Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
26. října 2010 10:55, aktualizováno  12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podle TOP 09 je v Praze pravděpodobná koalice ČSSD s ODS. Rath je proti

David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath. | foto: ČTK

PRAHA Středočeský hejtman David Rath burcuje na podporu pražského volebního lídra Jiřího Dienstbiera mladšího a proti koalici ČSSD s ODS na pražské radnici. Podle předsedy pražské TOP 09 Františka Laudáta je ale momentálně tato varianta dvojkoalice nejpravděpodobnější.

"Síla široké koalice peněz chce zase zvítězit. Stačí jen odstranit pár naivků, co posloužili jako volavky na voliče, a skrytá Národní fronta prebend se stane viditelnou," uvedl Rath na serveru bývalého šéfa ČSSD Jiřího Paroubka www.vasevec.cz.

Rath je sice proti, Laudát ale odhadl pravděpodobnost vzniku spojenectví mezi ODS a ČSSD na 70 procent. Odůvodnil to "nápadnou shodou ve vystupování" zástupců sociálních a občanských demokratů.

Pohrdání vůlí voličů

"V tuhle chvíli se domnívám, že pravděpodobnost, že Praze bude vládnout velká koalice, je ze všech možných variant dvojkoalic největší... Považuji to za hrubé pohrdání vůle voličů po změně," uvedl v úterý Laudát v rozhovoru na Rádiu Česko.

Koalice ODS a ČSSD už v Praze v minulosti fungovala. Podle médií existovala skrytá koalice těchto stran i v minulém volebním období, kdy si ODS "tučnými prebendami" ve správních či dozorčích radách podniků kupovala loajalitu šéfů pražské ČSSD. Její předseda Petr Hulinský si podle Hospodářských novin přišel na zhruba 19 milionů korun. On sám tvrdí, že to prý bylo jen necelých deset milionů.

Jak to vidí Rath

"Roky investovala pražská ODS miliony do ostatních politiků z jiných stran sedících v zastupitelstvu, aby si je ochočila, a to se jí také dokonale dařilo," tvrdí Rath.

Odhalení kauzy opencard bylo podle něj nečekaným úderem ne od opozice, ale z "horních pater" ODS. "Ti, co měli být opozicí, však najednou spíš působili jako věrní kamarádi, kteří své soudruhy z magistrátu nenechají přece na holičkách," charakterizuje vztah ODS a ČSSD v Praze Rath.


"Držím Jiřímu Dienstbierovi ml. palce, aby se mu podařilo udržet pražskou sociální demokracii mimo koalici s ODS. Je to zásadní věc jak pro věrohodnost celé ČSSD, tak pro pokus trochu rehabilitovat pověst komunální politiky," napsal Rath na www.vasevec.cz.

Politika v hlavním městě pod vedením ODS přestala být podle Ratha politikou demokratického a svobodného prostoru, ale stala se "reinkarnací Národní fronty s cílem jednotlivců vydělat co nejvíce peněz za každou cenu". Vedení magistrátu podle něj vlastně neznalo opozici.

Šuškanda v kuloárech

S obavami předsedy pražské TOP 09 Laudáta z koalice ODS a ČSSD souhlasí i předseda zastupitelského klubu TOP 09 a další vyjednávač Tomáš Hudeček. "Šuškandy jsou čím dál častější. Myslím si, že je to (velká koalice) pravděpodobné," řekl.

Zatímco TOP 09 se podle něj snaží vyjednávat především na oficiální linii, zástupci občanských a sociálních demokratů se podle neověřených informací často scházejí i v kuloárech. "Pokud se to dá měřit schůzkami, jsou mnohem dál. Pokud se sejde jeden kamarád s druhým, se kterým sedí léta v dozorčích radách a berou tam peníze, tak se mohou dohodnout rychleji, než když my připravujeme koaliční dohody," poznamenal.

Podle Laudáta dohody mezi ODS a ČSSD pocházejí ještě z předvolebního období. "Děláme vše proto, abychom tyto starší dohody prolomili," poznamenal. Existenci shody mezi sociálními a občanskými demokraty podle něj vyvozuje ze zákulisních informací, shodného vystupování jejich představitelů nebo chování vůči lídrovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi mladšímu, který koalici ODS a ČSSD odmítl. Straníci ho pak za tento názor kritizovali.

Férové a velkorysé návrhy oběma stranám

Laudát v Rádiu Česko nevyloučil, že zásadní zvraty ve vyjednáváních nastanou v úterý nebo v příštích dnech. "Předložíme férové a velkorysé návrhy oběma partnerům," řekl.

Podle Hudečka by takovým zvratem mohlo být úterní předání návrhu koaliční dohody, který TOP 09 pro ODS i ČSSD připravuje. ODS jej předá v 17:00, schůzka s ČSSD zatím dohodnuta nebyla. Možná se uskuteční až ve středu.

Dále čtěte:

V dokumentech podle něj mohou být body, se kterými nebudou občanští demokraté souhlasit. O jaké by mohlo jít, ale nechtěl přiblížit dříve, než návrhy dostanou možní koaliční partneři. TOP 09 by ale například mohla narazit se snahou o změny v odměňování členů dozorčích rad. V nich si zástupci města z řad vládnoucí ODS i opozice dosud vydělávali miliony korun.

Jasněji do koaličních jednání by mohlo vnést i večerní jednání regionální rady ODS a jejího zastupitelského klubu. Podle šéfa pražské ODS bude na schůzce probrána dohoda o koalici i personální otázky. Neočekává ale, že setkání přinese zásadní rozhodnutí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.