupáním. Odmítl ale vypovídat. Vyšetřovatelé připravují podnět k návrhu na uvalení vazby.

Policie odváží Otakara T., který je obviněný ze znásilnění a vraždy devítileté Anny. foto: Mediafax - Michal Kalášek

"V průběhu dnešního dne vyšetřovatel obvinil 41letého muže z trestných činů vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Kriminalisté muži prokázali dalších 17 případů majetkové trestné činnosti na území Prahy 8, ve Středočeském kraji. Podle všeho má podobných případů na svědomí mnohem více," informovala server Lidovky.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová. 

Vyšetřovatelé připravují podnět k návrhu na uvalení vazby. Státní zástupce by o ní měl podle mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové rozhodnout v pátek dopoledne. Ten hodlají doručit státnímu zástupci ještě ve čtvrtek odpoledne. Obviněný muž využil svého práva nevypovídat.

Soudní pitva prokázala, že dívka byla znásilněna. Podle agenutry Mediafax při pitvě navíc odborníci zajistili biologický materiál podezřelého.  

Čtěte k tématu


Devítiletá Anička zmizela 13. října loňského roku v pražské Troji, když šla ze školy. Naposledy ji viděly její spolužačky v ulici Pod Písečnou. Ačkoliv policie okolí, kde dívka zmizela, opakovaně prohledávala, Annu nenašla. Až tuto středu kriminalisté objevili nedaleko od místa zmizení, v ulici Pod Havránkou, její ostatky zakopané v zemi. Soudní pitva prokázala, že dívka zemřela násilnou smrtí. K nálezu těla podle policie pomohla změna počasí a také divoká zvěř, která ostatky částečně odkryla.

Policisté při pátrání po pohřešovaném člověku vůbec poprvé použili nového velitelského štábního vozidla. Vůz s vybavením za několik milionů korun dokáže s přesností na několik centimetrů monitorovat pohyb vyšetřovatelů.

"Usnadnilo nám to práci. Díky té technologii vidíme, která místa jsme prošli a která ne," informoval Jiří Stejskal ze speciální pořádkové jednotky.

Do míst, kde se našly stopy po zmizelé dívce, se vyšetřovatelé vrátili kvůli oteplení a ideálnímu světlu. "Rozhodně se nedá říci, že jsme ostatky našli jen díky tomu vozu," doplnil Stejskal.


Otakara T. policie poprvé zadržela v souvislosti se zmizením Aničky hned loni v říjnu. Na jeho stopu kriminalisty přivedl vzorek DNA, který nalezli na dívčině batohu. Už 22. října muže obvinili z trestného činu omezování osobní svobody, vyšetřován byl ale na svobodě. Od počátku popíral, že by měl něco společného se zmizením dívky. Policie ho zadržela a přivedla k výslechu znovu ve středu. Muž byl dříve opakovaně trestán za majetkovou trestnou činnost.

Server Aktuálně.cz uvedl, že Otakar T. je nadprůměrně inteligentní, má však jen základní vzdělání. Vyniká dobrou fyzickou kondicí, jeho osobnost ale nese psychopatické rysy.

Základní škola, kam Anička chodila, vyvěsila na její památku černou vlajku.

Pátrání po Aničce den po dni

13. října 2010 - Policie večer zveřejnila informaci o pohřešované devítileté dívce, která se toho dne nevrátila ze školy v Praze 8 - Troji. Do pátrání se zapojily desítky policistů. Poblíž místa, kde se dívka rozloučila se spolužačkami, nalezli policisté její batoh a několik metrů od něj také lahev s pitím.

14. října 2010 - V Troji od ranních hodin pokračovalo pátrání. Na místě byla stovka policistů s psovody i policisté na koních. Policie prověřovala svědectví lidí z okolí, do akce se zapojil i vrtulník. Hledání dívky pokračovalo i v dalších dnech, pátrání se rozšířilo z Prahy do celé ČR.

16. října 2010 - Do pátrací akce se zapojili kynologové ze Slovenska se speciálně vycvičenými psy. Informace o pohřešované dívce předali do Schengenského informačního systému i Interpolu. Zvláštní opatření přijala cizinecká policie na letištích. Večer nabídl dívčin otec v televizi Nova případným únoscům 3,5 milionu korun, když jeho dceru propustí do poledne následujícího dne. Na výzvu nikdo nereagoval.

19. října 2010 - Policisté zadrželi podezřelého muže, v minulosti trestaného zejména za majetkové delikty. Na dívčině batohu nalezli stopy jeho DNA.

22. října 2010 - Podezřelého policie obvinila z trestného činu zbavení osobní svobody. Jedenačtyřicetiletý recidivista se k činu nepřiznal, policisté proti němu měli jen nepřímé důkazy. Byl propuštěn na svobodu, protože soud neakceptoval návrh, aby byl vzat do vazby.

23. října 2010 - Do pátrání se zapojila i vojenské policie. Spolu s ní dívku hledali i lezci z řad hasičů, kteří slaňovali do nepřístupných prostor, třeba studní.

24. října 2010 - Hledání dívky se v Troji přesunulo blíže k zoologické zahradě.

25. října 2010 - Policisté v prohledávané oblasti našli klíče, které údajně dívce patřily. Policie také požádala média, aby přestala zveřejňovat detaily z pátrání, podle vyšetřovatelů informování o podrobnostech pomáhá případnému pachateli a znesnadňuje práci policistům.

29. října 2010 - V Troji se opět konala velká pátrací akce, do které se zapojilo na sto lidí, ani ta ale nepřinesla nové poznatky.

2. listopadu 2010 - Po dívce pátral policejní poříční oddíl, který projížděl kolem trojského břehu Vltavy. Policisté s sebou měli psa cvičeného pro vyhledávání lidí ve vodě.

8. listopadu 2010 - Městské státní zastupitelství odmítlo stížnost na zahájení stíhání, kterou podal podezřelý muž. Policie tak mohla i nadále pokračovat ve stíhání jedenačtyřicetiletého recidivisty v souvislosti se zmizením dívky.

9. listopadu 2010 - Rodiče dívky nabídli 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za zmizením dívky.

27. listopadu 2010 - Soud uvalil vazbu na 24letého muže z Plzeňska, který vydíral rodiče ztracené dívky.

6. prosince 2010 - Mluvčí rakouského Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Helmut Greiner potvrdil, že po dívce bylo zahájeno pátrání i v Rakousku. Nepotvrdil ale, že by stopy vedly právě do Rakouska.

7. prosince 2010 - Policie kvůli pátrání požádala povodí Vltavy, aby snížilo hladinu řeky.

15. prosince 2010 - Police zveřejnila informaci, že stopou by mohl být neznámý muž, který byl v den zmizení dívky viděn v pražské Troji s podobným děvčetem.

16. ledna 2011 - Hlavní podezřelý v případu zmizení přiznal podle serveru Aktuálně.cz, že ji v den jejího zmizení viděl. Předtím to přitom popíral. Server uvedl, že jedenačtyřicetiletý recidivista neprošel detektorem lži právě v těch částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení. Police v reakci uvedla, že některé informace serveru nebyly pravdivé.

28. února 2011 - Okresní soud Plzeň-jih dal čtyřiadvacetiletému muži podmíněný trest 2,5 roku vězení s odkladem na pět let. Muž na otci ztracené dívky požadoval peníze výměnou za informaci o dítěti.

16. března 2011 - Policie našla v pražské Troji tělo. Expertiza potvrdila, že patří Anně.

Autoři: ,

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...