Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cítím se kauzou poškozen. Když ČSSD rozhodne, odejdu, řekl hejtman Rozbořil

Česko

  12:48aktualizováno  13:11
PRAHA/OLOMOUC - „Cítím se nevinen. Žádný úplatek jsem rozhodně nedal,“ řekl na tiskové konferenci hejtman olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD). Ten je spolu s dalšími třemi lidmi obviněn v kauze Vidkun. Proti obvinění podal stížnost. Rezignovat zatím nehodlá. Vše probere s premiérem a straníky. „Pokud strana rozhodne, odejdu,“ dodal.

Jiří Rozbořil v den vyhlášení výsledků krajských volem v roce 2012. foto: Tomáš FraitMAFRA

„Tato kauza nemá v historii Olomouckého kraje svým rozsahem obdoby,“ uvedl Rozbořil, jehož policie vyslýchala od úterního rána. Hejtman tvrdí, že nikdy od nikoho nepožadoval informace nad rámec kompetencí hejtmana. „Informace, které by se mohly charakterizovat jako nestandardní, jsem nikdy nepožadoval a žádný úplatek jsem nikdy nenabízel. Z mého pohledu jsem byl pouze ve špatný čas na nesprávném místě,“ zdůraznil. Tvrdí, že není klíčovou osobou kauzy. „Celou kauzou se cítím osobně poškozen,“ řekl.

Premiér Sobotka (ČSSD) očekává, že pokud se potvrdí obvinění z korupce, tak Rozbořil rezignuje na veřejné a stranické funkce. Rozbořil novinářům řekl, že o svém případu chce osobně informovat Sobotku. Dnešnímu vyjádření Sobotky prý rozumí, protože v podobných případech je to standardní postup uvnitř ČSSD. „Nicméně já bych rád celou záležitost projednal na krajském výkonném výboru (ČSSD), s celou situací bych rád seznámil zastupitele za sociální demokracii a v neposlední řadě i koaličního partnera. Následně požádám pana předsedu Sobotku o osobní setkání, kde bych mu rád některé okolnosti vysvětlil,“ řekl Rozbořil.

Po jednáních se podle hejtmana rozhodne o jeho dalším setrvání ve funkcích a v čele krajské kandidátky ČSSD. „Pokud nebudu cítit podporu krajského výkonného výboru a členů strany v rámci kraje, tak nemá smysl ani jet za premiérem a předsedou strany Sobotkou. Určitě se k tomu postavím čelem,“ dodal.

Pověst ČSSD je důležitější

Podle krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka bude o jeho pozici jednat krajské vedení strany na zasedání nejpozději do pondělí. Rozbořil by měl straníkům vysvětlit svůj postoj. „Pro sociální demokracii to není dobrá pozice, byť pan hejtman tvrdí, že je jeho osoba v případu velmi marginální. Nicméně to neznamená, že to nepoškozuje sociální demokracii, že to není velký malér,“ uvedl Zemánek. Naznačil, že s podporou to hejtman bude mít velmi těžké, neboť trendem strany je ochrana před dalším poškozováním jejího jména. „Obávám se, že ta situace tak graduje v jeho neprospěch, že to nepoškození jména ČSSD bude v dané chvíli více preferováno než jeho podržení ve funkci,“ doplnil Zemánek.

Pro ČSSD je situace o to horší, že Rozbořil se měl stát lídrem strany pro příští krajské volby. „Rozbořil byl dosud výraznou tváří a byl úspěšný hejtman, nebude úplně jednoduché jej v případě, že ta situace pro něj nedopadne dobře, nahradit,“ řekl Zemánek. Rozbořil čelí obvinění z podplácení, dva lidé jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich i pro přijetí úplatku. Čtvrtý je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě. Další tři obvinění jsou ve vazbě. Podle informací ČTK jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého.

Rozbořil je v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, jímž proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace. Podle serveru Neovlivní.cz Rozbořil s Kadlecem řešil například podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Lazcích. Podle informací Neovlivní.cz, které vycházejí z policejních odposlechů, Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek výměnou za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt. Kadlec údajně na nabídku kývl.

Michal Hašek (ČSSD) - předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje

Dnes oznámené policejní obvinění hejtmana Jiřího Rozbořila je pro mně i ostatní kolegy z Asociace krajů ČR šok. Neměli jsme dosud možnost osobně slyšet Jiřího Rozbořila k celé věci. Žijeme v právním státě, ctíme presumpci neviny.

Michal Hašek.

Michal Hašek.

Jsme si jisti, že Jiří Rozbořil zažívá politickou a mediální zátěž. Musí dostat prostor se hájit a možnost vyvrátit vznesené obvinění. Pokud prokáže svoji nevinu, věříme, že dostane šanci k rehabilitaci svého jména i místa v politice.

(Pozn. red. : Jiří Rozbořil během puče po volbách hlasoval pro konec současného premiéra Bohuslava Sobotky ve vedení ČSSD.)

O koho se policie zajímá

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat