24. dubna 2008 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podezřelý z krádeže v Terezíně byl obviněn

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 253Diskuse
Police podezřívá Miroslava Daňu z krádeže bronzových cedulek se jmény obětí na Národním hřbitově v Terezíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Police podezřívá Miroslava Daňu z krádeže bronzových cedulek se jmény obětí na Národním hřbitově v Terezíně. |

TEREZÍN Kriminalisté dnes v souvislosti s krádeží bronzových cedulek se jmény obětí na Národním hřbitově v Terezíně zadrželi devětadvacetiletého muže z Mostu. Podle informací Lidových novin byl muž krátce po poledni státnímu zastupitelstvím obviněn z trestného činu krádeže. Muž je nyní v policejní cele, policie požádala o jeho vzetí do vazby.

Policisté muže zadrželi ve středu ve 22:30, tedy krátce po té, co v pořadu Na stopě v souvislosti s krádežemi na terezínském hřbitově veřejnost požádali o pomoc s pátráním po devětadvacetiletém Miroslavu Daňovi z Mostu. Podle pátrací relace používal stříbrnou Škodu Felicii combi.

Na Národní hřbitov byla po skončení druhé světové války uložena do 2380 hrobů těla popravených z masových hrobů v terezínské Malé pevnosti, kde byla věznice gestapa. Také zde leží lidé, kteří ke konci války zemřeli v terezínském ghettu a litoměřickém koncentračním táboře. Jednalo se o největší zařízení svého druhu v protektorátu Čechy a Morava, během války jimi prošlo zhruba 200.000 lidí z celé Evropy. Jen zhruba třetina z nich se dočkala konce války. Část vězňů zemřela v Terezíně, další ve vyhlazovacích táborech. Památník v Terezíně vznikl v květnu 1947, tehdy se jmenoval Památník národního utrpení. První expozice byla otevřena v roce 1949.

Mluvčí policie Alena Romová uvedla, že k dopadení pachatele přispěla především práce policistů z Chomutovska. Dodala, že policie v současné době nebude podávat žádné informace k možnosti, že se na trestné činnosti podílely i jiné osoby, neboť by to mohlo narušit vyšetřování.

V průběhu dubna z terezínského hřbitova zmizelo 824 bronzových destiček se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, zdejšího ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Zloděj památníku způsobil škodu 2,5 milionu korun. V případě odsouzení mu hrozí trest až osm let vězení.

Destičky policisté našli ve sběrně v Nehasicích u Žatce. Prošetřují i podíl jejího majitele a obsluhy na krádeži. Pokud by se jim podařilo prokázat, že zástupce sběrny vědomě vykoupil věc pocházející z trestné činnosti, dopustil by se trestného činu podílnictví, za což mu mu hrozí trest až dva roky vězení nebo peněžitý postih. Sběrnu chce příští týden zkontrolovat i Česká inspekce životního prostředí.

Ukradené bronzové cedulky nahradí jejich repliky z pryskyřice. V současné době se již vyrábějí, vedení Památníku Terezín by je rádo nainstalovalo do 18. května, kdy se bude konat Terezínská tryzna.

ČTK, Lidovky.cz
  • 253Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!