Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Že policie šetří policii? Kvůli ohrožení, říká Bublan k zásahu kolem Langera

Česko

  5:00
PRAHA - Při razii na lidi kolem Ivana Langera mířila policie i do vlastních řad. Zajímala se mimo jiné o vysoké policejní důstojníky. Proč ale na případu nespolupracuje k tomu určená Generální inspekce bezpečnostních sborů? „Mohlo by to vyšetřování narušit,“ vysvětluje exministra vnitra František Bublan.

Ivan Langer je zadržen v souvislosti s úterním zátahem policie. foto: ČTK

Byl to Ivan Langer (ODS), který protlačil vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů coby samostatného orgánu, který nebude pod kontrolou ministerstva vnitra. Sliboval si od toho nezávislé a účinné stíhání trestných činů, které spáchají policisté.

„Cílem návrhu je posílení důvěry občanů v právní řád, policii a další bezpečnostní sbory a zlepšení bezpečnostního klimatu České republiky,“ sliboval Langer ještě v pozici ministra vnitra (2006 - 2009).

O koho se policie zajímá

Přitom právě v aktuální kauze, kde figurují i vysocí policejní důstojníci (viz box O koho se policie zajímá), detektivové inspekci vynechali. Z jakého důvodu, nechce komentovat ani dozorující státní zastupitelství. „Tato okolnost bude vysvětlena v konečném vyhodnocení realizace,“ uvedl stručně za Vrchní státní zastupitelství v Olomouci jeho šéf Ivo Ištvan.

Když policie šetří policii

Podle exministra vnitra a současného senátora Františka Bublana (ČSSD) je možné, aby sami policisté vyšetřovali policisty. „Pokud se jedná o rozsáhlou trestnou činnost, kde figurují mimo jiné i policisté, tak to nelze dělit. Tam se to řídí policejním orgánem, který kauzu rozpracoval, ať už je to Útvar pro odhalování organizovaného zločinu či jiný,“ vysvětlil na dotaz serveru Lidovky.cz Bublan s tím, že GIBS z principu nemůže řešit civilisty.

To je zřejmě případ i aktuálního zásahu kolem Ivana Langera (o jeho převozu v úterý večer do Olomouce ČTĚTE ZDE) a na Olomouckém kraji. Podle náznaků měli policejní důstojníci krýt případy, ve kterých figurují tamní podnikatelé, a stejně tak kontrolovat, zdali se kolem nich „něco nechystá“.

  • „Působnost inspekce je stanovena zákonem o GIBS, ale státní zástupce může rozhodnout a věc přidělit jinému orgánu činnému v trestním řízení,“ potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Bublan ale připustil, že v další fázi se do vyšetřování může zapojit i generální inspekce. „To už je ale věci dalšího řízení. Na začátku určitě ne. Pokud se ale prokáže, že v návaznosti na nějakou trestnou činnost docházelo k pochybnostem v činnosti policie, tam si to GIBS může převzít,“ vysvětlit senátor.

Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce Ivana Langera.
Policisté před domem Ivana Langera v Olomouci.

Může ale nastat i jiný scénář. Například když dozorující státní zástupce nebude mít zájem na tom, aby se případ rozdělil mezi policii a inspekci. Důvod? „Například kdyby to mohlo vyšetřování narušit. Třeba kdyby tam byly nějaké osobní vazby, což by šetření mohlo ohrozit,“ doplnil Bublan.

Po kom jde Šlachtův útvar

Policejní razii kolem exministra Langera odstartovalo udání přímo z řad policie. „Bylo důvodné podezření, že dochází k protiprávnímu jednání - uplácení,“ uvedl na tiskové konferenci policejní prezident Tomáš Tuhý.

Zásahy se kromě policejních řad odehrály i na olomouckém hejtmanství, a to přímo u hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). „Že by někoho zatkli, to nevím. Od asistentky jsem ale slyšel, že tu ráno byla policie,“ řekl serveru Lidovky.cz Michael Fischer (ČSSD), první náměstek hejtmana.

Operace VIDKUN na serveru Lidovky.cz