Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Student natočil dokument o praktikách poradců OVB. Firma povolala právníky a film se snaží ‚zakázat‘

Česko

  5:41
PRAHA - Student dokumentaristiky natočil film, který podle firmy OVB Allfinanz nemá nikdo vidět. Společnost podala proti mladému tvůrci Jakubu Charvátovi žalobu na ochranu pověsti a chce po něm 100 tisíc. Student si tak musí na právní obranu vydělávat po brigádách.

Snímek Rada nad zlato. foto: YoutubeReprofoto

Dokument zmizel loni už z několika festivalů a před každou předem nahlášenou projekcí se objeví právníci OVB Allfinanz a hrozí žalobami. Film Rada nad zlato od studenta dokumentaristiky Jakuba Charváta se stal nežádoucím materiálem, neboť popisoval kontroverzní fungování jedné z největších firem na poradenském trhu.

Finanční poradci z OVB mají podle dokumentu nabízet lidem nevýhodné smlouvy, ve kterých jim jde převážně o co největší provizi, a ne dobrou radu klientovi. Například slečna jménem Eva ve snímku popisuje: „Dva roky šly na poplatky jenom bance. To jsem předem nevěděla. Z toho jsou oni živi,“ lituje. Podobnou zkušenost popisuje ve filmu i Ivan Veselý. „To není ani pojištění, kdybych umřel, tak za mě vyplatí asi osmnáct korun.“

Důležitou roli ve firmě hraje podle informací uvedených v dokumentu i rekrutování nových lidí, díky nimž si každý staví takovou „firmu ve firmě“ a má peníze z každé jejich uzavřené smlouvy. Vzniká tak jakýsi „pyramidový“ systém, v němž hraje roli motivování a nucení k uzavírání co nejvíce smluv za každou cenu.

Snímek tak zachycuje kromě nespokojených klientů také mladé finanční poradce, kteří se do struktur korporace nechali zlákat vidinou peněz a životu podobnému Vlku z Wall Streetu. Rozčarování ale kontrastuje s bouřlivými večírky, jež mají za úkol motivovat mladé finanční poradce k lepším výkonům a udržovat v nich iluzi o snadno dosažitelném luxusním životu.

Film Rada nad zlato o praktikách společnosti OVB.

Firma OVB se však cítí takovým vylíčením zdiskreditována a studenta zažalovala za „poškození dobrého jména“. Kromě totálního stažení dokumentu z internetu a omluvy požaduje i odškodnění sto tisíc. Charvát si tak při studiu musí vydělávat na právníky, aby soudní mašinérii ustál. Navíc má zásadní problém v tom, že distribuci filmu už nemá ve svých rukách. Snímek unikl na internet a šíří se po YouTube a dalších serverech. Jak už mnozí filmoví tvůrci zjistili, vzdorovat pirátům je nemožné.

Poradci OVB několik let klamali klienty s životním pojištěním, rozhodla ČNB

„Ze začátku mi hodně pomáhala rodina. Celá věc se ale začala hrozně táhnout a já do toho nechci příbuzné zatahovat více, než je nutné. Peníze na právní služby si tedy dávám stranou z toho, co si vydělám při studiu,“ popisuje Charvát.

První varování, že se snímkem může být problém, přišel už ve střižně. „Ještě před tím, než jsem film začal ve střižně dokončovat, poslali do školy dopis, ve kterém stručně řečeno informovali vedení o tom, že já takový film dělám, a že si nepřejí, abych ho dokončil. To se stalo po té, co jsem se štábem navštívil jejich centrálu,“ tvrdí Charvát.

Další akce právníků OVB přišla ve chvíli, kdy se pokusil film pustit na festivalu studentských filmů v Písku a budějovickém festivalu Černá věž. V obou případech nakonec pořadatelé couvli a snímek neodvysílali.

Mladý dokumentarista Jakub Charvát.

„Po konzultaci s autorem snímku jsme s v rámci realizačního týmu dohodli, že nechceme jít do žádných soudních sporů a žalob, které nám dle obdrženého dopisu hrozily,“ řekl ředitel festivalu Černá věž Milan Pleva.

Rada nad zlato se jím ale prý líbila. „Samozřejmě mě celé dění mrzí. Film rozhodně stojí za to, aby ho diváci viděli. A to neříkám jen jako ředitel festivalu ale i jako člověk, který s praktikami vyobrazenými ve filmu přišel také osobně jako klient do styku,“ míní Pleva.

Právníci OVB však nestihli zastavit projekci v pražském kině Bio Oko a diváci film skutečně oficiálně viděli. Následně se rozběhla právní mašinérie a společnost požaduje po Charvátovi kromě omluvy a stažení dokumentu i 100 tisíc a proplacení nákladů řízení. To by bylo pro studenta bez pravidelného příjmu ale téměř likvidační. OVB by totiž požadovalo peníze do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku.

Poškození jména

Podle firmy je to však přiměřené. „Celý materiál považujeme za hrubě zkreslenou účelovou kompilaci záběrů, zejména ze soukromých akcí několika jedinců, spolu s pár záběry z oficiálních akcí naší společnosti. Podle názoru právníků jsou záběry v rozporu s osobnostními právy jednotlivců a výsledný kompilát účelově poškozuje dobré jméno OVB Allfinanz, a.s. Proto byla prostřednictvím renomované externí právní kanceláře podána na autora reportáže žaloba,“ reagoval mediální zástupce OVB Jiří Reichl.

Charvát si za filmem ale stojí a chce o něj bojovat. „Určitě se té tématice budu věnovat. Je to podle mě jediná správná odpověď na chování OVB. Nechci aby vznikl dojem, že podobnými žalobami docílí zastavení veřejného dialogu, že zabrání diskuzi,“ tvrdí. Sám totiž v OVB během studentských let pracoval, praktiky ve firmě ho ale znechutily a tak po krátké chvíli společnost opustil.

Twitterový účet parodující OVB končí. Podle experta pravidla neporušoval

Jako největší chybu teď Charvát vidí, že po právním nátlaku pozdržel distribuci filmu. „Je to zkušenost do budoucna. Bylo ve veřejném zájmu film zveřejnit, a protože jsem otálel, někdo to udělal za mě. Ve finále s tím tak možná budu mít větší tahanice, než kdybych film zveřejnil sám,“ lituje.

I proto se k němu dostávají reakce spíše oklikou. „Jednou za čas se účastním diskuzí na téma finanční poradenství, a pokud mám nějaké ohlasy, pochází primárně z nich. Osobně je vnímám jako veskrze pozitivní. Samozřejmě s vyzněním filmu ne všichni souhlasí, někomu přijde moc intenzivní a jiným zase mírný. Důvod proč reakce na film vnímám, jako pozitivní je, že při oněch diskuzích zatím nikdo nenapadl jeho pravdivost,“ dodává Charvát.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...