12. ledna 2017 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle Sobotky neexistuje informace o aktuální hrozbě pro Česko

Cvičení URNA v roce 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cvičení URNA v roce 2006. | foto: MAFRA

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a řediteli zpravodajských služeb ve Strakově akademii zopakoval, že neexistuje informace o aktuální hrozbě pro Českou republiku a její občany. Zajištění bezpečnosti je prioritou vlády, řekl novinářům.

Sobotka uvedl, že na schůzce se hodnotila bezpečnostní situace Česka, bezpečnostní opatření i informace, které s nimi souvisejí. „Chci ujistit občany, že bezpečnostní složky pracují s maximálním nasazením na zajištění bezpečnosti občanů i České republiky jako takové. Zajištění bezpečnosti lidí je pro vládu absolutní prioritou,“ řekl.

Chovanec uvedl, že spolupráce zpravodajských služeb s policií je bezvadná, velmi dobrá je i kooperace se zahraničními partnery, kteří dobře hodnotí informace od českých rozvědek. „Mohu potvrdit, že neexistuje žádná nová informace, kterou bychom obdrželi v několika minulých týdnech o tom, že by se zhoršila bezpečnostní situace v ČR,“ řekl novinářům. Není podle něj důvod zvyšovat stupeň teroristického rizika.

Schůzka byla reakcí na středeční prohlášení prezidenta Miloše Zemana o tom, že se v Česku pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Již dnes dopoledne Sobotka na facebooku varoval, že zahraniční tajné služby by nemusely s českými sdílet tolik informací, pokud budou mít dojem, že nezůstanou utajené. Politici, kteří mají k informacím přístup, by měli být odpovědní, uvedl. „Mluviti stříbro, ale mlčeti zlato,“ napsal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz