Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
16. září 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podvedení žádají radu nad zlato. Dokumentarista oživuje projekt pro boj s finančními ‚šmejdy‘

Snímek Rada nad zlato. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Rada nad zlato. | foto: YoutubeReprofoto

PRAHA Dokument o praktikách finančních poradců Rada nad zlato vyvolal zájem lidí o pomoc proti ‚finančním šmejdům‘. Ozvaly se už stovky postižených, kteří mají s finančním poradci špatné zkušenosti. V řešení se chce angažovat i režisér diskutovaného snímku Jakub Charvát.

Film Rada nad zlato rozpoutal diskuzi nejen o praktikách některých finančních poradců, ale také donutil stovky lidí, aby se svěřily se svými příběhy. „Už se mi ozvalo tak 160 lidí a další každým dnem přibývají,“ tvrdí mladý autor dokumentu Jakub Charvát.

A podobné zkušenosti má i Vít Kalvoda, který v roce 2013 založil projekt Finemon sloužící k osvětě a jako právní poradenství pro oběti obchodníků s finanční negramotností. Projekt ale po několika letech skončil kvůli hackerskému útoku. „Od té doby, co se to medializovalo tím filmem, se mi ozvaly desítky lidí. Rozhodli jsme se proto projekt Finemon obnovit,“ sdělil serveru Lidovky.cz Kalvoda.

Zprovoznění napadených webů má být jeden z kroků, jak projekt opět naplno rozjet. Pomoc by měly částečně i peníze, které Jakub Charvát získal na svůj transparentní účet od sponzorů.

„Zatím jsme se domluvili na 30 tisíc, čekám, až se založí transparentní účet. Ty peníze nejsou moje, ale slouží na boj s ‚finančními šmejdy‘. Než natočím pokračování filmu, chvíli to potrvá. S Vítem Kalvodou ale můžeme začít něco dělat už teď,“ zdůvodnil svou pomoc Charvát.

Dokument Rada nad zlato o praktikách finančních poradců.
Film Rada nad zlato o praktikách společnosti OVB.

Tomu od zveřejnění jeho filmu posílají podporovatelé peníze na právní ‚boj‘ s poradenskou firmou OVB, která ho žaluje o sto tisíc. Jeho film prý poškozuje dobré jméno společnosti. Ani ne za měsíc se mu už sešlo na transparentním účtu přes 260 tisíc korun.

‚Nic neregisturjeme‘

Česká národní banka ale ani po medializaci dokumentu větší počet stížností neeviduje. „Zatím neregistrujeme zvýšený počet stížností od spotřebitelů na konkrétní produkty nebo konkrétní prodejní situace v souvislosti se zmíněnou kauzou,“ sdělil serveru Lidovky.cz Filip Hanka z odboru komunikace ČNB.

Podle Kalvody je ale i tak nejdůležitější prevence, než následně řešit problémy. „Nejlepší je se soustředit na prevenci a ne napravování křivd. I v minulosti se objevil velký zájem o pomoc, když se o projektu a praktikách poradců začalo mluvit v médiích.“ připomíná.

Mladý dokumentarista Jakub Charvát.

Dokumentarista Jakub Charvát.

To, že profese finančního poradce nemá v Česku dobré jméno, přiznává i Jiří Šindelář - výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství, která též sdružuje i OVB.

„Je to dáno především historicky. Zpočátku nemělo finanční poradenství nastaveny v zásadě žádné pevné mantinely. V té době vznikla většina ‚kauz‘, které se s oborem táhnou do dneška,“ míní.

Ani ne měsíc po zveřejnění filmu opustili strukturu OVB tři vysocí manažeři. „Rozhodli jsme se nadále netolerovat chování menšiny, které poškozuje drtivou většinu poctivých poradců,“ uvedl předseda představenstva OVB Allfinanz Miroslav Řezník. S filmem Rada nad zlato ale personální změny prý nesouvisí.

I podle Šindeláře skutečně změny s dokumentem nesouvisí. „Jak znám fungování našich členských firem, takováto rozhodnutí se nedělají ze dne na den, je to vždy dlouhodobý proces. A jak už jsem řekl v předchozí odpovědi, o filmu se v poradenských kruzích vědělo delší dobu. OVB se snaží zkvalitňovat své služby, komunikuje jak s námi, tak s ČNB jako regulátorem trhu,“ brání členskou společnost.

Film Rada nad zlato vznikala jako studentský projekt Jakuba Charváta. Právníci OVB si ho začali všímat už před tím, než byl dokončen a pak se snažili zabránit jeho uvedení. Nakonec ale snímek unikl na internet, kde se začal nekontrolovatelně šířit. Charváta k tématice finančního poradenství přivedla jeho osobní zkušenost, kdy v OVB krátký čas pracoval.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?