Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V centru korupční kauzy stojí Kyselý a Kadlec. Řešili akvapark, vyšetřování i magistrát

Česko

  9:31
PRAHA - V centru korupční kauzy na Olomoucku stojí podle odposlechů hlavně dva aktéři: podnikatel a přítel exministra Ivana Langera Ivan Kyselý a náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec. Spolu měli probírat, jak ovlivňovat vyšetřování.

Cafe Delux: místo schůzek vlivných policistů, kteří figurují v kauze přezdívané Vidkun foto: Cafe Delux

Olomoucký hejtman Rozbořil měl v restauraci nabízet úplatek policejnímu šéfovi

Kyselý se s Kadlecem scházel většinou v kavárně Cafe Delux olomouckého hotelu Janiš, kterou detektivové z protimafiánského útvaru monitorovali. Policisté podle serveru Neovlivni.cz popisují, že se oba muži sešli od začátku letošního února nejméně pětačtyřicetkrát. Vedle toho namontovala policie odposlechy i do Kadlecovy kanceláře.

Ivan Kyselý.
Karel Kadlec, náměstek ředitele krajského ředitelství pro službu kriminální...

Ivan Kyselý (vlevo) a Karel Kadlec.

Co policejní náměstek z Oloumouce s podnikatelem Kyselým řešil? Jde o informace z vyšetřování, ale i postup města Olomouce ohledně akcií.

Kauzy, které řešili Kyselý s Kadlecem

Kauza Králík
Kadlec měl svému podřízenému Radkovi Petrůjovi uložit, že musí “za každou cenu” trestně stíhat podnikatele a člena ČSSD Jaroslava Králíka, který se podílel na projektech souvisejících s evropskými dotacemi. O případu se radil i s Kyselým, s nímž plánovali, koho se má vyšetřování týkat.

Kauza olomoucké exnáměstkyně
Kyselý po Kadlecovi požadoval, aby z bývalé náměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové Tesařové z ČSSD, který se před soudem zodpovídá z podezření z nevýhodného prodeje městského domu, udělal spolupracující obviněnou a získal tak informace o poměrech na magistrátu. Političce chtěli hrozit zabavováním majetku.

Kauza Aquapark
Kyselý s Kadlecem opakovaně probírali plánovanou razii spojenou s magistrátem a provozováním městského aquaparku. Podnikatel chtěl informovat hejtmana Jiřího Rozbořila. Kadlec Kyselému poradil, aby si jeho známý, který v případu figuroval, vybral z banky peníze dřív, než se spustí razie. „Hlavní je pokrýt Jirku (hejtman Jiří Rozbořil),“, nabádal Kyselý na schůzkách podle policistů Kadlece.

Kauza HC Olomouc
Oba muži řešili anonymní udání, podle něhož dotace kraje a města na mládežnický hokej nepoužil hokejový klub HC Olomouc na tyto účely.

Kauza policejní družky
Kadlec prozradil Kyselému, že cifršpioni z ministerstva financí poslali do Olomouce informace o bratrovi policistky z policejního prezidia. Žena je družkou ředitele celorepublikového útvaru kriminální policie Milana Pospíška. Kadlec o policistce sháněl informace.

Kauza akcie
Kadlec s Kyselým opakovaně řešili akcie, které drží město Olomouc v různých firmách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!