Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
20. října 2015 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Operace Vidkun: policie šetří náměstka olomouckého primátora

Převoz tří obviněných v kauze Vidkun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převoz tří obviněných v kauze Vidkun. | foto: ČTK

OLOMOUC Kriminalisté se podle serveru Neovlivni.cz v olomoucké kauze nově zaměřili na Martina Majora, prvního náměstka olomouckého primátora. Prošetřují možné vazby náměstka na další aktéry případu - podnikatele Ivana Kyselého a policistu Karla Kadlece. Prověřují také Majorovy vklady na účet u Komerční banky.

Jak vyplývá z odposlechů, Martin Major (ODS) je osobou, o níž se zmiňují Kadlec s Kyselým z hlediska uložení stovek tisíc korun. Podle policie Major složil v loňském roce na účet ve dvou částkách celkem půl milionu korun v hotovosti.

První náměstek primátora Martin Major.

První náměstek primátora Martin Major.

V březnu Kadlec varoval Kyselého, že policie získala informace o těchto vkladech. Kadlec proto Kyselému doporučil, aby si Major raději peníze z účtu vybral, protože se o něj kriminalisté začali zajímat v případu souvisejícím s olomouckou radnicí.

„Dále podezřelý Karel Kadlec vyzývá podezřelého Ivana Kyselého, aby řekl Martinu Majorovi, že mu peníze nezablokují, že to je předčasné, ale aby si je vybral, což podezřelý Ivan Kyselý skutečně dne 22. 5. 2015 učinil na schůzce s Martinem Majorem v restauraci Potrefená Husa, kde ho podrobně instruoval, jak s těmito penězi naložit a že se má chovat opatrně,” stojí v jednom z dokumentů policejního spisu podle serveru Neovlivni.cz k olomoucké razii.

„Byly to peníze od rodičů, v té době jsem se chystal koupit nějaký pozemek, celkem jsem si na to půjčil 700 tisíc a vše jsem transparentně uvedl v majetkovém přiznání,” uvedl náměstek primátora na dotaz serveru.

K TÉMATU:

Na otázku, jaké vazby má na podnikatele Kyselého a policistu Kadlece odpověděl, že oba muže zná a s Kyselým byli „dobří známí“, ale Kadlece prý poznal spíše formálně. „Je pravda, že jsme se někdy zjara sešli a on mi říkal, že policie ví o těch vložených penězích a že si je mám vybrat. Já to ale považoval za hospodské tlachání, ničeho jsem se nedopustil, takže jsem s tím ani nic nedělal. Ty peníze jsem nevybral,” sdělil Major.

K vyšetřování Major uvedl, že je to pro něj šok a žádného jednání proti pravidlům se nedopustil. Náměstek je z ODS stejně jako Ivan Langer, další významná osoba v celé, znají se od roku 1997. Před čtyřmi lety se ale dostali do konfliktu. Město mělo spor s firmou Ivana Kyselého, kterého zastupoval coby právník Ivan Langer, kvůli pronájmu prostor pro úředníky magistrátu.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...