Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hejtman Rozbořil zrušil schůzky do konce týdne a s nikým nemluví

Česko

  11:04
PRAHA/OLOMOUC - Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil zrušil svůj pracovní program do konce týdne. V úterý ho v jeho pracovně na krajském úřadě přes 10 hodin drželi policisté. I ve středu je Rozbořil nedostupný. Žádné informace o něm nemá ani šéf krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek.

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. foto: ČTK

„Hejtman zrušil svůj pracovní program do konce týdne,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Kamila Navrátilová. Rozbořila během jeho nepřítomnosti bude zastupovat 1. náměstek Michael Fischer.

Proč se policie o hejtmana zajímá, nechtěla komentovat ani Rozbořilova osobní asistentka Martina Křemínská. „Obraťte se prosím na tiskovou mluvčí,“ stála si neústupně za svým.

Sám hejtman nemá v současné době zapnutý mobil. Spojit se s ním nepodařilo ani šéfovi krajské olomoucké organizace ČSSD Jiřímu Zemánkovi. „Informace o zásahu vím jen z novin. Vůbec nevím o co tam šlo. Poslal jsem hejtmanovi textovou zprávu, ale zatím mi neodpověděl,“ popsal Zemánek.

Rozbořil je předsedou výboru regionální rady Regionálního operačního programu. Přes něj proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace.

Zásah mířil i do řad policie

Celorepublikový zásah pod krycím názvem Vidkun (podle norského kolaboranta Vidkuna Quislinga) začal v úterý ráno. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a některé zadržené hodlá stíhat kvůli korupčním trestným činům: zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení.

Vedle Rozbořila, exministra Ivana Langera a podnikatele Ivana Kyselého zasáhla akce i vysoká místa v policii. Vyšetřovatelé zapečetili kancelář šéfa Úřadu služby kriminální policie Milana Pospíška - ten byl celý den k nezastižení. Podle serveru Lidovky.cz měl protimafiánský úřad spadeno i na náměstka Odboru hospodářské kriminality olomoucké policie Karla Kadlece - toho už v minulosti šetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Na seznamu se objevil i vedoucí olomoucké expozitury GIBS Tomáš Uličný. Policie se podle zdroje České televize zajímá i o náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat