Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štěnice jsme nenašli. Nevíme ani, jak se k nám dostaly, říká obsluha Cafe Delux

Česko

  7:00
OLOMOUC - Podle odposlechů se scházeli klíčoví aktéři olomoucké kauzy nejčastěji v kavárně Cafe Delux. Přesto si obsluha na podnikatele Ivana Kyselého ani náměstka krajského policejního šéfa Karla Kadlece nevybavuje. O tom, že se v jejich podniku domlouvalo ovlivňování kauz, neměli sebemenší tušení. Když se ale o operaci Vidkun dozvěděli, pustili se ihned do hledání odposlouchávacího zařízení. Bez úspěchu.

Cafe Delux v Olomouci. foto: Cafe Delux (Facebook)

Kavárna u rušné křižovatky v olomoucké čtvrti Hodolany není na první pohled místo, které by lákalo vysoce postavené policisty či podnikatele k pracovním schůzkám. Příjemný interiér kavárny Cafe Delux, kde mají dokonce i vlastní pražírnu kávy, ale přitahuje řadu lidí.

To kdysi platilo i pro podnikatele Ivana Kyselého či policejní špičku v Olomouckém kraji Karla Kadlece. Alespoň do doby, než na začátku týdne začala rozsáhlá operace Vidkun, kvůli níž skončili oba obvinění (z celkem čtyř obviněných osob, přičemž jeden - olomoucký hejtman Jiří Rozbořil je stíhán na svobodě - pozn. red.) ve vazbě.

Vynášení citlivých informací

V obědové době sedí u stolů kavárny především ženy. Některé s sebou vzaly děti, jiné si přišly popovídat s kamarádkami. Při pohledu na takovou scénu si lze jen těžko představit, že Cafe Delux bylo místem, kde elitní policista pravidelně vynášel citlivé informace o kauzách spojených s regionem a kde se domlouvala strategie mezi významnými hráči olomoucké policie a podnikatelské sféry.

O ničem takovém neměla tušení ani samotná obsluha kavárny. „Dozvěděli jsme se o tom až z novin,“ řekla reportérovi serveru Lidovky.cz na místě mladá slečna, která v kavárně obsluhuje pravidelně. Na policisty ani podnikatele Kyselého si však nevzpomíná. Podle ní se oba muži nescházeli ani v soukromém salonku, který se nachází v zadní části podniku. „Otevíráme ho jen výjimečně, třeba během předváděcích akcí,“ vysvětlila, proč je o svém tvrzení přesvědčená.

Podle informací ČT však policisté, kteří postupně odkrývají olomouckou kauzu, nasadili proti policistům prostorové odposlechy. A to nejen po jejich kancelářích, ale i po restauracích a kavárnách. To se týká právě i Cafe Delux. Mělo jít o velmi propracovaný systém. Zařízení mělo být dokonce ukryto i v jídelním lístku nebo v popelníku na stole. Byla tedy úplně minimální šance, že by je osoby v hledáčku vyšetřovatelů mohly objevit.

Menu se štěnicí

Operace Vidkun

Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkun obvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení.

Zaměstnanci kavárny Cafe Delux ale zřejmě žádnou takovou úmluvu s policisty neměli. O odposleších až do úterý, kdy se spustila operace Vidkun, nevěděli. „Vůbec netušíme, jak se k nám odposlechy dostaly,“ uvedla obsluha. „Dokonce jsme tady v ten den (v úterý, kdy začala policejní razie - pozn. red.) hledali štěnice, ale nic jsme nenašli,“ pokračovala s tím, že je překvapená, co všechno dokáže zachytit odposlouchávací zařízení. O tom, že bylo rozmístění odposlouchávacího zařízení, skutečně důkladně naplánováno, svědčí i to, že platila dohoda mezi policií a provozním nejmenované restaurace. Tím zajistili, že muži od obsluhy dostali jídelní lístek se štěnicí. Díky tomu policie nahrála rozhovory, které byly podle dosavadních informací důvodem ke spuštění rozsáhlé operace, jejíž součástí byly jak prohlídky domů, tak bankovních schránek. (více čtěte ZDE)

„Přítel mi říkal, že dnes už mají takovou techniku, že stačí, aby stáli někde opodál, a nahrají to,“ divila se dívka, která si nepřála být jmenovaná. O budoucnost kavárny se ale její pracovníci nebojí. Lidí prý neubylo ani nepřibylo. „Máme stálé zákazníky, kteří k nám chodí na dobrou kávu,“ sdělila obsluha reportérovi.

Převoz tří obviněných v kauze Vidkun.
V olomoucké kauze údajné korupce byli obviněni čtyři lidé, u tří z nich je...

Od letošního února se Kadlec s Kyselým podle policejních záznamů, jak upozornil server Neovlivní.cz, sešli nejméně pětačtyřicetkrát. Většinou právě v kavárně Cafe Delux. Během schůzek ladili postup například v kauze Králík, Aquapark či olomoucké exnáměstkyně. Obvinění policistů je však rozsáhlejší, olomoucká kauza se totiž podle dostupných informací dělí do několika větví.

KAUZY, KTERÉ ŘEŠILI KYSELÝ S KADLECEM

Kauza Králík
Kadlec měl svému podřízenému Radkovi Petrůjovi uložit, že musí “za každou cenu” trestně stíhat podnikatele a člena ČSSD Jaroslava Králíka, který se podílel na projektech souvisejících s evropskými dotacemi. O případu se radil i s Kyselým, s nímž plánovali, koho se má vyšetřování týkat.

Kauza olomoucké exnáměstkyně
Kyselý po Kadlecovi požadoval, aby z bývalé náměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové Tesařové z ČSSD, který se před soudem zodpovídá z podezření z nevýhodného prodeje městského domu, udělal spolupracující obviněnou a získal tak informace o poměrech na magistrátu. Političce chtěli hrozit zabavováním majetku.

Kauza Aquapark
Kyselý s Kadlecem opakovaně probírali plánovanou razii spojenou s magistrátem a provozováním městského aquaparku. Podnikatel chtěl informovat hejtmana Jiřího Rozbořila. Kadlec Kyselému poradil, aby si jeho známý, který v případu figuroval, vybral z banky peníze dřív, než se spustí razie. „Hlavní je pokrýt Jirku (hejtman Jiří Rozbořil),“, nabádal Kyselý na schůzkách podle policistů Kadlece.

Kauza HC Olomouc
Oba muži řešili anonymní udání, podle něhož dotace kraje a města na mládežnický hokej nepoužil hokejový klub HC Olomouc na tyto účely.

Kauza policejní družky
Kadlec prozradil Kyselému, že cifršpioni z ministerstva financí poslali do Olomouce informace o bratrovi policistky z policejního prezidia. Žena je družkou ředitele celorepublikového útvaru kriminální policie Milana Pospíška. Kadlec o policistce sháněl informace.

Kauza akcie
Kadlec s Kyselým opakovaně řešili akcie, které drží město Olomouc v různých firmách.

Autoři: ,