Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohotovost v Brně se „smrskne“

Česko

Kam v noci pro léky – Tradiční místo zastupitelé nevybrali, lidé musejí na Koliště

BRNO Desítky let byla pro Brňany jistotou, i uprostřed noci si v ní mohli vyzvednout léky. Včera krajští zastupitelé tradici lékárny v Kobližné jako bez přestávky otevřené pohotovostní výdejny léků ukončili. Odmítli její provoz od dubna dále podporovat a schválili, že se minimálně v dalším roce tato služba omezí na lékárnu na Kolišti.

Ta je blíž k ordinacím pohotovosti v Úrazové nemocnici a snáz dostupná lidem jedoucím auty. Na Kolišti navíc už více než šest let drží nonstop službu souběžně s Kobližnou. „Souhlasili jsme, protože dvě pohotovostní lékárny, ještě navíc relativně blízko sebe, jsou příliš, peněz je třeba jinde,“ potvrdila včera předsedkyně krajského zdravotního výboru Marie Cacková. Připomněla, že v jiných městech jižní Moravy lidé lékárnu s nepřetržitým provozem nenajdou.

Lékárna v Kobližné nevyhrála ve výběrovém řízení. Neznamená to ale, že by zcela skončila. Fungovat bude dál, otázkou zůstává, jak upraví otevírací hodiny. S krajskou dotací ve výši zhruba 63 tisíc korun měsíčně, kterou na zajištění nonstop provozu zatím dostávala, už nadále počítat nemůže. „Zatím nevím, jestli a jak budeme provoz omezovat. Uvidíme,“ uvedl majitel lékárny Jiří Richter.

Smlouva s krajem na zajištění pohotovostní služby lékárně vyprší na konci března. „Ve výběrovém řízení jsme neuspěli kvůli formální chybě v materiálech,“ upřesnil Richter. V nočních hodinách lékárna v Kobližné obsloužila minimálně kolem stovky pacientů, o víkendu býval jejich počet podstatně vyšší. Nejčastěji ji vyhledávali lidé z centra anebo ti, kteří jsou odkázáni jen na městskou hromadnou dopravu. Zda bude pouze jedna pohotovostní lékárna v moravské metropoli stačit, Richter nechtěl odhadovat. „Možné to je, možná mohou nastat problémy například při chřipkové epidemii,“ podotkl.

Zúžení počtu lékárenských pohotovostí, k němuž dojde od 1. dubna, je podle včerejšího rozhodnutí zastupitelstva jedinou zásadní změnou ve struktuře zdravotnických pohotovostí. Další ale mohou nastat od června. „Musíme vyřešit to, že pohotovosti kromě Brna nefungují nepřetržitě, například o víkendu většinou jen od 8 do 20 hodin. Jindy pak lidé volají záchranku, což není správné,“ podotkla Cacková.

***

Nová podoba pohotovosti Zastupitelé změnili od 1. dubna pravidla lékařské a lékárenské pohotovosti v Brně a okolí. Nová pravidla jsou následující: *Lékařskou pohotovost pro dospělé zajistí nadále Úrazová nemocnice Brno na Ponávce 6, a to ve všedních dnech od 17.00 do 7.00 a o víkendech nepřetržitě. Stejné pravidlo platí i pro ohledání zemřelých, a to s platností pro město Brno a okres Brno-venkov. *Lékařskou pohotovost pro děti a dorost zajistí v dětské nemocnici na Černopolní ulici 9, a to v pracovních dnech od 17.00 do 7.00 a o víkendech nepřetržitě. *Lékařskou zubní pohotovost pro dospělé i děti bude znovu zajišťovat Stomatologická klinika K 11 na Karáskově náměstí 11, a to v pracovních dnech od 17.00 do 7.00 a o víkendech nepřetržitě. *Lékárenskou pohotovost zajistí lékárna KEI Pharma na Kolišti 47 (naproti Domu umění), její provozní doba je nepřetržitá. * Dojíždění pohotovostního lékaře systém nadále neumožňuje nikde v kraji. * Situace mimo Brno se liší. Lékárenská pohotovost není zajištěna v žádném z měst. V různých rozsazích a časech pohotovost zajistí v Blansku, v Boskovicích, Břeclavi, Hodoníně, Hustopečích, Ivančičích, Kyjově, Mikulově, Tišnově, Veselí nad Moravou, Vyškově a Znojmě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!