Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komu stát pošle 300 milionů za dům na Letné? Italům a na Kypr

Česko

  7:00
PRAHA - Tři sta milionů korun za budovu na Letné stát nezaplatí neprůhledné firmě, tvrdí šéfka Úřadu práce Marie Bílková. Jako důkaz jí postačila dvě čestná prohlášení, podle nichž pětinu akcií firmy Alkatria, od níž úřad dům kupuje, vlastní italský občan Fillipo Giacomo Bianchini Scudellari vlastnící akcie firmy Lagheta a zbytek rodina Samii spojená se společností Stelleri Holding Limited. Víc podle Bílkové pro objasnění majitelů udělat nelze.

Dům na Letné, kde sídlilo vydavatelství Economia, nyní budoucí sídlo Úřadu práce. foto: ČTK

Šéfka úřadu práce se snaží vyvrátit pochybnosti, které se objevily hned po zveřejnění informace o nákupu. Vydavatelství Economia miliardáře Zdeňka Bakaly dům prodala novému majiteli společnosti Alkatria za 140 milionů. Od ní ji nyní chce ministerstvo práce a sociálních věcí koupit pro sídlo úřadu práce za více než dvojnásobek - 299 milionů, navíc bez výběrového řízení a od neprůhledné firmy. Původně na to upozornil server Česká pozice.

ČTĚTE TAKÉ:


Dosud Bílková námitky kvůli nejasným majitelům společnosti Alkatria, které z veřejných zdrojů nelze dohledat, odbývala s tím, že je zná. Jejich jména ale odmítala zveřejnit. Nyní ale vyrukovala se dvěma čestnými prohlášeními, která poskytla serveru Lidovky.cz. (Redakce je zveřejňuje níže v galerii dokumentů)

V prvním Ital Fillipo Giacomo Bianchini Scudellari prohlašuje, že pětinu společnosti Alcatria prostřednictvím firmy Lagheta vlastní on. V dalším potom prohlašuje americký občan Thomas Samii, že zbytek patří kyperské společnosti Stelleri Holding Limited, jejímž jediným akcionářem je společnost Swissindependent Trustees AS spravující trust Julia Trust, za nímž stojí Samiiho rodina v čele s bratrem Cyrus Babakem.

Ředitelka Úřadu práce Marie Bílková

Prohlášení Bílkové stačí, informace z nich prý nemá jak ověřit, ani to není povinnost. "Nevím, co bychom měli dělat víc. Je to jediný barák v Praze vyhovující našim požadavkům, je řádně uzavřená kupní smlouva, platba je legální. Jsem zodpovědná za fungování úřadu práce, nemůžu vytvořit systém řízení, když mám lidi na čtyřech místech v Praze. Můj job není zjišťovat, kdo je pan Sammi. Udělala jsem vše, co po nás náš právní řád chce," je přesvědčena Bílková.

Nákup budovy se nicméně nelíbí pravděpodobně dalšímu premiérovi Česka Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který ho chce nechat prověřit. Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 - STAN) rovnou mluví o trestní odpovědnosti a rozhodnutí Rusnokovy vlády koupit budovu kritizuje například i Protikorupční fond.

Rozhovor s Marií Bílkovou server Lidovky.cz zveřejní ještě dnes.


Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!