Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podmanivá krása Bat For Lashes

Česko

Výlet do světa odvrácených tváří Natashy Khan je zábavný i inspirativní

Druhé album anglické písničkářky Natashy Khan, vystupující jako Bat For Lashes, nazvané Two Suns, zavádí posluchače do tajuplného světa, kde nic není jednoznačné a je potřeba si vše domýšlet. Nabízí volné pole pro představivost, připomíná pohádkový příběh s kouzelnými kulisami, hladí a uklidňuje. A to bez pocitu, že vám někdo něco jen namlouvá. Natasha Khan na sebe upozornila už svým vynikajícím debutem Fur & Gold, kterého si před dvěma lety všimly i nominace Mercury Prize. Následovalo turné s kapelou Radiohead a letošní jarní album, představující ji v pozici zavedeného jména, které si už jen upevňuje vydobyté pozice. Křehkost se nevytratila, ale jistota a přesvědčivost, že takto je vše přesně tak, jak má být, je tu patrná v každém okamžiku.

S bohatým aranžmá Jestliže debut byl převážně komorní a akustický, tentokrát se k cembalu, klavíru a podivuhodnému nástroji autoharfa přidávají samply, syntetická bicí a další elektronické zvuky, proplétající se písničkami prakticky od začátku do konce. I přesto, že tu jde o zvukové experimentátorství, nabízí nahrávka velmi příjemné a vstřícné popové melodie. Deska tak může potěšit i ty příležitostné posluchače, kteří k alternativě směřující produkci vůbec nevyhledávají. Vše se odehrává ve volném, relaxačně poklidném tempu, které ale nepůsobí ani únavně, ani ospale.

Natasha si prostě hraje a vy máte možnost se k ní připojit. Mystický svět, ve kterém na vás čekají nejen dvě slunce v názvu, ale i dva měsíce, dvě planety, a dokonce i zpěvaččino vyfantazírované alter ego.

Zajímavé na tom je, že interpretka pochází z průmyslového, přístavního města Brighton, a tak je nanejvýš pravděpodobné, že máme tu čest s principem známým od Karla Maye - že se totiž autorce natolik stýskalo po krásné přírodě, exotických dobrodružstvích, dalekých krajích i fantasy příbězích, že si ten vysněný svět prostřednictvím své tvorby prostě zhmotnila. Pro mladé posluchače, vyrostlé na zfilmovaném Pánovi prstenů, Letopisech Narnie či Harrym Potterovi, přímo otevřená náruč.

Všudypřítomný jin a jang Two Suns je deska plná zdánlivých rozporů, ale zároveň i všudypřítomného pocitu samozřejmosti, že obě odvrácené strany patří téže minci. Natasha Khan je Angličanka s pákistánským tatínkem - i tahle zdánlivě nedůležitá skutečnost se do výsledku promítla. Hranice tady neexistují. Nahrávka je nabitá emocemi i posilující energií. Tajuplná i bezbranně jednoduchá. Chvíli jste okouzleni čímsi zcela novým, a už zas máte pocit, že tohle důvěrně léta znáte.

Akustické nástroje se potkávají se zvuky tak umělými, že by ještě nedávno mnozí ohrnovali nos nad jejich zastaralostí - kdyby ovšem dneska retro nebylo znovu na programu. Zpěvačka zní okamžik naivně jak Björk, a o chvíli později odhodlaně jak P. J. Harvey (ovšem stejně tak je jasné, že má ráda Tori Amos a Kate Bush). Temperament i náměsíčná zasněnost.

Svět fantazie, do kterého nás zpěvačka svádí, není virtuálním únikem ze všednodennosti. Spíš jejím zpestřením, ujištěním, že ještě nic není ztraceno a že je jen na každém z nás, jak se k realitě postaví. Moderní pop. Krásná deska.

HODNOCENÍ LN ***** Bat For Lashes: Two Suns

EMI, 2009

Two Suns

Zatímco na koncertech má zpěvačka doprovodné trio, při nahrávání se spolehla krom sebe na producenta Davida Kostena aka Faultline, který je podepsán už pod debutem. Jako hosté vypomohli hlavně zpěvák Scott Walker a členové brooklynských Yeasayer.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...