Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš se postavil do čela svého hnutí ANO 2011

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: ČTK

PRAHA Podnikatel Andrej Babiš se na ustavujícím sněmu stal předsedou politického hnutí ANO 2011, které založil v loňském roce.

Hnutí ve středu představilo sedm nezávislých kandidátů, kteří se s podporou hnutí na podzim zúčastní senátních voleb. Podle Babiše přitom platí, že cílem ANO 2011 je účast v parlamentních volbách v roce 2014.

ČTĚTE TAKÉ:

"Myšlenky, které říkáme od začátku, realizujeme. Není to jen výkřik do tmy," poznamenal Babiš, majitel skupiny Agrofert Holding. Na sněmu dostal hlasy 73 ze 76 delegátů. Účast ve volbách do Poslanecké sněmovny je podle něj jediným způsobem, jak mít vliv na dění ve společnosti. Člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek se spolu s jihočeskou koordinátorkou ANO 2011 Radkou Marxovou stali místopředsedy hnutí. Podle Babiše další lidé spojení s jeho byznysem v hnutí figurovat nebudou.

Přehled kandidátů, které hnutí podporuje v senátních volbách:

Přehled kandidátů, které hnutí podporuje v senátních volbách: Brno Rostislav Vyzula, lékař Náchod Václava Domšová, krajská zastupitelka Praha 2 Milan Hulík, advokát a publicista Praha 8 Petr Binder, moderátor, scénárista, dramaturg Benešov Ivana Dobešová, učitelka, ředitelka VOŠ Mladá Boleslav František Petrtýl, inženýr, majitel sportovního centra Chomutov Milada Benešová, bývalá starostka obce Křimov

Babiš prozradil, že je fakticky největším sponzorem hnutí, které dosud dotoval 18 miliony ze svých peněz. Jeden milion poskytl jiný sponzor. Pro kampaň před senátními volbami hnutí podpoří každého z kandidátů částkou 1,5 milionu korun, celkem asi čtyři miliony by měly jít na podporu dvou hnutí kandidujících v komunálních volbách.

Hnutí samotné zatím nemá jasně definovaný program. "My nemáme dneska ujasněno, kde jsme, jestli ve středu, rozkročení nalevo, napravo," připustil Babiš. V listopadu bude mít ANO 2011 programovou konferenci, už nyní prý odborníci připravují teze programu. Babiš jen zmínil své přesvědčení, že by ve státní správě měli působit odborníci.

Podle Babiše se už dnes jeden z delegátů před volbou dotazoval, zda Babišova osoba není příliš kontroverzní, aby stála v čele hnutí. Babiš ale odmítl, že by s jeho politickým hnutím mělo nějakou souvislost i jeho podnikání v médiích. "Nelžu a nekecám. Ale mluvím asi blbě," odpověděl pak na otázku, zda mu jeho veřejné vystupování v minulých měsících nemůže u voličů ublížit.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!