Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč operace s názvem Vidkun? Detektivové odkazovali na zradu z vlastních řad

Česko

  6:00
PRAHA - Chtěl být norskou obdobou Adolfa Hitlera a neváhal proto zradit vlastní zemi a spolupracovat s fašistickým Německem. Vidkun Quisling je označován za symbol kolaborace. A jeho jméno zase podle detektivů dokonale sedí na aktuální korupční kauzu kolem exministra Ivana Langera. Ústřední roli v ní totiž hrají policejní důstojníci.

Karel Kadlec, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství. foto: Luděk Peřina, MAFRA

Říká se o něm, že naplnil obsah slova ‚zrada‘. Příběh Vidkuna Quislinga, norského politika a vojáka, historici často uvádí jako jeden z nejlépe zdokumentovaných případů kolaborace za druhé světové války.

Tak jako Quislingova hvězda rychle stoupala, když se v roce 1931 stal norským ministrem obrany, o dva roky později stejně rychle zase spadla. Do politiky vstoupil ze strachu z komunismu, který považoval za podhoubí bídy. Fascinován úspěchem vůdcovství Adolfa Hitlera, rozhodl se bojovat za to, aby se Norsko stalo německým protektorátem.

Pomocník Třetí říše

Quisling se několikrát setkal s Hitlerem, aby se dohodli na státním převratu v...

Quisling se několikrát setkal s Hitlerem, aby se dohodli na státním převratu v Norsku. Nakonec se mu ale jeho zrada vymstila: Hitler byl rychlejší a severskou zemi získal pod nadvládu Třetí říše sám. Quisling zůstal vysmívaný.

A právě tímto mužem se inspiroval protimafiánský útvar, když hledal jméno pro operaci ve vlastních řadách. Tu spustil v úterý v Praze a Olomouckém kraji, po razii obvinil čtyři osoby, z toho dva policejní důstojníky v aktivní službě. Krycí název: Vidkun.

„Stanovit pro jednotlivé případy jejich krycí název je ‚zvykové právo‘ detektivů, kteří se věcí začnou zabývat. Nepodléhá to žádnému schvalovacímu procesu a vedení útvaru ani následně nijak nezkoumá motivaci detektivů a krycí názvy necenzuruje,“ vysvětlil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Na koho z obviněných tedy detektivové mířili, když akci pojmenovali po fašistickém kolaborantovi, není jasné. Každopádně usoudili, že tato paralela bude ta správná.

„Skutečný nositel tohoto jména je jakýmsi synonymem pro zradu. Šetření a prověřování směřovalo do vlastních řad, tedy řad policie, pro podezření z trestné činnosti, kterou se policisté měli zpronevěřit svému poslání a tak vlastně ‚zradit‘ policii,“ uvedl Hanták.

Špatně jste mě pochopili

Při úterní razii, jejímž společným jmenovatelem byl Olomoucký kraj, zadrželi detektivové i vysoké policejní důstojníky. Do vazby zamířil Karel Kadlec, náměstek olomouckého policejního ředitele, i jeho podřízený, šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Ve vazbě skončil i vlivný podnikatel Ivan Kyselý, hejtman kraje Jiří Rozbořil je vyšetřován na svobodě (více čtěte ZDE).

Tak jako Quislingova hvězda rychle stoupala, když se v roce 1931 stal norským...

Norský politik Quisling nakonec stanul u soudu. Hlavním argumentem jeho obhajoby bylo nepochopení ze strany Norů. Prý chtěl jen zemi ochránit. Podle dokumentu z cyklu České televize ho kvůli této absurdní obhajobě dokonce vyšetřoval psychiatr. Quisling se nakonec ukázal jako zdravý člověk. Od soudu odešel s trestem smrti.

Operace Vidkun

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat