Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podívejte se, jak se mění Španělský sál. Zmizelo skoro 150 tun materiálu, který obsahoval jedovatý azbest

Kromě dělníků v sálu pracují také restaurátorky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kromě dělníků v sálu pracují také restaurátorky. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Každého 28. října se ve Španělském sále Hradu koná velkolepý raut. Není divu – jde o jednu z nejznámějších a nejvíce reprezentativních prostor celého prezidentského sídla. Nedávno ale vyšlo najevo, že bavící se a hodující společenská smetánka měla pod nohama nebezpečného společníka: rakovinotvorný azbest.

Přišlo se na to během oprav, které se nyní pomalu chýlí ke konci, jak se během reportáže přesvědčila i redaktorka serveru Lidovky.cz. Izolační desky ze zdraví škodlivého materiálu už jsou podle Správy Pražského hradu pryč. Dělníci ve Španělském sále právě pokládají parkety. Podlahová krytina je ze solidního dubu a její povrch zdobí vzor vídeňského kříže.

K vyrovnání podlah sloužilo 15 tisíc vrutů.
Výměna parket bude hotová do konce srpna.

Pokládce parket předcházela těžká „demoliční“ dřina, na ploše okolo třinácti set čtverečních metrů totiž pracanti odtěžili zhruba 150 tun materiálu obsahujícího nebezpečná azbestová vlákna. Na vyrovnání podlahy pod parketami pak použili více než 15 tisíc vrutů. „Na rekonstrukci byla nejtěžší logistika. Problém bylo už jen zavézt sem materiál okny nebo výtahem,“ líčí Michal Pokorný, který ve Španělském sále pracuje se svými kolegy. Kompletní stavba má být předána k poslednímu září.

Honosný prostor je mimo jiné charakteristický objemnými lustry. Ty jsou kvůli místy prašným pracím nyní zahaleny fóliemi. Aby ne – jsou nejenom zdobné, ale nesou také otisk slavných rockových gigantů Rolling Stones. Ti se osobně přátelili s někdejším prezidentem Václavem Havlem a v roce 1995 mu zafinancovali modernizaci světel právě ve Španělském sále. Systém, díky kterému se dají světla libovolně tlumit, funguje dodnes.

Rekonstrukční práce za bezmála 35 milionů korun jsou v plném proudu i v okolních – neméně vyšperkovaných místnostech. Kromě stavařů se činí také restaurátoři. „Naplno pracují i v Prezidentském salonku, východním i západním přísálí včetně instalačních prostor, kde se opravují malby a zlacení,“ popisuje za chůze Jan Pastor, mluvčí Správy Pražského hradu.

A do zmíněných míst malou výpravu novinářů vzápětí vede: po točitých kamenných schodech, které jsou pečlivě přelepeny kartony, aby se pracemi nepošpinily. Poskvrnit by je mohl třeba metál, imitace zlata, kterou restaurátoři nanášejí. Drobné žluté částečky poletují vzduchem a leží i všude po zemi.

Jde o fólii z mědi a zinku asi třicetkrát slabší než lidský vlas. Touto lesklou kovovou vrstvou zdobí restaurátorky stěny sálu i přilehlých místností. „Je to titěrná práce, jde to hodně pomalu,“ poznamenává jedna z nich, zatímco jemnými tahy za pomoci štětečku nanáší plát zlatě zbarveného metálu.

Rakovinotvorné dědictví

Ale zpátky k nebezpečnému azbestu. Jeho vlákna byla v únoru objevena průzkumnými sondami. „Tyto materiály se tam dostaly patrně při poslední opravě podlahy před rokem 1989, tedy v době, kdy byly hojně využívány,“ popsal při zahájení oprav dnes již bývalý mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Mezi 70. a 90. lety minulého století azbest zažíval svá zlatá léta, podle odborníků se u nás tehdy spotřebovalo až 50 000 tun ročně. Tehdejším stavařům či průmyslníkům totiž připadal skoro jako dar z nebes: nehořlavý, odolný vůči působení kyselin, elektricky nevodivý, pevný, a ještě ohebný.

Na to, že i malé množství vláken v organismu může způsobit vážná poškození zdraví, včetně karcinomu plic, hrtanu a vaječníků, se přišlo až později. I proto se při odstraňování materiálu pod podlahou v rekonstruovaném Španělském sále muselo pracovat nanejvýš opatrně. Dělníci uvedli, že škodlivinu během prací vzduchotěsně uzavřeli a poté odvezli na skládku, kde byl azbest zakopán pod zem.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!