Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohotovost potřebuje doladit

Česko

Noci u lékařů - S dětmi zase čekáme zbytečně, zlobí se i po změně rodiče

BRNO Na dětskou a zubní pohotovost jinam a zrušené návštěvní služby. To jsou hlavní změny, na něž si zvykají Brňané, kteří musejí vyhledat lékaře mimo běžnou pracovní dobu. Spokojeni jsou spíše ti, kteří míří za zubaři.

Na přestěhování dětské pohotovosti do dětské nemocnice se přitom rodiče těšili. Slibovali si, že odpadne mnohdy zbytečná návštěva v Bílém domě, kde služba první pomoci fungovala do konce roku a odkud je často jen poslali dál ke specialistům v dětské. Teď však právě tam absolvují podobné „kolečko“ s čekáním navíc. Nejprve se musejí zaregistrovat a zaplatit devadesátikorunový poplatek v centrální evidenci, pak projít prohlídkou v ordinaci pohotovosti a teprve poté mohou k odbornému lékaři.

Se zlomeninou na chirurgii?

Ne, nejdřív do čekárny „Pokud je přece jasné, že dítě má něco s nohou, mohou nás z evidence poslat rovnou na chirurgii. Proč máme čekat společně s nachlazenými dětmi v čekárně, abych se to dozvěděla od lékařky na pohotovosti?“ rozčilovala se o víkendu jedna z maminek.

„O tom, jaký specialista má dítě vyšetřit, musí ze zákona rozhodnout pohotovostní lékař. U zlomené ruky nebo vyvrknutého kotníku se to může i laikovi zdát jasné, ale u bolesti břicha už to třeba tak průhledné nebývá,“ vysvětluje mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová. Přiznává ale, že na prodlevy si zatím rodiče stěžují nejvíce. „Připomínky vyhodnotíme a popřípadě navrhneme změny,“ řekla.

Poté, co letos financování lékařské služby první pomoci definitivně přešlo na kraje, skončila i návštěvní služba u nemocných. Do složité situace se tak mohou dostat například hůře pohybliví lidé či senioři, kteří nemají nikoho, kdo by je se zdravotními potížemi dovezl k lékaři. „Jednáme se zdravotnickými dopravci, aby na doporučení pohotovostního lékaře zajistili v odůvodněných případech převoz nemocného na pohotovost,“ uvedl krajský radní odpovědný za zdravotnictví František Adamec. „Návštěvní služba je zhruba sedmkrát levnější než výjezd záchranky. Na druhé straně podobný typ služeb v západní Evropě nenajdete,“ podotkl ředitel Úrazové nemocnice, která zajišťuje pohotovost pro dospělé, Petr Svoboda.

Za zubaři nemocní cestují zatím bez problémů Nejvíce obav se dopředu točilo okolo přestěhování stomatologické lékařské služby první pomoci. Tu zajišťovala Fakultní nemocnice u svaté Anny sídlící v centru města, od poloviny ledna se však musejí lidé s bolavými zuby dostat až do Židenic na privátní kliniku K11. „Všechno jde zatím bez problémů. I počet ošetřených je zhruba stejný, jako byl u svaté Anny,“ ujistila lékařka Lea Kuncová z K11.

Někteří lidé se ale hůře orientují a kliniku hledají obtížně „Úřad městské části sice slíbil, že instaluje navigační tabule, dosud se tak nestalo,“ doplnila Kuncová. V dohledné době na klinice budou otevřeny dvě nové ordinace určené pouze pro pohotovost. Jedna se bude zaměřovat více na chirurgické zákroky, druhá na klasické zubní ošetření.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...