Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podnikatel Malina opět žádá odklad vězení. Za zpronevěru dostal 5 let

Česko

  7:27
PRAHA - V těchto dnech už si měl podnikatel Tomáš Malina odpykávat pětiletý trest za zpronevěru více než 100 milionů korun. Obrátil se však na soud s tím, aby mu nástup za mříže odložil. O žádosti nyní rozhodne Nejvyšší soud, který mu už jednou ve stejné věci vyhověl.

Podnikatel Tomáš Malina přišel 11. března 2013 k jednání Vrchního soudu v Praze. foto: ČTK

"Pan odsouzený podal žádost o odklad výkonu trestu," řekla serveru Lidovky.cz Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze. Malinovu žádost už podle jejích slov obdržel Nejvyšší soud, který bude zároveň rozhodovat i o podaném dovolání.

"Požádali jsme ještě o doplnění spisu. Jakmile nám ho městský soud pošle zpět, o žádosti a následně i dovolání rozhodneme," uvedl zastupující tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Aleš Pavel.

Řečí paragrafů

Trestní zákoník: Část třetí
Řízení u dovolacího soudu
§ 265o
(1) Před rozhodnutím o dovolání může předseda senátu Nejvyššího soudu odložit nebo přerušit výkon rozhodnutí, proti němuž bylo podáno dovolání.

Podnikatel Malina má podané v pořadí už druhé dovolání. Když se Nejvyšší soud zabýval jeho případem poprvé, i tehdy si odsouzený požádal o odklad. A uspěl. Po čtyři měsíce, co soud řešil jeho dovolání, mohl Malina trávit čas na svobodě.

Nakonec uspěl i s dovoláním, takže se jeho případ vrátil k odvolacímu senátu pražského vrchního soudu. Ten mu však letos v březnu pětiletý trest za zpronevěru potvrdil a nyní se celý postup opakuje.

Zda Malina v žádosti argumentuje i zdravotními problémy, podobně jako když usiloval o prezidentskou milost, nechtěl jeho advokát sdělit. "Já se k tomu vůbec nechci vyjadřovat," řekl stručně na dotaz serveru Lidovky.cz Daniel Tetzeli.

Splatit má miliony

K odnětí svobody byl Malina odsouzen už v roce 2011. Zatím se však životu za mřížemi úspěšně vyhýbá. Nejprve mu nástup za mříže na čas oddálila milost od prezidenta Václava Klause, mezitím pak uspěl se zmíněným dovoláním u Nejvyššího soudu.

K TÉMATU:

Pětiletý trest si má odpykat za to, že v roce 2005 získal od Unipetrolu pohonné hmoty za více než 100 milionů korun, avšak nikdy za ně nezaplatil. Místo toho za utržené peníze z jejich prodeje koupil akcie jisté firmy v ruské republice Tatarstán. Kromě trestu vězení má Malina má společnosti zaplatit ještě 69,4 milionu korun, které mu aktuálně zbývají splatit. (Více čtěte zde.)

Průběh trestního řízení s Tomášem Malinou

  • Červen 2011 - Městský soud v Praze odsoudil Malinu k šesti letům vězení a nařídil mu vrátit Unipetrolu 85 milionů korun.
  • Prosinec 2011 - Vrchní soud v Praze snížil Malinovi trest na pět let, protože část dluhu splatil. Nařídil mu doplatit 75 milionů korun.
  • Únor 2012 - Prezident Václav Klaus odložil Malinovi výkon trestu kvůli zdravotním potížím. Okolnosti udělení milosti prošetřovala protikorupční policie.
  • Srpen 2012 - Nejvyšší soud odložil Malinovi nástup do vězení, dokud nerozhodne o dovolání.
  • Říjen 2012 - Malina uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu.
  • Březen 2013 - Vrchní soud v Praze potvrdil Malinovi pětiletý trest a nařídil mu splatit škodu ve výši necelých 70 milionů korun.
  • Duben 2013 - Malina si podal dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad nástupu do vězení.
Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!