28. března 2013 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident Zeman už má svoji známku. Místo ceny je na ní A

Známky s portrétem Miloše Zemana vyšly poprvé v nákladu 10 milionů kusů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Známky s portrétem Miloše Zemana vyšly poprvé v nákladu 10 milionů kusů. | foto: MAFRA - Materna Dan

PRAHA Poštovní známka s portrétem prezidenta Miloše Zemana vyjde 24. dubna, kdy bude k dispozici na všech poštách. Startovací náklad je deset milionů kusů. Řekl to mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Pošta známku vydá zhruba o měsíc dřív, než původně předpokládala. "Proti minulosti jsme dostali oficiální portrét pana prezidenta s velkým předstihem a excelentní práci odvedl rytec Miloš Ondráček," uvedl Mravinac.

Známka s prezidentem bude písmenová, nebude tedy obsahovat konkrétní cenu, ale písmeno A, které znamená určení pro vnitrostátní poštovní styk. Nebude samolepící. Pošta pro její výrobu využila rotační ocelotisk kombinovaný s hlubotiskem, což je nejkvalitnější, ale zároveň nejnáročnější technika. Známka je tak zabezpečená proti případnému padělání.

Nově vytištěné známky

Nově vytištěné známky

Známka by měla být vytisknutá příští týden. Zbytek doby do vydání pošta potřebuje na distribuci. V den vydání musí být k dostání na všech 3300 pobočkách. Po vyčerpání prvního nákladu je pošta připravená známku se Zemanem dotisknout dle potřeby.

ČTĚTE DÁLE:

Pravděpodobně v květnu vyjde pamětní list se Zemanovou známkou k první přímé volbě prezidenta. Podobně pošta vydala pamětní obálku se známkou s portrétem prezidenta Václava Havla k pátému výročí vzniku České republiky a poté pamětní aršík k jeho narozeninám. Za éry Václava Klause žádnou filatelistickou zvláštnost související s jeho osobou nevydala.

Známky s prezidenty

  • Česká republika je jednou z mála zemí, která na poštovních známkách zobrazuje své žijící prezidenty.
  • Pošta známky s českými prezidenty vydává od roku 1920, kdy vyšla první s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka.
  • Známek s předchozím prezidentem Václavem Klausem pošta vydala 94 milionů, s Václavem Havlem pak 260 milionů.
  • Při odchodu prezidentů z funkce pošta neprodané známky stahuje, dál ale platí.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!