Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Hejtman Rozbořil byl v pracovně s policií přes šest hodin. Ve středu už nepřišel do práce

Česko

  20:02aktualizováno  14. října 9:30
PRAHA - Přes šest hodin byl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil zavřený s policisty ve své pracovně. Přístup k němu neměli ani jeho náměstci. Proč kriminalisté na úřadě zasahovali, nikdo nechtěl komentovat. Protimafiánský útvar od rána zadržel několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langera a několika vysoce postavených policistů.

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. foto: ČTK

Podle mluvčí olomouckého hejtmanství Kamily Navrátilové vyšetřovatelé z úřadu neodnesli ani žádné dokumenty.

Po kom Šlachtův útvar jde? Langer, Kyselý, důstojníci policie i inspekce

Protimafiánský útvar pod vedením Roberta Šlachty a dozorem olomouckých státních zástupců Ivo Ištvana v úterý ráno spustil velkou akci, během níž podle informací serveru Lidovky.cz vyslechl mimo jiné exministra vnitra Ivana Langera, jeho přítele z podnikání Ivana Kyselého či šéfa Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška.

Vedení úřadu přebrali náměstci

Kriminalisté ale věnovali značnou pozornost i olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (ČSSD). Ten byl vyšetřovateli od ranních hodin až do večera držen v izolaci ve své pracovně a přístup k němu neměli ani jeho náměstci.

Hejtman ani jeho asistentka Martina Křemínská nebrali celý den telefony. „Pokud vím, tak s panem Rozbořilem nikdo nemluvil,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová. „Nevím ani o tom, že by něco kriminalisté odnášeli. Bohužel o tom, proč policie na úřadě zasahovala, nemám žádné informace,“ podotkla.

Rozbořilovy povinnosti převzal podle mluvčí první náměstek Michael Fischer. „Že by někoho zatkli, to nevím. Od asistentky jsem ale slyšel, že tu ráno byla policie,“ řekl dopoledne serveru Lidovky.cz.

Dvojice policistů před domem Ivana Langera v Olomouci.
Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce Ivana Langera.

Přítomnost kriminalistů ale zkomplikovala naplánované akce. Hejtman měl totiž kolem třinácté hodiny předat ocenění zasloužilým trenérům a funkcionářům za práci s dětmi. Tuto povinnost za něj musel převzít náměstek pro sport Radovan Rašťák. „Nevím o tom, že by byly schůzky zrušeny u jiných náměstků - nikdo si na to ani nestěžoval,“ informovala Navrátilová.

Rozbořil ve středu podle ČTK nepřišel do práce a zrušil svůj program. Agentura dále uvádí, že se v hejtmanově pracovně svítilo v úterý i po 20:00.

Politici i špičky policie

Celorepublikový zásah pod krycím názvem Vidkun (podle norského kolaboranta Vidkuna Quislinga) začal v úterý ráno. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a zadržené hodlá stíhat kvůli korupčním trestným činům: zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení.

Langer je zadržen v souvislosti s úternímním zátahem v údajné korupční kauze.

Vedle Rozbořila, Langera a Kyselého zasáhla akce i vysoká místa v policii. Vyšetřovatelé zapečetili kancelář šéfa Úřadu služby kriminální policie Milana Pospíška - ten byl celý den k nezastižení. Podle serveru Lidovky.cz měl protimafiánský úřad spadeno i na náměstka Odboru hospodářské kriminality olomoucké policie Karla Kadlece - toho už v minulosti šetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Na seznamu se objevil i vedoucí olomoucké expozitury GIBS Tomáš Uličný. Policie se podle zdroje České televize zajímá i o náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!