Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Podnikatel Kyselý obviněný v olomoucké kauze byl propuštěn z vazby

Česko

  9:48aktualizováno  11:31
Podnikatel Ivan Kyselý obviněný v olomoucké korupční kauze Vidkun byl propuštěn z vazby. Rozhodnutí ve středu vydali žalobci, uplynula totiž tříměsíční lhůta jeho koluzní vazby, řekl státní zástupce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda.

Ivan Kyselý. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zbývající obvinění, vysoce postavení olomoučtí policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, kteří jsou ve vazbě navíc i kvůli hrozbě z pokračování v trestné činnosti, by jej měli následovat v nejbližší době, žalobci přijali jejich návrh na kauci.

Tříměsíční lhůta uplynula

Kyselý byl dosud ve vazbě kvůli obavě z ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků či maření vyšetřování. Tříměsíční lhůta pro tento důvod vazby uplynula. „Vydali jsme proto rozhodnutí o propuštění z vazby. Co se týče ostatních, ve vazbě zůstávají, mají totiž i jiný vazební důvod. Oba podali návrh na kauci. První nabídl půl milionu korun, druhý 100 tisíc korun,“ uvedl žalobce Šereda. Vzhledem k tomu, že o jejich návrhu podle informací ČTK rozhodli žalobci, bylo jejich návrhu vyhověno. Na svobodu se ale během středy zřejmě ještě nedostanou, čeká se na doručení rozhodnutí.

Rozhodnutí žalobců potvrdil také obhájce Petrůje Tomáš Vymazal. „Dnes jsme obdrželi od vrchního státního zastupitelství rozhodnutí, že skončila lhůta pro koluzní vazbu a že přijali kauci ve výši 100.000 korun, kterou jsme nabídli. Klient bude propuštěn zřejmě během čtvrtka. Peněžitá záruka byla vyžadována ze strany vrchního státního zastupitelství, přistoupili jsme na to, abychom propuštění urychlili,“ řekl Vymazal. Petrůj je dosud umístěn v olomoucké vazební věznici, Kadlec je od poloviny října v ostravské vazební věznici.

Výslechy stále probíhají

I přes propuštění obviněných z vazby však dokazování v kauze s názvem Vidkun podle státního zástupce Petra Šeredy dosud ukončeno nebylo. „Dosud jsme výslech svědků neukončili. Snažili jsme se během tříměsíční lhůty zvládnout co nejvíce výslechů, ještě další svědkové však zbývají. Dokazování ještě zdaleka není u konce,“ doplnil žalobce. S výslechy začali naplno žalobci na začátku listopadu loňského roku. K výslechu byli pozváni mimo jiné policisté i současní či bývalí místní politici. Šlo o lidi, jejichž jména zazněla v odposleších zachycených mezi obviněnými.

Operace Vidkun

 • Detektivové obvinili čtyři lidi. Kromě hejtmana i dva důstojníky policie
  Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkun obvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).
 • Cítím se kauzou poškozen. Když ČSSD rozhodne, odejdu, řekl hejtman Rozbořil
  Hejtman Jiří Rozbořil zatím nerezignoval. Nejdříve chce situaci vysvětlit osobně šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi. Některé hlasy uvnitř strany však žádají, aby hejtman složil svůj mandát. Sám Rozbořil se cítí kauzou poškozený. „Nikoho jsem neuplácel,“ tvrdí.
 • Obvinění policistů je rozsáhlé, Rozbořil hraje okrajovou roli, tvrdí hejtmanův advoká
  Podle advokáta hejtmana Petra Konečného byl Jiří Rozbořil pouze ve špatnou dobu na špatném místě. V kauze prý jeho klient hraje okrajovou roli.
 • Náměstka Kadlece šetřila generální inspekce v minulosti už několikrát
  Vlivného policejního náměstka a jednoho z obviněných Karla Kadlece už několikrát šetřila generální inspekce.
 • Spojení naší kavárny s Langrem a spol? Jsme v šoku, zní z Cafe Delux
  Cafe Delux využívaly špičky policie ke schůzkám, které byly důvodem policejních razií.
 • Policisté byli s Langerem v jeho olomouckém domě do 23 hodin. Ráno ho propustili
  Jaká jména se skloňovala během zásahu? Policie vyslýchala i exministra vnitra Ivana Langera.
 • Autor: