Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Podpora proti krizi pojede dál

Česko

Na londýnském summitu G20 se dohodli, že zatím nelze ukončit stimulační opatření v boji proti krizi

LONDÝN/PRAHA Přes náznaky konce globální ekonomické krize zatím není možné ukončit měnová a rozpočtová opatření na podporu hospodářského oživení. Na londýnském summitu se na tom shodli zástupci předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20.

„V poslední době se sice objevují známky hospodářského oživení, je ale třeba varovat před uspokojením a přílišnou důvěrou,“ prohlásil na summitu britský premiér Gordon Brown. Ze společného komuniké zasedání ministrů financí a centrálních bank G20 vyplývá, že podpora ekonomik bude pokračovat, dokud nebude zajištěno hospodářské oživení.

Představitelé G20 se rovněž shodli na potřebě lepší kapitálové vybavenosti bank a standardů pro omezení odměn bankovních manažerů. V případě slabých výsledků banky by management měl povinnost peníze i vracet. Ohledně konkrétních limitů pro odměny ale k žádné dohodě nedospěli.

Vedoucí představitelé Německa, Británie a Francie varovali, že světová hospodářská krize ještě neskončila a nezaměstnanost v příštích měsících poroste. Podle nich zatím neexistuje žádná alternativa k zachování mimořádných stimulačních ekonomických opatření. Ukončení podpor ekonomik je ale potřeba předem připravit a hlavně

Zatím není alternativa k zachování mimořádných stimulačních opatření koordinovat. Již nyní převládají obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.

O nutnosti koordinovat jednotlivé kroky ukončování programů na podporu ekonomiky se diskutuje i v rámci Evropské unie. „Při ukončování podpory je třeba brát ohled na současný stav ekonomiky jednotlivých států. Například Německo či Francie již zaznamenalo první růst HDP, ale Bulharsko a Rumunsko hlásí, že krize u nich teprve začíná,“ řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Ten zastupoval Českou republiky na středečním jednání ekonomických ministrů Evropské unie.

K jednání světových ekonomických špiček se vyjádřil i český prezident Václav Klaus. Ten podle tiskové agentury Bloomberg vyjádřil naději, že londýnský summit nebude přijímat žádná zásadní opatření. Klaus považuje podpůrné programy, které jsou v současnosti v běhu, za přehnané. Dodal, že již nyní může být příliš pozdě na přípravu postupného utlumování stimulačních kroků.

Nejkontroverznějším opařením na podporu ekonomiky se stalo šrotovné, tedy finanční prémie při likvidaci starého a koupi nového automobilu. To v různých podobách zavedlo celkem 17 zemí světa. Česká republika sice šrotovné nespustila, ale profitovala ze zavedení šrotovného v sousedních zemích.

Autor: