Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
15. října 2015 12:48, aktualizováno  13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cítím se kauzou poškozen. Když ČSSD rozhodne, odejdu, řekl hejtman Rozbořil

Jiří Rozbořil v den vyhlášení výsledků krajských volem v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rozbořil v den vyhlášení výsledků krajských volem v roce 2012. | foto: Tomáš FraitMAFRA

PRAHA/OLOMOUC „Cítím se nevinen. Žádný úplatek jsem rozhodně nedal,“ řekl na tiskové konferenci hejtman olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD). Ten je spolu s dalšími třemi lidmi obviněn v kauze Vidkun. Proti obvinění podal stížnost. Rezignovat zatím nehodlá. Vše probere s premiérem a straníky. „Pokud strana rozhodne, odejdu,“ dodal.

„Tato kauza nemá v historii Olomouckého kraje svým rozsahem obdoby,“ uvedl Rozbořil, jehož policie vyslýchala od úterního rána. Hejtman tvrdí, že nikdy od nikoho nepožadoval informace nad rámec kompetencí hejtmana. „Informace, které by se mohly charakterizovat jako nestandardní, jsem nikdy nepožadoval a žádný úplatek jsem nikdy nenabízel. Z mého pohledu jsem byl pouze ve špatný čas na nesprávném místě,“ zdůraznil. Tvrdí, že není klíčovou osobou kauzy. „Celou kauzou se cítím osobně poškozen,“ řekl.

Premiér Sobotka (ČSSD) očekává, že pokud se potvrdí obvinění z korupce, tak Rozbořil rezignuje na veřejné a stranické funkce. Rozbořil novinářům řekl, že o svém případu chce osobně informovat Sobotku. Dnešnímu vyjádření Sobotky prý rozumí, protože v podobných případech je to standardní postup uvnitř ČSSD. „Nicméně já bych rád celou záležitost projednal na krajském výkonném výboru (ČSSD), s celou situací bych rád seznámil zastupitele za sociální demokracii a v neposlední řadě i koaličního partnera. Následně požádám pana předsedu Sobotku o osobní setkání, kde bych mu rád některé okolnosti vysvětlil,“ řekl Rozbořil.

Po jednáních se podle hejtmana rozhodne o jeho dalším setrvání ve funkcích a v čele krajské kandidátky ČSSD. „Pokud nebudu cítit podporu krajského výkonného výboru a členů strany v rámci kraje, tak nemá smysl ani jet za premiérem a předsedou strany Sobotkou. Určitě se k tomu postavím čelem,“ dodal.

Pověst ČSSD je důležitější

Podle krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka bude o jeho pozici jednat krajské vedení strany na zasedání nejpozději do pondělí. Rozbořil by měl straníkům vysvětlit svůj postoj. „Pro sociální demokracii to není dobrá pozice, byť pan hejtman tvrdí, že je jeho osoba v případu velmi marginální. Nicméně to neznamená, že to nepoškozuje sociální demokracii, že to není velký malér,“ uvedl Zemánek. Naznačil, že s podporou to hejtman bude mít velmi těžké, neboť trendem strany je ochrana před dalším poškozováním jejího jména. „Obávám se, že ta situace tak graduje v jeho neprospěch, že to nepoškození jména ČSSD bude v dané chvíli více preferováno než jeho podržení ve funkci,“ doplnil Zemánek.

Pro ČSSD je situace o to horší, že Rozbořil se měl stát lídrem strany pro příští krajské volby. „Rozbořil byl dosud výraznou tváří a byl úspěšný hejtman, nebude úplně jednoduché jej v případě, že ta situace pro něj nedopadne dobře, nahradit,“ řekl Zemánek. Rozbořil čelí obvinění z podplácení, dva lidé jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich i pro přijetí úplatku. Čtvrtý je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě. Další tři obvinění jsou ve vazbě. Podle informací ČTK jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého.

Rozbořil je v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, jímž proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. Podle serveru Neovlivní.cz Rozbořil s Kadlecem řešil například podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Lazcích. Podle informací Neovlivní.cz, které vycházejí z policejních odposlechů, Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek výměnou za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt. Kadlec údajně na nabídku kývl.

Michal Hašek (ČSSD) - předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje

Dnes oznámené policejní obvinění hejtmana Jiřího Rozbořila je pro mně i ostatní kolegy z Asociace krajů ČR šok. Neměli jsme dosud možnost osobně slyšet Jiřího Rozbořila k celé věci. Žijeme v právním státě, ctíme presumpci neviny.

Michal Hašek.

Michal Hašek.

Jsme si jisti, že Jiří Rozbořil zažívá politickou a mediální zátěž. Musí dostat prostor se hájit a možnost vyvrátit vznesené obvinění. Pokud prokáže svoji nevinu, věříme, že dostane šanci k rehabilitaci svého jména i místa v politice.

(Pozn. red. : Jiří Rozbořil během puče po volbách hlasoval pro konec současného premiéra Bohuslava Sobotky ve vedení ČSSD.)

O koho se policie zajímá

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.