Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

První kandidát na Hrad už je téměř jasný. Březina má 50 tisíc podpisů

Podnikatel Tomáš Březina foto: Jakub Stadler, MAFRA

Podnikatel Tomáš Březina získal 50 tisíc podpisů pro kandidaturu na prezidenta, píšou Seznam Zprávy. Podle serveru to oznámil ředitel kampaně Jaroslav Navrátil. Počet a pravost podpisů se však ještě musí ověřit.
  15:34

Pětašedesátiletý Březina svoji kandidaturu oznámil v polovině dubna, kdy začal také se sběrem podpisů. V rámci předvolební kampaně objíždí pobočky své bývalé firmy na betonové dlažby Best a debatuje se zaměstnanci. Březina založil firmu v roce 1990 a loni firmu za neupřesněnou částku prodal největšímu prodejci stavebnin v Česku, skupině Dek.

V politice se Březina pohyboval ve druhé polovině 90. let. V letech 1996 až 1998 byl poslancem, nejprve za ODS, ze které po skandálech s financováním strany přešel do nově vzniklé Unie svobody. V únoru 1998 se ale mandátu vzdal z osobních důvodů. V roce 2013 se pokusil o návrat do politiky a stal se lídrem středočeské kandidátky ANO, nakonec ji ale opustil se zdůvodněním, že hnutí pro něj není dostatečně pravicové.

Podle Březiny Česko potřebuje prezidenta, který není „součástí beztvaré hmoty“. Poznamenal, že řada ostatních kandidátů bude voličům splývat, protože si jsou podobní. „Já se budu snažit být kandidátem jiného typu,“ řekl v dubnu na tiskové konferenci k oznámení kandidatury.

Současné hlavě státu Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2023, znovu už kandidovat nemůže. Očekává se, že voliči rozhodnou o jeho nástupci či nástupkyni začátkem příštího roku. Termín přímých prezidentských voleb vyhlásí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v létě, zřejmě během srpna. Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů, nebo 50 000 občanů. Kandidátovi také musí být v den hlasování nejméně 40 let.

Zájem ucházet se o prezidentskou funkci už projevily asi dvě desítky lidí. Jako největší favorité zatím vycházejí z průzkumů expremiér Andrej Babiš (ANO) a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, kteří ale kandidaturu ještě oficiálně neoznámili.

Svého kandidáta zatím nepředstavily strany vládní koalice. Podpisy nutné pro kandidaturu na prezidenta sbírá například odborový předák Josef Středula či ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ucházet se o nejvyšší ústavní funkci hodlá také třeba lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Autoři: ,