Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Podporujeme zápas o svobodu

Česko

ÚHEL POHLEDU

Před několika dny jsme odeslali do norského Osla nominaci čínského politického vězně Liou Siao-poa na Nobelovu cenu míru za rok 2010. Je to ocenění muže, který v největší zemi světa v podmínkách politického útlaku stál u zrodu jedinečné občanské iniciativy – manifestu Charta 08.

Manifest symbolicky vyhlásili na Den lidských práv v prosinci 2008. Hlásí se k inspiraci československým disidentským hnutím a Chartou 77, vyzývá k politickým reformám, respektování mezinárodních dohod o lidských právech, ochraně vlastnických práv a životního prostředí, federativnímu uspořádání Číny a řešení vztahů s menšinami a Tchaj-wanem. Navzdory represi ze strany úřadů deset tisíc Číňanů našlo odvahu dokument podepsat. Nechybí ani známí politici K zastrašení ostatních byl nejznámější protagonista a spoluautor Charty 08 čtyřiapadesátiletý literární kritik Liou Siao-po v prosinci 2009 odsouzen k jedenácti letům vězení. Rychlý soudní proces se konal na Vánoce, když se lidé v mnoha zemích světa soustředili spíše na svátky než na politiku. Liou Siao-po se proti rozsudku odvolal – avšak k jeho zmírnění, jakož i k ochraně dalších aktivistů Charty 08, může nyní přispět už jen mezinárodní publicita.

Oto usiluje i naše iniciativa. Zrodila se ve spolupráci s českými senátory, zástupci českých nevládních organizací a někdejšími představiteli disentu v čele s Václavem Havlem. Jsme velice rádi, že nás podpořilo jedenapadesát poslanců a poslankyň Národní rady Slovenské republiky, čímž nominace Liou Siao-poa získala větší váhu i z hlediska pravidel norského Nobelova výboru. Přispělo k tomu také třicet dalších osobností slovenského společenského, uměleckého a občanského života, jejichž seznam přináší internetový deník www.changenet. sk, kde je možné nominaci podpořit. Je celkem logické, že na seznamu podporovatelů z Prahy nechybí známí politici z různých částí politického spektra, zejména ti se silným zahraničněpolitickým profilem (Alexandr Vondra z ODS, Petr Pithart z KDU-ČSL, Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek z ČSSD). Seznam podporovatelů ze Slovenska rovněž obsahuje úctyhodná jména, ale jen z řad dnešní opozice.

Respekt ano, ústupky ne Jak to nedávno napsal týdeník Economist, respekt vůči Číně jako ekonomické supervelmoci není možné zaměňovat s ústupky vůči jejímu pohledu na svět, zejména když politické vedení Číny nekompromisně posílá své intelektuály, umělce a blogery na dlouholeté tresty do vězení.

Čínští představitelé podle svých vlastních slov považují vztahy s Evropskou unií za významné. Tyto vztahy je možné rozvíjet i při současném respektování vzájemných rozdílů. Slovensko může uznávat důležitou úlohu Číny na mezinárodní scéně a současně může připomínat hodnotovou orientaci Slovenské republiky, jakož i celkový soulad slovenské zahraniční politiky s politikou a postoji EU, která vyjádřila nad uvězněním Liou Siao-poa hluboké znepokojení.

Jak se minulý týden v Bratislavě shodli i slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák s náměstkem svého čínského partnera Čangem Č'-ťünem, tyto rozdíly nemusí být překážkou zintenzivnění ekonomických vztahů.

Lidská práva jsou nedělitelná. Před dvaceti lety jsme u nás vyšli do ulic, abychom vyjádřili vůli ke změně režimu. Pro nás události roku 1989 dopadly příznivě, ale pro Liou Siao-poa a tisíce dalších, kteří na náměstí Tchien-an-men požadovali politické reformy, bylo vše jinak. Tvrdé potlačení protestů otřáslo nadějemi milionů Číňanů na lepší budoucnost.

Případ Liou Siao-poa je spojen i s naší nedávnou historií. Je jen přirozené, že se o něj zajímá česká i slovenská občanská a zahraničněpolitická komunita. Věříme, že důstojná obhajoba lidských práv ve světě bude trvalou oficiální agendou slovenské zahraniční politiky, která se může opřít o naše historické tradice a také o přesvědčení o síle svobodných jednotlivců měnit poměry kolem sebe – dnes v Číně stejně tak jako před rokem 1989 v bývalém Československu. Vsouladu s tím očekáváme, že Velvyslanectví Slovenské republiky a České republiky v Pekingu budou osudy představitelů Charty 08 pozorně sledovat.

Titulek a mezititulky redakce LN

***

Podpořilo nás jedenapadesát poslanců a poslankyň Národní rady SR, čímž nominace Liou Siao-poa získala větší váhu i z hlediska pravidel norského Nobelova výboru

Pro nás události roku 1989 dopadly příznivě, ale pro Liou Siao-poa a tisíce dalších na náměstí Tchien-an-men bylo vše jinak

O autorovi| Milan Nič, Nadácia Pontis, Martin Bútora, Inštitút pre verejné otázky, Gabriela Šuvadová, OZ Človek v ohrození, Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika Autoři text napsali pro Lidové noviny a slovenský deník SME