Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Tlačit na mě? Kyselý ani Kadlec mě nekontaktovali, říká olomoucká exnáměstkyně

Česko

  6:30
PRAHA - Dva aktéři korupční kauzy - podnikatel Ivan Kyselý a policejní náměstek Karel Kadlec - plánovali, že budou tlačit na olomouckou exnáměstkyni Hanu Kaštilovou Tesařovou. Hrozit jí chtěli zabavováním majetku. „Nevím, co na mě chtěli zkoušet,“ říká politička pro server Lidovky.cz.

Bývalá náměstkyně olomouckého primátora Hana Kaštilová-Tesařová (ČSSD) a znalec a někdejší radní Jan Dostál (KDU-ČSL) foto: ČTK

Když se vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý scházel s náměstkem tamní policie Karlem Kadlecem, témat měli víc než dost. V kavárně Cafe Delux řešili citlivé informace z různých vyšetřování, akcie města Olomouc i to, koho je „potřeba stíhat“.

V centru korupční kauzy stojí Kyselý a Kadlec. Řešili akvapark, vyšetřování i magistrát

A podle policejních odposlechů například oba aktéři aktuální korupční kauzy plánovali, že budou tlačit na olomouckou političku a exnáměstkyni Hanu Kaštilovou Tesařovou (ČSSD).

V únoru tohoto roku Kyselý údajně nabádal Kadlece, aby pro Kaštilovou Tesařovou zajistil institut spolupracující obviněné a získal tak informace o další trestné činnosti na magistrátu, informoval server Neovlivni.cz. Kadlec s Kyselým poté na exnáměstkyni chtěli hrozit zabavováním majetku.

„Vůbec netuším, co tím sledovali. Musím o tom popřemýšlet a dát si to dohromady,“ uvedla pro server Lidovky.cz Kaštilová Tesařová. O tom, že z ní chtěl Kyselý udělat spolupracující obviněnou a následně ji něčím vydírat, se údajně dozvěděla z médií.

Byla to jejich hra

Detektivové obvinili čtyři lidi. Kromě hejtmana i dva důstojníky policie

Bývalou náměstkyni primátora Hanu Kaštilovou Tesařovou soud nedávno zprostil obžaloby. Státní zástupce jí vinil z toho, že prodejem secesního paláce na olomoucké třídě Svobody vznikla městu škoda, neboť byl prodán pod cenou. Takové tvrzení ale soud označil za odvážné, nic takového prý tvrdit nelze. Rozsudek zatím není pravomocný, žalobce se proti verdiktu odvolal.

Už v té době Kaštilová Tesařová tvrdila, že na ni tlačí policie i státní zástupce. Aktuální kauza to podle jejího názoru jen potvrzuje. „Vůbec netuším, proč ze mě (Kyselý) chtěl udělat spolupracující obviněnou. Nevím, co na mě chtěli zkoušet. Domnívám se ale, že za celou touto záležitostí je od začátku,“ uvedla Kaštilová Tesařová na dotaz serveru Lidovky.cz.

Exnáměstkyně se o tom, že byla součástí debat mezi podnikatelem Kyselým a policejním náměstkem Kadlecem, dozvěděla až z médií. Proč na ni chtěli tlačit, netuší. Až se poradí s právníkem, nevyloučila, že podnikne další kroky.

Podnikatel Kyselý ani Kadlec za ní prý s nabídkou statutu spolupracující obviněné nepřišli. „Z jejich strany mě nikdo neoslovil, nevím, co tím sledovali. Jen využívali mé osoby, aby mě pošpinili v médiích a možná tím něco zakryli. Ale to je jen moje fabulace,“ uvedla Kaštilová Tesařová. K věci se jí prý jen těžko vyjadřuje.

Trojice obviněných při akci Vidkun. (Zleva) Hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), podnikatel Ivan Kyselý a náměstek ředitele krajského ředitelství Karel Kadlec.

Kaštilová-Tesařová nastoupila na olomouckou radnici v roce 2006 jako náměstkyně pro majetko-právní záležitosti. S Kadlecem se prý viděla na několika společenských akcích, poté už jen na policejní stanici, kam chodila podávat vysvětlení k šetření prodeje zmíněného secesního domu. To stejné prý platí o Kyselým. „Dlouho jsem nevěděla, o koho jde. Poté jsme se viděli na pár akcích,“ uvedla exnáměstkyně.

Proč na ni muži plánovali tlačit zabavováním majetku, prý netuší. „Musím o tom ještě popřemýšlet a dát si vše do souvislostí,“ uzavřela politička.

Čtyři obvinění, z toho tři ve vazbě

V úterý ráno se detektivové objevili v Praze i Olomouckém kraji, kde probíhaly mimo jiné i domovní prohlídky. V hledáčku byli exministr vnitra Ivan Langer. Obvinění si nakonec vyslechli čtyři osoby: olomoucký náměstek policie Karel Kadlec, jeho podřízený Radek Petrůj, podnikatel Ivan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Ten je jako jediný stíhán na svobodě (více čtěte ZDE).

Detektivové na případu pracovali déle než rok. „Do hledáčku se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Operace Vidkun

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!