Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podle posledního volebního modelu by se do sněmovny nedostaly STAN a TOP 09. Vládní strany si polepšily

Česko

  12:16aktualizováno  12:46
Praha - Volby do sněmovny by v květnu vyhrálo hnutí ANO, které si proti březnovému průzkumu polepšilo na 33,7 procenta. Vzhůru se v době uvolňování opatření zavedených proti šíření koronaviru posunul také zisk druhé vládní strany ČSSD na 8,9 procenta. Piráti si pohoršili na 12,8 procenta, stejně jako ODS na 11,4 procenta.

Volební model STEM – simulovaný výsledek voleb – květen 2020 (v %). foto: STEM

Pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk poslaneckých mandátů by nepřekročily TOP 09, Trikolóra a STAN. Vyplývá to z volebního modelu agentury STEM sestaveného na základě průzkumu z konce května.

Ochota účastnit se voleb byla v květnu nižší než obvykle, uvedla agentura. Hlasovat chtělo 55 procent účastníků průzkumu, k volbám se nechystalo jít 26 procent a rozhodnuto podle vlastního vyjádření nebylo 19 procent.

Květnový průzkum se podle STEM uskutečnil v období prvního bilancování koronavirové krize. „K výrazným změnám ve volebních preferencích zatím nedošlo. Trochu získali ti, kteří byli nejvíce vidět: ANO a ČSSD,“ uvedla agentura. ANO mělo v březnovém průzkumu 30,8 procenta, sociální demokraté sedm procent. Kvalita podpory ANO je spíše průměrná, zájem příznivců sociální demokracie o politiku a jejich vztah ke straně je nadále chabý, doplnila agentura.

STAN jedná o společném projektu před volbami do sněmovny, uvedl Rakušan

Piráti si z březnových 15,2 procenta podle STEM pohoršili, protože pro širokou veřejnost patrně nejsou příliš srozumitelní. Podpora ODS sice mírně klesla z 11,8 procenta v březnu, strana ale vykazuje stabilní rozsah i kvalitu přízně voličů.

Ve volebním modelu pátá KSČM zůstala na svém, její květnový zisk 7,3 procenta je o desetinu procentního bodu nižší než v březnu. SPD si od března pohoršila z 8,6 procenta na 6,5 procenta. „V průběhu krize nejspíš nenašla silnější protestní téma,“ napsali autoři průzkumu.

Zisk se naopak zvedl lidovcům z 5,5 na 6,1 procenta. Klesla podpora STAN z 5,7 na 4,2 procenta a také TOP 09 o procentní bod na 3,3 procenta. „Přízeň pro Trikolóru zůstává kolísavá,“ uvedla agentura. V březnovém volebním modelu měla dvě procenta, v květnovém 3,5 procenta.

Průzkumu se mezi 22. květnem a 1. červnem zúčastnilo 1086 lidí starších 18 let. Statistická chyba činí kolem plus minus dvou procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem plus minus tří procentních bodů.

Autor: