Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Operace Vidkun: policie šetří náměstka olomouckého primátora

Česko

  8:37
OLOMOUC - Kriminalisté se podle serveru Neovlivni.cz v olomoucké kauze nově zaměřili na Martina Majora, prvního náměstka olomouckého primátora. Prošetřují možné vazby náměstka na další aktéry případu - podnikatele Ivana Kyselého a policistu Karla Kadlece. Prověřují také Majorovy vklady na účet u Komerční banky.

Převoz tří obviněných v kauze Vidkun. foto: ČTK

Jak vyplývá z odposlechů, Martin Major (ODS) je osobou, o níž se zmiňují Kadlec s Kyselým z hlediska uložení stovek tisíc korun. Podle policie Major složil v loňském roce na účet ve dvou částkách celkem půl milionu korun v hotovosti.

První náměstek primátora Martin Major.

První náměstek primátora Martin Major.

V březnu Kadlec varoval Kyselého, že policie získala informace o těchto vkladech. Kadlec proto Kyselému doporučil, aby si Major raději peníze z účtu vybral, protože se o něj kriminalisté začali zajímat v případu souvisejícím s olomouckou radnicí.

„Dále podezřelý Karel Kadlec vyzývá podezřelého Ivana Kyselého, aby řekl Martinu Majorovi, že mu peníze nezablokují, že to je předčasné, ale aby si je vybral, což podezřelý Ivan Kyselý skutečně dne 22. 5. 2015 učinil na schůzce s Martinem Majorem v restauraci Potrefená Husa, kde ho podrobně instruoval, jak s těmito penězi naložit a že se má chovat opatrně,” stojí v jednom z dokumentů policejního spisu podle serveru Neovlivni.cz k olomoucké razii.

„Byly to peníze od rodičů, v té době jsem se chystal koupit nějaký pozemek, celkem jsem si na to půjčil 700 tisíc a vše jsem transparentně uvedl v majetkovém přiznání,” uvedl náměstek primátora na dotaz serveru.

K TÉMATU:

Na otázku, jaké vazby má na podnikatele Kyselého a policistu Kadlece odpověděl, že oba muže zná a s Kyselým byli „dobří známí“, ale Kadlece prý poznal spíše formálně. „Je pravda, že jsme se někdy zjara sešli a on mi říkal, že policie ví o těch vložených penězích a že si je mám vybrat. Já to ale považoval za hospodské tlachání, ničeho jsem se nedopustil, takže jsem s tím ani nic nedělal. Ty peníze jsem nevybral,” sdělil Major.

K vyšetřování Major uvedl, že je to pro něj šok a žádného jednání proti pravidlům se nedopustil. Náměstek je z ODS stejně jako Ivan Langer, další významná osoba v celé, znají se od roku 1997. Před čtyřmi lety se ale dostali do konfliktu. Město mělo spor s firmou Ivana Kyselého, kterého zastupoval coby právník Ivan Langer, kvůli pronájmu prostor pro úředníky magistrátu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat