Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podoba paušální daně není podle Maláčové dohodnutá, pro příští rok vychází na 5740 korun měsíčně

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí ČR. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Podoba paušální daně ještě není podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) koaličně dohodnutá. Návrh novely zákona z dílny ministerstva financí (MF) počítá s tím, že by živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu korun mohli od roku 2021 platit pouze jednu paušální daň.

ČSSD by chtěla účinnost odložit kvůli nepřipravenému IT systému, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce hledat řešení, aby daň mohla od 1. ledna příštího roku platit. Shoda nepanuje ani na některých konkrétních parametrech návrhu, řekla novinářům Maláčová před jednáním vlády. Kabinet bude v pondělí o návrhu jednat.

Paušální daň by měla být podle návrhu resortu financí složená z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Paušální daň bude fungovat na dobrovolné bázi. Pro příští rok paušální daň vychází na 5740 korun měsíčně.

Maláčová nesouhlasí s tím, aby daň platili živnostníci s ročním příjmem do milionu. Podle ministryně práce se diskutuje o hranici 600 tisíc či 750 tisíc korun. „Souhlasím s podporou malých živnostníků, zjednodušení jejich života, ale nemělo by to zase rozvíjet ještě více nůžky mezi zdaněním živnostníků a zaměstnanců. Tam je ten rozdíl v řádu několika desítek násobků,“ řekla. Za velmi malou považuje navrhovanou daň z příjmu ve výši 100 korun.

Za půl roku se podle ní nedá předělat IT systém České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). „Skutečně je to velmi náročné, protože se celý systém bude muset předělávat. Máme 30 let starý systém na ČSSZ. Pokud by to mělo být k 1.1. příštího roku, tak by se to dělalo ručně, byly by to velké komplikace,“ dodala.

Schillerová ale považuje za nepřijatelné, aby systém fungoval až od roku 2022. V úterý se podle ní uskuteční jednání mezi ministerstvy financí a práce a finanční správou. Chce najít řešení, aby daň mohla být účinná od začátku příštího roku. Pokud by to nebylo možné, tak by se podle Schillerové mělo najít provizorní řešení.

Předseda ČSSD Jan Hamáček nepovažuje věc za spor mezi koaličními partnery. „Tam je objektivní problém s IT systémy na MPSV. Pokud chceme, aby to fungovalo, tak by bylo rozumnější účinnost odložit. Není to v rovině politické, ale čistě technická věc, kterou do konce roku podle mých informací vyřešit nejde,“ řekl novinářům.

V částce paušální daně je zahrnuto zdravotní pojistné 2514 korun, daň z příjmů v symbolické výši 100 korun, a minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent. To pro příští rok odpovídá 3126 korunám. Zavedení paušální daně by podle propočtů MF připravilo veřejné rozpočty o zhruba 300 milionů korun. Zároveň by se ale měl zvýšit příjem ze sociálního pojištění o 59 milionů korun. Zároveň ministerstvo očekává, že by se do systému zapojilo zhruba 140 tisíc poplatníků.

Daň by se sice mohla podle MF týkat až 408 tisíc osob samostatně výdělečně činných. S přihlášením k paušální daní již ale nebude moci živnostník uplatňovat žádné další daňové slevy a úlevy, jako je například bonus na děti nebo sleva na manželku.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!